Zásady správneho vetrania domu a bytu počas zimy!

Dom a byt:Pripravte okná na zimu

Internorma Internorma 29.12.201620500

Zásady správneho vetrania domu a bytu počas zimy!

Príchod zimných mesiacov nás núti zamyslieť sa nad otázkou vetrania. Od správneho spôsobu výmeny vzduchu v miestnosti záleží, ako sa budeme cítiť, ako bude priestor zdravý a bezpečný pre jeho obyvateľov. Aké sú optimálne možnosti vetrania pri mínusových teplotách a ako nám pri tom môžu pomôcť samotné okná?

Vetranie je základ

Snaha minimalizovať vetranie a maximalizovať úsporu na kúrení vedie k nezdravej klíme v byte. Varenie, dýchanie, sušenie bielizne a bežné ľudské činnosti produkujú paru, ktorú je potrebné dostať von z miestnosti. Pri nesprávnom vetraní zostáva vlhkosť, CO2 aj ďalšie plyny a nečistoty v interiéri, čo môže spôsobovať vlhnutie múrov, vznik plesní aj poškodenie muriva. Pre náš život, ako aj pre domácich miláčikov a bytové rastliny je čerstvý vzduch základom zdravého života. Zabezpečuje pocit zdravia a pohody, dobrý spánok a zlepšuje celkovú koncentráciu. Ak sa cítite počas zimy ospalo a unavene, môže to byť práve vďaka nedostatku čerstvého vzduchu a preto sa odporúča pravidelné vetranie. Najčastejšie sa hovorí o prudkom nárazovom vetraní minimálne dvakrát denne približne na päť minút. Tento spôsob je účinný, no pri mínusových teplotách môže byť nebezpečný napríklad pre bytové rastliny a tiež zvyšuje náklady na kúrenie. No vetrať sa dá aj inak.

Úloha kontrolovaného vetrania

Pri pasívnych domoch využívame tesné a tepelnoizolačné opláštenie budovy s pomocou kontrolovaného vetrania so spätným získaním tepla. Takýto typ vetrania sa nedá zabezpečiť nárazovým vetraním. Vznikali by zásadné teplotné straty a preto je ideálnym riešením riadené vetranie, ktoré redukuje tieto tepelné straty, pretože využíva energiu predhriateho vzduchu na zohriatie prichádzajúceho vzduchu. To sa pri nárazovom vetraní nedeje. Systém je preto nastavený tak, aby bol vzduch privádzaný do jednotlivých izieb, a zároveň napríklad v kuchyni, kúpeľni a na WC aj odsávaný, aby sa zabránilo rozptyľovaniu pachov v dome.

Individuálne, automatické a zdravé vetranie

Najnovšia technológia vetrania od Internorm je integrovaná priamo do okien a zabezpečuje prirodzené vetranie bez nutnosti prídavných zariadení. O všetko sa postarajú okná samy. Znie to neuveriteľne, ale vetranie kompletne integrované v ráme zabezpečuje najvyšší štandard bezpečného vetrania. Výmena vzduchu sa realizuje pri zatvorenom okne, čo je aj z hľadiska bezpečnosti neoceniteľný prínos a dokáže 24 hodín denne zabezpečovať optimálnu klímu v interiéri. S technológiou Internorm I-tec Vetranie môže byť každá miestnosť vetraná samostatne podľa individuálnych požiadaviek. V každej miestnosti je možné nastaviť požadovanú teplotu a vlhkosť a okno to zabezpečí. Takéto vetranie je dokonca možné zabudovať do domu aj bez narušenia vonkajšieho vzhľadu fasády a tým sú tieto okná vhodné aj pri rekonštrukcii. Rekuperácia môže mať možnosť automatického nastavenia aj ovládania na diaľku pri kombinácii so systémom I-tec Smart Window. Rekuperáciu ocenia hlavne alergici, pretože obsahuje aj kvalitný peľový a prachový filter.

Zaujímavé výhody:

- žiadne tepelné straty pri vetraní

- jednoduchá manipulácia

- elegantný dizajn

- rekuperácia je zabudovaná priamo v ráme okna

- obmedzenie vonkajšieho hluku pri vetraní

- pohodlné vetranie počas spánku aj daždivých dní

- bezpečné vetranie

Extra vhodné aj do kuchýň a kúpeľní

Ani kvalitný odsávač pár alebo digestor niekedy nestačia na elimináciu vlhkosti z kúpeľne, či kuchyne. Zabudované I-tec Vetranie však prispieva k znižovaniu vlhkosti vďaka snímaču vlhkosti. V automatickom režime sa po dosiahnutí istej hladiny aktivuje a začne výmena vzduchu. Navyše pri vetraní nevzniká riziko prievanu

Okná bez starostí

Príkladom moderného vetrania s použitím rekuperácie je okno Internorm  KF 500, ktoré spája inovatívny dizajn a špičkové technológie. Pri vybavení I-tec Vetraním technológia plošne lícuje s oknom, čo vytvára jednotný celok. Ak je rám zabudovaný do fasády z troch strán, je už viditeľný iba štíhly, hranatý rám krídla. Okno disponuje aj izolačnou technológiou I-tec Insulation, vďaka čomu je rám dokonale izolovaný a tepelná izolácia okna sa výrazne zlepší.

Pozrite si ukážkové parametre okna KF 500:

 

 

 

Komentáre Disqus.
(4.5/5) 6 referencií
Internorma

Bezpečnosť, komfort, špičková technológia, vycibrený vkus – toto všetko sa spája vo výrobkoch firmy…

Predaj a montáž okna - KF 410

Predaj a montáž – okná, dvere, parapety, sieťky, vnútorné žalúzie.

Peter D

1 1394

Predaj a montáž okna - KF 410

Okná vynikajúce. Dodávateľ rýchly, spoľahlivý, čo sme sa dohodli, platilo, vždy…

zakaznik8020

1 2971

Drevo-hliníkové okná a dvere

Ďakujem za vysoko profesionálny a ľudský prístup, snahu promptne riešiť…

Internorma
4.5/5 6 hodnotení

Čítajte ďalej

Ako zistiť či sú vaše okná a dvere správne namontované?

Dom a byt:Vylepšite si výhľad

Ako zistiť či sú vaše okná a dvere správne…


08.04.201820500

InternormaDom a byt

Vyberáme vhodné sklo pre vaše okno!

Dom a byt:Pripravte okná na zimu

Vyberáme vhodné sklo pre vaše okno!


19.12.201620500

InternormaDom a byt

7 otázok, ktoré je potrebné zodpovedať pred kúpou nového okna!

Dom a byt:Pripravte okná na zimu

7 otázok, ktoré je potrebné zodpovedať pred…


23.11.201620500

InternormaDom a byt

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím