7 otázok, ktoré je potrebné zodpovedať pred kúpou nového okna!

Dom a byt:Pripravte okná na zimu

Internorma Internorma 23.11.201621951

7 otázok, ktoré je potrebné zodpovedať pred kúpou nového okna!

Výber okien je rozhodnutie, ktoré bude ovplyvňovať náš každodenný život. Pri tomto výbere by preto nemala rozhodovať iba cena. Do úvahy je potrebné zobrať viaceré kritériá, ako napríklad v akej lokalite sa nehnuteľnosť nachádza, bezpečnosť, údržbu a podobne. Pozrime sa na to, čo by malo byť to najdôležitejšie.

1. Ako si vybrať vhodný materiál? Je možné materiály kombinovať?

Každý materiál má svoje výhody aj nevýhody. Preto je najlepšie siahnuť po kombináciách materiálov a vybrať si z nich to najlepšie pre svoje potreby. Drevo je prírodný materiál, ktorý zaujme dizajnom, možnosťou kombinácie okna s interiérom a tiež vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami. Medzi jeho negatíva však patrí náchylnosť na vplyv poveternostných podmienok z vonkajšej strany, čím si okno vyžaduje neustálu údržbu. Riešením tohto problému sú drevo-hliníkové okná. Hliníkový predsadený kryt drevo ochráni od poveternostných vplyvov z vonkajšej strany a tým zabezpečí jeho bezúdržbovosť a zároveň ponúka možnosť individuálneho farebného stvárnenia. Okenný profil HF410 ponúka jedinečné možnosti výberu drevín pre dokonalé zladenie okna s interiérom. Plast pri dobrých tepelnoizolačných vlastnostiach je cenovo nenáročný, ale pri plastových oknách sa pôsobením času vytvára zvonku efekt znečistenia. Internorm tento efekt spomaľuje špeciálnou povrchovou úpravou, avšak lepšou možnosťou je plast-hliníkové okno s odolným hliníkovým krytom pre dlhodobé zachovanie farby. Hliník je síce bezúdržbový, avšak samotný sa tepelnoizolačnými vlastnosťami veľmi ťažko vyrovná plastu alebo drevu. Preto jeho najvhodnejšie použitie je v kombinácii s inými materiálmi.

2. Je dôležitý iba počet komôr?

Počet komôr tiež ovplyvňuje kvalitu celkovej izolácie okna. Pri uvažovaní o tom, koľko komôr má okenný profil je dôležité zamyslieť sa aj nad tým, či sú všetky komory efektívne. Zlepšenie tepelných parametrov sa dosahuje len v prípade, že šírka komory je väčšia ako 5 mm. Napríklad úzky 5-komorový profil so šírkou 60 mm nemá žiadny význam. Stredová komora totiž môže byť maximálne 35 mm a na ostatné 4 komory tak zostáva maximálne 25 mm, pričom treba odrátať aj hrúbku plastu. Okná Internorm disponujú dostatočnou šírkou potrebnou na efektívne využitie komôr. Počet komôr vieme zistiť tak, že spočítame množstvo komôr nachádzajúce sa v jednej vodorovnej línii. 

3. Čo je dôležité vedieť o tepelnej izolácii?

Správnym výberom okna a jeho kvalitnou montážou môžete ušetriť až 25% energií. Pri výbere vhodného okenného profilu je potrebné zvážiť aj jeho tepelno-technické vlastnosti. Konkrétne sa treba zamerať na súčiniteľ prestupu tepla okna Uw, ktorý by mal byť čo najnižší. Treba si dať však pozor, pretože niektorí výrobcovia uvádzajú iba hodnotu Uf (súčiniteľ prestupu tepla pre rám) alebo Ug (súčiniteľ prestupu tepla pre sklo). Kvalita tepelnej izolácie okna je ovplyvnená mnohými vecami. Je dôležité sústrediť sa na počet úrovní tesnenia, dištančný rámik, kovanie a mnohé iné.

4. Čo je dôležité vedieť o zvukovej izolácii?

Pri výbere okna je potrebné uvedomiť si v akej lokalite sa daný objekt nachádza a aké množstvo hluku je pre nás prípustné. Napríklad v tichej lokalite nie je zvuková izolácia okna dôležitá tak, ako keď sa objekt nachádza pri rušnej ceste. Pri zvukovej izolácii je potrebné porovnať index nepriezvučnosti Rw, ktorý vyjadruje schopnosť okna utlmiť zvuk a udáva sa v decibeloch (dB). Čím je tento index vyšší, tým má okno lepšie zvukovo-izolačné vlastnosti. Ak je potrebné zvýšiť zvukovú izoláciu okna, dá sa tento problém vyriešiť kombináciou rozdielnych hrúbok skiel, čo je samozrejme efektívnejšie pri použití trojskla, ktoré je u nás v štandarde. Vysokú odolnosť voči hluku poskytuje pri oknách Internorm aj inovatívne spojenie skla a rámu pomocou technológie FIX-O-ROUND.

5. Prečo je dôležité venovať pozornosť tesneniu?

S príchodom chladnejšieho počasia si stále častejšie uvedomujeme chlad, ktorý preniká do domácnosti cez zle utesnené okná. Celoobvodové tesnenie vďaka vysokej tesnosti zabraňuje preniknutiu studeného vzduchu, ako aj chráni vnútornú oblasť pri nepriaznivých poveternostných podmienkach proti vlhkosti. Vďaka skrytému kovaniu nedochádza k prerušeniu tesnenia, na základe čoho je zlepšená tepelná a zvuková ochrana. Tesnenie môže mať aj estetickú funkciu. Jedinečným prvkom je použitie dvojfarebného tesnenia, ktoré ponúka čistý dizajn. Na výber máte napríklad z vonkajšej strany okna šedé a vo vnútri čierne tesnenie.

6. Aké kovanie bude prínosom?

Kvalitné kovanie je základom dlhodobej životnosti okna. Avšak to, čo si všimnete na prvý pohľad je typ kovania: skryté alebo viditeľné. Pri skrytom kovaní je zabezpečený čistý vzhľad okna, ako aj jeho jednoduchá údržba. Okenný profil HF310 vďaka skrytému kovaniu zabezpečuje príjemný a nerušený drevený povrch. Pri viditeľnom kovaní je však dorazové tesnenie prerušené a tým pádom môže ľahko preniknúť teplý vzduch a spôsobiť kondenzát alebo námrazu. Pri okennom profile HF310 je vďaka skrytému kovaniu zabezpečený príjemný a nerušený drevený povrch.

7. Akú bezpečnostnú triedu voliť?

„Cítiť sa bezpečne“ - tento stav môžeme charakterizovať aj ako stav bez reálnej hrozby nebezpečenstva. Unikátom je v súčasnosti najbezpečnejšie okno od Internormu KF 500 obohatené o unikátny systém I-tec s uzamykacími klapkami na štyroch stranách okna. Bezpečnosť tohto okna zvyšuje aj celoobvodové vlepenie tabule skla, ktoré zabezpečuje vynikajúcu stabilitu a bezpečnosť pred vlámaním. V dnešnej dobe je bezpečnosť jedným z dôležitých faktorov pri výbere komponentov domu. Bezpečnosť tohto okna preverili nielen testy, ale aj reálni zákazníci, ktorí mali možnosť toto okno vypáčiť na predvádzacích akciách, ako si môžete pozrieť v krátkom videu. Toto okno zatiaľ odolalo všetkým pokusom o jeho vypáčenie. 

 

Komentáre Disqus.
(4.5/5) 6 referencií
Internorma

Bezpečnosť, komfort, špičková technológia, vycibrený vkus – toto všetko sa spája vo výrobkoch firmy…

Predaj a montáž okna - KF 410

Predaj a montáž – okná, dvere, parapety, sieťky, vnútorné žalúzie.

zakaznik8020

1 3038

Drevo-hliníkové okná a dvere

Ďakujem za vysoko profesionálny a ľudský prístup, snahu promptne riešiť…

Predaj a montáž okna - KF 410

s oknami sme boli maximálne spokojní.

Internorma
4.5/5 6 hodnotení

Čítajte ďalej

Ako zistiť či sú vaše okná a dvere správne namontované?

Dom a byt:Vylepšite si výhľad

Ako zistiť či sú vaše okná a dvere správne…


08.04.201821951

InternormaDom a byt

Zásady správneho vetrania domu a bytu počas zimy!

Dom a byt:Pripravte okná na zimu

Zásady správneho vetrania domu a bytu počas…


29.12.201621951

InternormaDom a byt

Vyberáme vhodné sklo pre vaše okno!

Dom a byt:Pripravte okná na zimu

Vyberáme vhodné sklo pre vaše okno!


19.12.201621951

InternormaDom a byt

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím