Kvôli nevyčistenému komínu môžete aj vyhorieť!

Dom a byt:Teplo Vášho domova

Marek 10.09.201522960

Kvôli nevyčistenému komínu môžete aj vyhorieť!

Dobrý kozub potrebuje dobrý, ale hlavne čistý komín. Komín je základom správneho fungovania kozubu a rovnako aj bezpečnosti. Pri bežnej prevádzke sa však zabúda, že aj kozub používaný len občasne potrebuje prečistiť „prieduch komína“.

Čistenie komína určuje požiarny zákon a vyhláška č. 401/2007 Z.z.

Vyhláška číslo 401 z roku 2007 určuje presne lehoty čistenia komínov a dymovodov podľa druhu paliva a výkonu spotrebičov. Komíny na tuhé palivo je nutné zveriť starostlivosti kominára minimálne trikrát za rok, vyvložkovaný komín  na plyn aspoň raz a nevyvložkovaný komín na plyn dva razy. V prípade ak ide o spotrebiče do 50kW. Pravdou však je, že dodržiavanie vyhlášky vám do domu nepríde nikto skontrolovať. Jej dodržiavanie však bude zaujímať poisťovňu v prípade škodovej udalosti. Preto je vhodné postupovať podľa litery zákona. „Ak používa človek kozub ako doplnok a nie na dennej báze, ale napríklad na romantické posedenie počas jesene aj v tomto prípade je potrebné nechať prezrieť a vyčistiť komín minimálne raz za rok. Kvôli bezpečnosti a ekonomickému kúreniu, “ hovorí Peter Huliak z kominárstva Sadza.

Overte si komín hneď po kúpe

V prípade kúpy domu, alebo bytu s kozubom a komínom je vhodné od majiteľa žiadať potvrdenie o poslednej kontrole a čistení komína, alebo si ho dať skontrolovať ešte pred tým, ako prvý raz v kozube zakúrite. Stav komínov v starších stavbách býva žalostný a Peter Huliak hovorí, že sa stretol aj s prípadmi, keď ľudia zavolali kominára, až keď komín prestal ťahať, čo je už skutočne najhoršie a hrozí tragédia.

Keď sa chytia dechty...

Prečo treba komín pravidelne čistiť? Usadzujú sa v ňom tuhé častice spalín – dechty, ktoré vznikajú pri nesprávnom spaľovaní paliva. Dechty, ktoré sa vznietia v komíne sú   predovšetkým dôsledkom nesprávneho spaľovania. Mnoho ľudí naloží do kozubu, alebo pece palivo a uzavrie prívod vzduchu  s predstavou nech  dlhšie vydrží horieť. To je mylná predstava, miniete viac paliva a nedosiahnete požadovaný tepelný výkon. Takýto prístup tvorbe dechtu len vyhovuje a trpia steny komína. hovorí Peter Huliak. V samotnom komíne je vysoká teplota a ak sa nános dechtov vznietí hrozí roztrhnutie komína. V komíne vtedy môže teplota dosiahnuť aj 1200 stupňov Celzia a tak sa od neho ľahko chytí strecha, alebo celý dom. „Nie je to ojedinelý prípad vyhorenia,“ dodáva Peter Huliak, ktorý zabezpečuje komínový full servis. Od stavby až po čistenie, ktoré zvládne bez najmenšieho neporiadku.

 

Komentáre Disqus.
(0/5) 0 referencií
Sadza kominárstvo

Kompletné služby ohľadom komínov. Sme na trhu od roku 1992 a naše dlhoročné skúsenosti ocenil každý…

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím