Ako si správne vybrať vhodnú klimatizáciu?

Dom a byt

Marek 14.04.201525168

Ako si správne vybrať vhodnú klimatizáciu?

Nebudeme tvrdiť, že cena nie je dôležitá. Klimatizácia je predovšetkým funkčné zariadenie a preto okrem výhodnej akciovej ponuky treba zohľadniť niekoľko ďalších parametrov, bez ktorých bude klíma len doplnkom rovnako hodnotným, ako nepoužívaná fritéza v rohu miestnosti.

Čo budete chladiť?

Celý byt, alebo len jednu miestnosť? Chcete vychladiť kuchyňu orientovanú na juh, alebo stačí spálňu na severnej strane? To sú otázky, ktoré by si mal položiť každý zákazník. Ing. Miroslav Minarovič z firmy BECOM hovorí:  „Pokiaľ ide napríklad  o spálňu, možno stačí, ak necháte otvorené dvere z centrálnej klimatizovanej miestnosti, a je to v pohode. Nakoniec, v noci slnko nepraží. Ale ak môžete investovať aj do samostatnej jednotky pre spálňu, komfort bude zaručene vyšší.“ Podľa počtu miestností je potrebné zvažovať nielen výkon, ale aj počet klimatizačných jednotiek.

Zohľadnili ste atypy?

Nie každá miestnosť má len klasický tvar. Na výpočet výkonu je možné použiť rôzne kalkulačky, ktoré zohľadňujú predovšetkým rozmery. Tie sú prioritne dôležité, no v hre sú aj iné parametre. „Každá izolácia steny, žalúzie, každý strom či budova, ktoré tienia, vám znižujú požiadavky na výkon klimatizácie. Ak má miestnosť pretiahnutý obdĺžnikový tvar, alebo je príliš členitá, počítajte s tým, že v dôsledku zhoršenej cirkulácie vzduchu jedna vnútorná jednotka nezabezpečí dostatočné vychladenie celého priestoru,“ hovorí o nástrahách čisto matematických výpočtov Miroslav Minarovič.

Aký klimatizačný set?

Obvyklé je riešenie monosplitov, teda k jednej vnútornej jednotke patrí jedna vonkajšia jednotka. Pri inštaláciu multisplitu - pri použití jednej vonkajšej jednotky na viacero vnútorných, treba zohľadniť aj výkon jednotky. Miroslav Minarovič však zo skúsenosti hovorí, že použitie multisplitu býva často drahšie ako inštalácia viacerých monosplitov.V hre je estetika na dome aj výkon. Je dobré si konkrétne použitie na stavbe prejsť s odborníkom.

Aké filtre?

Najdokonalejšie sú filtre s aktívnym uhlíkom a plazmové elektrostatické filtre. Sú obzvlášť vhodné pre alergikov. Nie sú však účinné bez údržby. Je potrebné ich aspoň raz do mesiaca precízne vyčistiť. Vtedy bude klimatizácia nielen chladiť, ale prispievať aj k zdravému vzduchu v miestnosti.

Mnoho otázok a odpovedí

Pri výbere klimatizácie určite treba zohľadniť, aký typ vnútornej jednotky vybrať, prehodnotiť cenu, výkon a energetickú náročnosť, ako aj hluk a ovládacie prvky a funkcie. Mnoho otázok je potrebné zodpovedať správne, na mieru konkrétnej stavby. Iba tak sa budete tešiť zo správnej a správne nastavenej klímy, ktorá splní  očakávania. Preto Miroslav Minarovič z firmy BECOM hovorí, že kupovať klimatizáciu nie je ako vybrať si jogurt. Rada odborníka je v tomto nad zlato. 

Komentáre Disqus.
(4.9/5) 151 referencií PRO
Klimatizácie…

Ste z Bratislavy alebo širokého okolia a potrebujete kúpiť klimatizáciu? Neváhajte nás kontaktovať…

Nástenná klimatizácia Samsung…

Ústretovosť pracovníkov, rovnako ako ich vykonaná práca na skvelej úrovni.…

Samsung GOOD1

inštalácia single splitu Samsung GOOD1

E K

1 33

KLIMATIZÁCIA DAIKIN SENSIRA

Odporúčam Klimatizácie Bratislava 👌 Boli sme veľmi spokojní s prácou, ktorú…

Klimatizácie…
4.9/5 151 hodnotení

Čítajte ďalej

Tiché a výkonné klimatizácie na jar v akciových cenách!

Dom a byt:Chladíme v lete

Tiché a výkonné klimatizácie na jar v…


19.04.201625168

Klimatizácie…Dom a byt

Vzdialenosť vnútornej a vonkajšej jednotky pri klíme nepodceňujte

Dom a byt:Je Vám teplo

Vzdialenosť vnútornej a vonkajšej jednotky…


12.06.201525168

MarekDom a byt

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím