Vyberáme vhodné sklo pre vaše okno!

Dom a byt:Pripravte okná na zimu

Internorma Internorma 19.12.201621098

Vyberáme vhodné sklo pre vaše okno!

Sklo je dominantným prvkom každého okna. Málokto mu však venuje dostatok pozornosti a často obmedzuje výber, iba na najviditeľnejší prvok - dvojsko alebo trojsko. To však pre správnu funkčnosť okná rozhodne nestačí. Preto sa dnes pozrieme podrobnejšie na výber správneho skla.

Tepelná izolácia

Skutočnosť, že asi 30 % tepla z domu sa môže strácať cez okná, zdôvodňuje vzrastajúci dopyt po vysoko tepelne izolačných oknách. Sklo v okne zaberá najväčšiu plochu a preto je vhodné venovať pri výbere skla pozornosť hodnotám Ug (súčiniteľ prestupu tepla pre sklo), ako aj Uw (súčiniteľ prestupu tepla pre celé okno). Väčšina ľudí sa zmeriava, len na samotné hodnoty skla, ktoré sú síce dôležité, ale len pri správnej kombinácií s izolačným rámom. Tieto dva komponenty : sklo a rám, ako aj tepelne optimalizovaný dištančný rámik spolu tvoria hodnotu Uw (súčiniteľ prestupu tepla pre celé okno), ktorá udáva výslednú tepelno-izolačnú hodnotu pre okno. Vysoko tepelnoizolačné okná Internorm však spĺňajú najvyššie nároky, už aj pre rok 2021. Tieto okná spĺňajú podmienky pre pasívne domy už v štandardnom prevedení, kde dokážu dosiahnuť hodnotu Uw -( súčiniteľ prestupu tepla pre celé okno)  až do 0,6 W/m2K. Preto pri výbere okna je potrebné sledovať najmä tepelnú izoláciu celého okna (Uw). To zníži náklady na vykurovanie a zároveň zvýši aj samotný komfort bývania, ako aj zamedzí problém rosenia. Lepšiu izoláciu zabezpečí aj pokovenie ušľachtilým kovom, ktoré je tenučko nanesené na povrch skla. Efekt tepelnej úspory zvýšia aj vzácne plyny v priestore medzi sklami. Používajú sa argón a kryptón, ktoré vykazujú podstatne nižšiu tepelnú vodivosť ako vzduch. Preto dokážu znížiť dodatočne straty tepla smerom von.

Viac svetla

Cez sklo môže prenikať viac, či menej svetla. Priepustnosť svetla má vplyv na celkovú svetlosť bytu. To oceníte najmä počas zimných mesiacov, kedy je aj deň obvykle pochmúrnejší. Špeciálne pokovenie tabule skla SOLAR + dokáže vpustiť do interiéru viac svetla a energie a zároveň vďaka tomu prispieť k zníženiu nákladov na vykurovanie.

Zvuková izolácia

Hluk z ulice veľmi negatívne vplýva na ľudský organizmus. Jeho zamedzeniu prispieva aj konštrukcia samotného okna. Inú zvukovú izoláciu je potrebné zabezpečiť v meste a inú napríklad v lesnej samote. Miera zvukovej izolácie udáva, aké množstvo hluku prejde oknom. Intenzitu hluku meriame v decibeloch. Samotná zvuková izolácia okna je závislá od materiálu rámu, tesnosti okna, stavebného prevedenia, ale aj vlastností izolačného skla.

Ak žijete pri miestach s vysokou hlučnosťou, napríklad pri letisku, stanici, či frekventovanej ceste, vyžaduje si to zvukovú izoláciu RW = nad 40 dB. Stredná hlučnosť, kam zaradíme napríklad bežnú premávku, vyžaduje izoláciu RW = 36 až 39 dB. Nízka hlučnosť, napríklad na sídlisku mimo mesta, či v prírode, si vystačí aj s izoláciou RW = 32 až 35 dB.

Vyššia miera bezpečnosti

Samotný výber skla určuje aj mieru zabezpečenia okna a tým aj samotného obytného priestoru. Kalené bezpečnostné sklo (ESG) disponuje zvýšenou odolnosťou voči mechanickému a termickému napätiu. Je vhodné do bežných bytov a domov, kde je nižšie riziko, že bude poškodené násilnou činnosťou. Ešte vyššiu mieru ochrany poskytuje vrstvené bezpečnostné sklo, ktoré sa ani pri poškodení netriešti. Pevná bezpečnostná fólia drží črepiny skla spolu, a teda sklo drží pevne v ráme okna a nebezpečenstvo poranenia klesá.

Dvojsko alebo trojsko?

Ešte do polovice 90-tych rokov boli okná vybavené často len nepokoveným izolačným dvojsklom, čo predstavovalo vysoké tepelné straty a samozrejme aj neprimerané náklady na vykurovanie. Pre porovnanie, s izolačným trojsklom môžete ročne ušetriť napríklad až 900 litrov vykurovacieho oleja v dome. Preto Internorm vyvinul zasklenie, ktoré bolo už viackrát certifikované pre pasívne domy. Ich základom je tenučké pokovenie vzácnym kovom a vzácne plyny ako argón alebo kryptón nachádzajúce sa v priestore medzi sklami. Tým sa zabezpečuje perfektná tepelná izolácia. Rozhodnutie pre izolačné trojsklo namiesto dvojskla znamená, že si v dome môžete naplánovať až o 40% viac sklenenej plochy pri zachovaní rovnakých nákladov na vykurovanie.

Dištančný rámik

Ide o priestor medzi sklami, ktorý pri použití nedostatočne kvalitného dištančného rámiku predstavuje práve miesto, kde sa zvykne kondenzovať para a vzniká rosenie. Internorm preto ponúka optimalizovaný ISO - dištančný rámik, ktorý pomáha zlepšiť celkovú energetickú efektivitu okenných systémov.

Vyberte si svoje sklo spoľahlivo s pomocou odborníkov zo spoločnosti Internorma. Pri každom produkte z portfólia Internorma máte vždy prehľad o podrobných parametroch vášho výberu tak, aby okno maximálne vyhovovalo vašim potrebám. Napríklad prémiové okno Internorm KF500 dosahuje nasledovné parametre:

Komentáre Disqus.
(4.5/5) 6 referencií
Internorma

Bezpečnosť, komfort, špičková technológia, vycibrený vkus – toto všetko sa spája vo výrobkoch firmy…

Predaj a montáž okna - KF 410

Predaj a montáž - okná, dvere, parapety.

Predaj a montáž okna - KF 410

s oknami sme boli maximálne spokojní.

Peter D

1 1550

Predaj a montáž okna - KF 410

Okná vynikajúce. Dodávateľ rýchly, spoľahlivý, čo sme sa dohodli, platilo, vždy…

Internorma
4.5/5 6 hodnotení

Čítajte ďalej

Ako zistiť či sú vaše okná a dvere správne namontované?

Dom a byt:Vylepšite si výhľad

Ako zistiť či sú vaše okná a dvere správne…


08.04.201821098

InternormaDom a byt

Zásady správneho vetrania domu a bytu počas zimy!

Dom a byt:Pripravte okná na zimu

Zásady správneho vetrania domu a bytu počas…


29.12.201621098

InternormaDom a byt

7 otázok, ktoré je potrebné zodpovedať pred kúpou nového okna!

Dom a byt:Pripravte okná na zimu

7 otázok, ktoré je potrebné zodpovedať pred…


23.11.201621098

InternormaDom a byt

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím