Mýty o pasívnych domoch! Čo skutočne o nich potrebujete vedieť?

Dom a byt:Stavby , ktoré ušetria

Marek 11.10.201624009

O pasívnych domoch sa dnes hovorí takmer všade. Čo je však pasívny dom, čo musí spĺňať, v čom sa líši od ostatných stavieb a čo sú mýty spájané s týmto druhom objektov?

Pasívny sa nepotrebuje vykurovať

Ak ste boli niekedy v južných krajinách, možno ste postretli, že v domoch aj izbách chýbali klasické radiátory. V našich končinách to bola doposiaľ často len ilúzia, no v pasívnom dome to môže byť samozrejmosť. Ak hovoríme totiž o pasívnom dome, je navrhnutý tak, aby zabezpečil tepelnú pohodu počas celého roka bez toho, aby ste museli náročne kúriť či klimatizovať. Vďaka tomu sa energeticky pasívny dom zaobíde bez klasickej vykurovacej sústavy.

Základný rozdiel oproti klasike

Jana Jančošeková zo spoločnosti Úsporné domčeky hovorí, že energeticky pasívny dom spotrebuje v porovnaní s bežnou stavbou približne desaťkrát menej tepla na vykurovanie. To znamená, že do tejto kategórie možno zaradiť iba domy, ktoré minú na vykurovanie menej ako 15 kWh / m2 za rok. Vďaka tomu dokáže na vykurovaní pasívny dom usporiť aj oproti súčasným stavbám približne 90% nákladov.

Nevykurujete ulicu

Tajomstvo tak masívnej úspory energie je predovšetkým v správnom smerovaní tepla. V bežných domoch za peniaze prakticky vykurujeme ulicu. V pasívnom dome nie je potrebné otvárať okná kvôli vetraniu. Všetko zabezpečuje vetracia jednotka s vlastnosťou filtrácie vzduchu. Tým získava dom ďalší bonus. Nenasáva prach ani alergény a otvorenými oknami neuniká teplo. Vždy je však možnosť, napríklad v lete, vypnúť rekuperáciu a pootvárať okná.

Čo urobí s domom výpadok prúdu?

Strach, čo sa stane s pasívnym domom pri výpadku prúdu je úplne neopodstatnený. Rovnako sa netreba báť, že by prestalo fungovať vetranie. Jana Jančošeková vysvetľuje, že aj pri dlhodobejšom výpadku energie je zabezpečená funkčnosť výmeny vzduchu, prípadne je možné otvoriť okno. Čo sa týka zimy, báť sa netreba. Ak výpadok vyradí z činnosti aj kúrenie, strata tepla oproti iným stavbám je veľmi pomalá. Pri vonkajšej teplote 0 stupňov Celzia dom za 24 hodín ochladne len o 2 stupne.

Kvalita je prvoradá

Pasívny dom je založený predovšetkým na kombinácii kvalitných materiálov, dobrého projektu a odbornej realizácie. Ak čo i len jedna vec nespĺňa vysoký štandard, majiteľ má problém. Realizácia sa začína už vo fáze projektu, v ktorom musí byť zahrnuté vylúčenie tepelných mostov. „Ide o miesta, kde sa stretávajú dve konštrukcie a kde je izolácia zoslabená. Sú to body, kadiaľ môže unikať teplo a preto sú neprípustné,“ hovorí Jana Jančošeková. Ďalším dôležitým parametrom je kvalita izolácií a ich precízne uloženie. Vzduchotesnosť stavby je záverečnou bodkou. Ide o nesmierne náročnú a zodpovednú činnosť, ktorú nie každá stavebná firma dokáže zaručiť. Preto spoločnosť Úsporné domčeky radí staviť na odborníkov, ktorí majú v oblasti výsledky aj skúsenosti. Spoločnosť Úsporné domčeky pristupuje k stavbám a ich navrhovaniu zodpovedne o čom svedčí aj zisk certifikátu pre „Navrhovanie Pasívnych domov a sú držiteľmi Európskeho osvedčenia pre navrhovanie pasívnych domov „Certifikovaný projektant pasívnych domov“.

Ak máte otázky ohľadne pasívnych, úsporných, alebo nízkoenergetických domov, neváhajte sa obrátiť na spoločnosť Úsporné domčeky. Poradiť sa o predstavách a možnostiach s odborníkom je totiž prvý krok k úspechu.

Komentáre Disqus.
(5/5) 1 referencií
Úsporné domčeky

Presvedčte sa, že naše stavby domov sú to najúspornejšie čo môžete mať.Prečo si nechať postaviť od…

Výstavba domu

Prečo Velox?: Velox som spoznal na výstave v Prahe v roku 2008, hneď sa mi…

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím