Najväčšie problémy okien počas zimy a ako ich riešiť?

Dom a byt:Pripravte okná na zimu

Marek 08.11.201624403

Najväčšie problémy okien počas zimy a ako ich riešiť?

Netesniace, kazové, aj zle osadené okná začíname intenzívnejšie vnímať počas mesiacov, keď teplota vonku poklesne a v interiéri si chceme udržať teplo za každú cenu. Prefukovanie, rosenie, ale aj opotrebované tesnenie. To všetko sú problémy, ktoré sa však dajú odstrániť.

Problémy úniku tepla

Patria k tým, ktoré sa prejavujú nielen zimou, ale často aj v peňaženke. Prefukovanie okien je nielen nepríjemné, ale aj zvyšuje náklady za kúrenie. Preto Marián Drahovský z DM Servis kontroluje okná termokamerou, vďaka čomu ľahko odhalí významný tepelný most, škáru, alebo zlé osadenie. Niekedy nie je potrebné okná vymieňať, stačí ich len na správnych miestach ponastavovať. To sa však bez termokamery dá len veľmi ťažko. Stačí malá úprava a v byte sa rozhostí teplo a opravu pocíti aj peňaženka. Najčastejšími príčinami priepustnosti býva zlé osadenie, nesprávne nastavenie, alebo nevyváženie okna. V niektorých prípadoch stačí len dopasovať krídlo okna k rámu a nie sú potrebné ani veľké stavebné práce.

Výmena tesnení

Ako hovorí Marián Drahovský z DM Servis aj tie najkvalitnejšie okná po desiatich až šestnástich rokoch potrebujú renováciu. „Zo skúsenosti viem, že na 70% oknách býva zlá guma a preto je vhodné ju vymeniť. Tu je dôležité vedieť, akú tesniacu gumu použiť a ako ju posadiť, aby aj nová dokonale tesnila,“ hovorí Marián Drahovský, ktorý pred každou zimou rieši časté problémy práve s tesnením. Tesneniu neprospievajú ani zmeny teplôt a zima je obdobie, ktoré mu dá poriadne zabrať. Jeho životnosť tak predĺži ošetrenie napríklad silikónovými olejmi.

Pozor na zvetranú penu

Niekedy nemusí stáť za zimou v miestnosti ani okno. Často sa stáva, že tesniaca pena okolo neho zvetrá a poklesne, tým sa aj samotné okno môže posunúť a okolo neho presakuje chlad. Vtedy najčastejšie cítime prienik studeného vzduchu cez parapet. Riešením je samotné doteplenie profilu, ktoré okrem iného pomáha výrazne znížiť samotné rosenie okien, ktoré je asi najpálčivejším zimným problémom. Marián Drahovský sa dotepľovaniu okien dlhodobo venuje a má vynikajúce výsledky práve pri problémoch prechodu zimy súčasťami okna a pri ich rosení.

Nekvalita sa odrazí do 5 rokov

Aj o kvalitné okná je potrebné sa starať. Samozrejmosťou by malo byť umytie pred príchodom mrazov a ošetrenie ložísk, kovaní a tesnení. Pri dobrej starostlivosti vie kvalitné okno vydržať prakticky celý život. Marián Drahovský hovorí, že šestnásť aj viac rokov. No iba v prípade kvalitných okien. Nekvalitné okná sa na prvý pohľad tvária ako všetky ostatné, ale prefukovanie, krútenie a iné nedostatky sa prejavujú už po troch až piatich rokoch. Niečo sa dá opraviť, no aj samotné reparácie idú lepšie na oknách z kvalitných materiálov.

 

Komentáre Disqus.
(4.4/5) 40 referencií PRO
DM servis

Mám dlhoročnú skúsenosť v oblasti výroby a servisu, opráv okien a dverí, taktiež vykonávam revízie…

Lanko

Roztrhnuté lanko v rolete, rozobratie bubna, výmena lanka.

Izolačné dvojsklo

Oceňujem profesionálny prístup. S pánom Drohovským sme riešili viacero zákaziek…

Výmena parapiet

Výmena parapiet na bytových a terasových oknách.

DM servis
4.4/5 40 hodnotení

Čítajte ďalej

Sieťky na okná ochránia pred hmyzom aj peľom

Dom a byt:Hoďte sa do tieňa

Sieťky na okná ochránia pred hmyzom aj peľom


30.06.201524403

MarekDom a byt

Rosia sa vám okná? Dajte ich dotepliť!

Dom a byt:Okná pre Váš domov

Rosia sa vám okná? Dajte ich dotepliť!


25.01.201524403

MarekDom a byt

Aby okná boli v poriadku ...

Dom a byt

Aby okná boli v poriadku ...


07.05.201324403

ZuzanaDom a byt

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím