Pre väčšinu ľudí je klimatizácia zariadením v miestnosti, ktoré vychladí horúci letný vzduch. Podľa tohto pristupujú aj k výberu jednotky. Zohľadniť však treba viacero parametrov, o ktorých budeme hovoríť.
Výber miesta nielen pre interiér
Pri každej klimatizácii je potrebné myslieť na vonkajšiu jednotku a jej osadenie. Existujú aj klimatizácie ktoré nepotrebujú vonkajšiu jednotku - takzvané monoblock klímy – kde sú funkcie vonkajšej a vnútornej spojené do jednej jednotky. Montujú sa ako podparapetné na obvodovú stenu a treba zabezpečiť vetracie otvory. No štandardom je klasický set vnútornej a vonkajšej jednotky s potrebou ich prepojenia potrubím, káblom a s potrebou odvodu kondenzu. Miroslav Minarovič z firmy Klimatizácie Bratislava pri tejto kombinácii upozorňuje: „Väčšina bytových klimatizácií je predplnená chladivom na stanovenú dĺžku prepojovacieho potrubia = 5m. V prípade väčšej dĺžky treba doplniť zodpovedajúce množstvo chladiva. Každá klimatizácia však má stanovenú maximálnu dĺžku prepojovacieho potrubia – pre bytové klímy zvyčajne do 15m a tiež maximálne prevýšenie medzi jednotkami zvyčajne do 8m – podľa technických parametrov kompresora. “ Myslite na prepojenie jednotiek už v momente, keď budete dizajnovať novú izbu s pomyselnou klimatizáciou.
Čerpadlám sa skúste vyhnúť
Spoločnosť Klimatizácie Bratislava radí záujemcom o klimatizáciu prepojiť vonkajšiu a vnútornú jednotku radšej bez potreby čerpadla. To zvykne cenu klimatizácie zvýšiť a ide o ďalšiu súčasť, ktorá sa môže pokaziť. Pritom Miroslav Minarovič záujemcom vždy ochotne poradí, ako prepojiť jednotky klimatizácie, aby sa dala použiť aj bez čerpadla.
Kam s vodou?
Umiestnenie klimatizácie rozhodne netreba podceniť zo žiadnej stránky. Jej poloha a odvod vody bude veľmi dôležitý aj vtedy, a chcete klímou kúriť. „Vonkajšia jednotka v lete, teda v režime chladenia nekondenzuje. Kondenzuje len v režime kúrenia. Naopak kondenz sa vytvára na výparníku vnútornej jednotky v režime chladenia. Ten treba odviesť z vnútornej jednotky najlepšie samospádom niekam kam to najmenej vadí. Môže to byť aj vedro na balkóne, len ho nesmú zabudnúť vylievať. Alebo sa vyvedie do kanlizácie v byte cez protizápachový sifón, alebo do rýny, alebo voľne kvapkať – to treba zvážiť podľa reálnych možností –trasu kondenzu je vidieť pokiaľ sa nezasekáva do steny. Najčastejšie je kondenz uložený v spoločnej trase s potrubím chladiva v miernom spáde a smeruje do exteriéru. Môže sa priviesť až k miestu inštalácie vonkajšej jednotky, kde sa nechá voľne kvapkať – vyústenie je pripevnené o konzolu vonkajšej jednotky cca 40cm od fasády. Aj to sa dá len ak to nevadí domácim, alebo susedom.,“ hovorí Miroslav Minarovič. Je teda zrejmé, že pri umiestňovaní jednotky nemyslite len na miesto, kedy sa voda v lete rýchlo vysuší, ale aj na to, že možno počas zimy budete používať klimatizáciu rovnako a zamrznutá voda sa predsa správa trochu inak.
Praktické riešenie pre paneláky
Teplota v bytoch je niekedy ešte vyššia ako v ordinnom dome, no s reálnym odtekaním kondenzu tu je nesmierny problém. Miroslav Minarovič podáva riešenie: "Dá sa dokúpiť výparník kondenzu, ktorý sa pripevní pred ventilátor vonkajšej jednotky. Je to taký rošt zo špeciálnej tkaniny ktorá vie nasať do seba kondenzát a prúd teplého vzduchu z ventilátora vonkajšej jednotky ho následne odparuje." Týmto spôsobom sa zabezpečí že kondenzát z klimatizácie nekvapká a susedia sú spokojní.