Exteriérové žalúzie - pomôžte im prežiť zimu!

Dom a byt:Pripravte okná na zimu

Marek 20.10.201645009

Exteriérové žalúzie - pomôžte im prežiť zimu!

Exteriérové žalúzie sa stávajú bežnou súčasťou našich domovov. Rôzne tvary, rôzne farby, rôzne ovládanie – možností a kombinácií je veľa. Všetky riešenia však spájajú rovnaké starosti.

Základné pravidlá starostlivosti o exteriérové žalúzie 

Aby žalúzie prežili zimu bez poškodenia, je dobré dodržať niekoľko zásad. Podľa Martina Haška z AMG studia je dôležité, aby sa udržiaval funkčný priestor žalúzií bez prekážok. V letnom období sú prekážkami napríklad časti terasového nábytku prisunutého do jazdnej dráhy žalúzie, či gumáky alebo iná vyššia obuv ponechaná v tomto priestore. Počas zimy zas môžu nastať komplikácie so žalúziou napríklad ak nerovnomerne dosadne na snehový závej alebo sa lamely zastavia na ľadovom povlaku vodiacich líšt. Vo všetkých týchto prípadoch sa vyťahovacie textilné pásky môžu začať nesprávne navíjať a hrozí ich poškodenie.

V prípade najmä nočného mrznúceho dažďa je zvýšené riziko primrznutia žalúzie k parapetu, lamiel k vodiacim lištám, či lamiel navzájom. Manipulácia s takto zmrznutou žalúziou môže mať za následok poškodenie niektorých častí. Počas veľkých mrazov navyše tuhne mazivo v trecích ložiskách a krehnú všetky plastové časti. „V týchto prípadoch odporúčam žalúzie vyťahovať čo najmenej, vhodné je ich len polohovať“, hovorí p. Haško.

Predprípravu pre vonkajšie žalúzie je dobré stihnúť ešte do zimy

Rekonštruujete alebo staviate a počítate s vonkajším tienením? Je najvyšší čas pre inštaláciu podomietkových krycích plechov či izolačných boxov, ako predprípravy pre exteriérové žalúzie. „Môžete tým len získať“, hovorí Martin Haško.

Príprava fasády na prezimovanie

Bez dokončenej podomietkovej prípravy pre exteriérové žalúzie prakticky nie je možné celú stavbu zatepliť a pripraviť na aplikáciu povrchovej štruktúry či obkladu. Pokiaľ predprípravu dokončíte v priebehu jesene, môžete fasádu pripraviť na prezimovanie ešte kým udrú mrazy. Ak ste sa rozhodli múry zatepľovať až na jar, nie je potrebné prípravu pre žalúzie odkladať na poslednú chvíľu. Pokiaľ to počasie dovolí, je možné podomietkové krycie plechy pre žalúzie inštalovať aj počas zimných dní. S príchodom vhodného obdobia tak budete pripravení na realizáciu fasády bez zbytočného zdržiavania.

Ideálne pre nízkoenergetické domy

„Ak staviate nízkoenergetický dom, použite na predprípravu pre exteriérové žalúzie izolačný box“, odporúča Martin Haško. Hoci je ideálny pre nízkoenergetické domy, hodnotným prínosom bude aj pri realizácii bežných stavieb. Najväčšou výhodou je jeho samotná konštrukcia. Predná a vrchná stena schránky sú totiž vytvorené z pevného izolačného materiálu s hrúbkou 16 mm, zadná stena môže byť z tvrdeného polystyrénu s hrúbkou až 30-60 mm. Odpadajú tak starosti s riešením dodatočného vyteplenia prekladu či prekrytia samotného boxu. Na jeho vonkajšiu stranu je navyše možné priamo natiahnuť omietku.

Krytie žalúzie ako dekoratívny prvok

Hlavnou úlohou krycích boxov je ochrániť žalúzie pred poveternostnými vplyvmi, snehom a dažďom a ukryť pred našim pohľadom ich menej estetické časti a mechanizmy. Stále viac novostavieb počíta s inštaláciou podomietkových boxov pre žalúzie, no nájdu sa aj také, pri ktorých necháva architekt krycie boxy priznané a využíva ich pohľadovú plochu ako výrazný architektonický a dekoratívny prvok.

Vyberte si zo širokej ponuky exteriérového tienenia pre váš dom. Mnohé z výrobkov môžete mať ešte tento rok.

Komentáre Disqus.
(4.9/5) 116 referencií PRO
AMG STUDIO

Pôsobíme v oblasti tieniacej techniky. Ponúkame markízy, siete proti hmyzu, vonkajšie a interiérové…

Markízy na terasu

Profesionalny servis. Pri dtavbe RD mozem odporucit len velmi malo firiem ale…

Marian Segen

1 1797

Siete proti hmyzu

Ochota od prvého momentu a tvorby ponuky až po realizáciu. Profesionálne…

Exteriérové žalúzie Z-90

AMG pre nás odviedlo skvelú prácu, odporúčam ďalej! Ďakujeme.

AMG STUDIO
4.9/5 116 hodnotení

Čítajte ďalej

Praktické tipy pri výbere letného tienenia!

Dom a byt:Hoďte sa do tieňa

Praktické tipy pri výbere letného tienenia!


09.05.201745009

AMG STUDIODom a byt

Vyberte si štýlové tienenie do vašej záhrady

Dom a byt:Hoďte sa do tieňa

Vyberte si štýlové tienenie do vašej záhrady


29.06.201545009

MarekDom a byt

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím