Ako si správne vybrať vhodnú klimatizáciu ?

Dom a byt

Marek 14.04.201533462

Ako si správne vybrať vhodnú klimatizáciu ?

Nebudeme tvrdiť, že cena nie je dôležitá. Klimatizácia je predovšetkým funkčné zariadenie a preto okrem výhodnej akciovej ponuky treba zohľadniť niekoľko ďalších parametrov, bez ktorých bude klíma len doplnkom rovnako hodnotným, ako nepoužívaná fritéza v rohu miestnosti.

Čo budete chladiť ?

Celý byt, alebo len jednu miestnosť ? Chcete vychladiť kuchyňu orientovanú na juh, alebo stačí spálňu na severnej strane ? To sú otázky, ktoré by si mal položiť každý zákazník. Ing. Miroslav Minarovič z firmy Klimatizácie Bratislava - BECOM, spol. s r.o. hovorí: „Pokiaľ ide napríklad  o spálňu, možno stačí, ak necháte otvorené dvere z centrálnej klimatizovanej miestnosti, a je to v pohode. Nakoniec, v noci slnko nepraží. Ale ak môžete investovať aj do samostatnej jednotky pre spálňu, komfort bude zaručene vyšší.“ Podľa počtu miestností je potrebné zvažovať nielen výkon, ale aj počet klimatizačných jednotiek.

Nie každá miestnosť má len klasický tvar. Na výpočet výkonu je možné použiť rôzne kalkulačky, ktoré zohľadňujú predovšetkým rozmery. Tie sú prioritne dôležité, no v hre sú aj iné parametre. „Každá izolácia steny, žalúzie, každý strom či budova, ktoré tienia, vám znižujú požiadavky na výkon klimatizácie. Ak má miestnosť pretiahnutý obdĺžnikový tvar, alebo je príliš členitá, počítajte s tým, že v dôsledku zhoršenej cirkulácie vzduchu jedna vnútorná jednotka nezabezpečí dostatočné vychladenie celého priestoru,“ hovorí o nástrahách čisto matematických výpočtov Miroslav Minarovič.

Aký klimatizačný set ?

Obvyklé je riešenie monosplitov, teda k jednej vnútornej jednotke patrí jedna vonkajšia jednotka. Pri inštaláciu multisplitu - pri použití jednej vonkajšej jednotky na viacero vnútorných, treba zohľadniť aj výkon jednotky. Miroslav Minarovič však zo skúsenosti hovorí, že použitie multisplitu býva často drahšie ako inštalácia viacerých monosplitov.V hre je estetika na dome aj výkon. Je dobré si konkrétne použitie na stavbe prejsť s odborníkom.

Aký filter by mali klimatizácie používať?

Od klimatizácie očakávame aby plnila dve najdôležitejšie funkcie, a to chladenie a kúrenie. Preto správny výber klimatizácie je veľmi dôležitý. Najdokonalejšie sú filtre s aktívnym uhlíkom a plazmové elektrostatické filtre. Sú obzvlášť vhodné pre alergikov. Nie sú však účinné bez údržby. Je potrebné ich aspoň raz do mesiaca precízne vyčistiť. Vtedy bude klimatizácia nielen chladiť, ale prispievať aj k zdravému vzduchu v miestnosti.

,,Príkladom sú novšie typy klimatizácií DAIKIN, s technológiou čistenia vzduchu Flash Streamer, ktoré sa špecificky zameriavajú na znečisťujúce látky v interiéri. Masívnym výbojom dokážu rozložiť baktérie a vírusy vrátane koronavírusov. Výbornú kvalitu vzduchu bez vírusov a baktérií zabezpečia aj aktívne plazmové filtre.,, vysvetľuje pán Minarovič. 

Prachový filter - základný

Každá správna klimatizácia by mala disponovať prachovým filtrom, ktorý patrí medzi základné filtre v klimatizáciách a je ľahko umývateľný. Prachový filter sa stará o tom, aby sa vzduch už pri vstupe očistil od veľkých nečistôt a prachu. Jeho účinnosť zvýšite častejšou starostlivosťou, odporúča sa, viac krát do roka. Prachový filter nájdete v našich obľúbených klimatizáciách značiek DAIKIN, TOSHIBA a SAMSUNG. Nadstavbou je pasívny filter, ktorý má klimatizácia INVENTOR Aria

Elektrostatický filter

Elektrostatický filter, dokáže filtrovať i tie najmenšie častice. Prebieha v troch fázach: elektrické nabitie prachových častíc, prichytenie častíc na kolektor a následné vyčistenie kolektoru pomocou špaciálneho čistidla. Tento vyšší typ filtrovania nájdeme v klimatizáciách INVENTOR Dark. Elektrostatický filter odstraňuje zo vzduchu mikroskopické nečistoty a prach, ale aj roztoče, peľ, alergény z domácich zvierat, čím sa predchádza vzniku alergických ochorení.

Aktívny filter - Ionizačný

Ionizačný filter pohlcuje prach a zároveň pomáha neutralizovať pachy v miestnosti. Avšak tento filter nie je umývateľný. Prachové častice umelou ionizáciou získavajú elektrický náboj a buď sa zhlukujú a vďaka väčšej hmotnosti rýchlejšie sedimentujú, alebo sa častice poletavého aerosólu o rovnakom náboji navzájom odpudzujú a zachycujú sa na najbližších pevných povrchoch, kde svoj náboj strácajú. Ionizátor produkuje až do 35 000 negatívne nabitých iónov na cm3 vzduchu. Táto hodnota zodpovedá kvalite vzduchu v prírode. Tento filter nájdete vo veľmi obľubenom modeli INVENTOR Comfort

Mnoho otázok a odpovedí

Pri výbere klimatizácie určite treba zohľadniť, aký typ vnútornej jednotky vybrať, prehodnotiť cenu, výkon a energetickú náročnosť, ako aj hluk a ovládacie prvky a funkcie. Mnoho otázok je potrebné zodpovedať správne, na mieru konkrétnej stavby. Iba tak sa budete tešiť zo správnej a správne nastavenej klímy, ktorá splní očakávania. Preto Miroslav Minarovič z firmy Klimatizácie Bratislava - BECOM, spol. s r.o. hovorí, že kupovať klimatizáciu nie je ako vybrať si jogurt. Rada odborníka je v tomto nad zlato. 

Moderné a spoľahlivé klimatizácie kúpite na:

www.klimatizacie-bratislava.eu

+ 421 905 405 084

Komentáre Disqus.
(4.9/5) 155 referencií PRO
Klimatizácie…

Ste z Bratislavy alebo širokého okolia a potrebujete kúpiť klimatizáciu? Neváhajte nás kontaktovať…

Lukáš1

1 95

NÁSTENNÁ KLIMATIZÁCIA SAMSUNG…

Veľká spokojnosť. Termín dodržali presne tak ako sme sa dohodli, dokonca prišli…

K M

1 1108

INŠTALÁCIA KLIMATIZÁCIE SAMSUNG…

Spokojnosť 👍 Ďakujeme

Petra P

1 313

NÁSTENNÁ KLIMATIZÁCIA SAMSUNG…

So spoločnosťou Klimatizácie Bratislava mám dobré skúsenosti. Páni prišli načas…

Klimatizácie…
4.9/5 155 hodnotení

Čítajte ďalej

Tiché a výkonné klimatizácie na jar v akciových cenách!

Dom a byt:Chladíme v lete

Tiché a výkonné klimatizácie na jar v…


19.04.201633462

Klimatizácie…Dom a byt

Vzdialenosť vnútornej a vonkajšej jednotky pri klíme nepodceňujte

Dom a byt:Je Vám teplo

Vzdialenosť vnútornej a vonkajšej jednotky…


12.06.201533462

MarekDom a byt

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím