Krb vie dať teplo aj romantiku

Dom a byt:Teplo Vášho domova

Krb vie dať teplo aj romantiku

Marek


Teplo živého plameňa podporuje pohodu v miestnosti a vytvára podmanivú atmosféru. Oheň má nezastupiteľné miesto v našich životoch a preto sme sa pozreli na základné otázky spojené so stavbou krbu a ako preniesť  jeho čaro aj do paneláku Stavba krbu začína spolu s domom Krb, alebo pec v dome je už bežnou súčasťou, no  Ivan Tolnai zo spoločnosti A-Z Univerzál s.r.o., hovorí, že mnoho majiteľov práve na krb, alebo pec zabúda pri  projektovaní domu, čo neskôr robí problémy. V článku Otázky, ktoré si treba zodpovedať pri stavbe krbu preto dáva odpovede, kedy už je vhodné prvé sedenie s odborníkom na krby a čo vám projektant neporadí. Pri pasívnych domoch je napríklad otázka prívodu vzduchu do kozubu absolútnou prioritou. Peter Pechota zo spoločnosť ARIAN SERVIS, s.r.o., zasa v článku Najčastejšie chyby pri stavbe krbu upozornil, kde zvyknú ľudia robiť najčastejšie chyby pri stavbe krbu aj samostatného komína. Venovať pozornosť by im mal každý záujemca o „teplo domova.“ Keďže práve komín je rizikovým priestorom, v článku Kvôli nevyčistenému komínu môžete aj vyhorieť sa Peter Huliak z kominárstva Sadza venoval osvete v oblasti čistenia komína. Ako často treba komín čistiť, čo hovorí zákon a aké následky má zanedbanie komína. Zdravé teplo z krbu Za najzdravšie teplo sa v súčasnosti považuje sálavé, ktoré dávajú akumulačné krby. „Základným parametrom je, že stena aj okolie krbu sa nahrieva, pričom na rozdiel od napríklad klasických krbových vložiek sa teplo lepšie rozloží, nahrieva priestor a sála infra červené teplo, ktoré prehrieva aj tkanivá a človeku je pri takomto krbe príjemne teplo, bez pocitu pálenia,“ horí Dušan Stehel zo STEHEL CONSTRUCTION v článku nazvanom Akumulačné krby prinášajú sálavé a zdravé teplo. Okrem iného sa v ňom dozviete aj o ďalších výhodách, pre ktoré je akumulačný krb dnes jednotkou. Využite štátnu podporu Pri stavbe krbu je možné použiť aj peniaze zo štátnej podpory, nielen z vlastného vrecka. Aktívna podpora krbov na biomasu je predmetom článku Kotly na biomasu so štátnou podporou v ňom  Ján Chovan z firmy AJKrby hovorí o možnostiach, pri ktorých je možné získať dotáciu na stavbu vlastného krbu a tak isto vymenúva aj výhody kúrenia na biomasu. Nemáte dom? Krb mať môžete! Krby a živý plameň boli donedávna len doménou domov a bytov s komínmi. Dnes už môže mať doma živý plameň každý a bez starostí aj komína. Nie je to o kúrení, ale prikúrení počas zimných večerov a hlavne romantike.  Stanislav Šproho zo spoločnosti BIO FLAME, s.r.o.. predstavuje svet biokrbov  zblízka a v článku Biokrb – ideálny spoločník do panelákov hovorí o výhodách aj využití takéhoto funkčného dizajnu plného emócií. 

11.09.201519997
Otázky, ktoré si treba zodpovedať pri stavbe krbu

Dom a byt:Teplo Vášho domova

Otázky, ktoré si treba zodpovedať pri stavbe krbu

Marek


Krb je modernou súčasťou bývania. Dáva teplo aj vizuálny pôžitok. Nie je však len dekoráciou, ale súčasťou stavby. To dobre vie aj Ivan Tolnai zo spoločnosti A-Z Univerzál s.r.o., no pozná, že mnoho majiteľov práve na krb, alebo pec zabúda pri projektovaní domu. Už tu však treba vedieť kde a aký krb chcete mať. Kde bude krb? Základná otázka, no nie len estetická. Ivan Tolnai hovorí, že žiadny projektant neodpovie na technické otázky ohľadne umiestnenia krbu. Je potrebné myslieť predovšetkým na prívod vzduchu. Obzvlášť dnes, keď sa robia takmer hermeticky tesné, pasívne domy. Prívod vzduchu je pre krb alfou a omegou. „Po hrubej stavbe je už často neskoro riešiť prúdenie vzduchu, preto poskytujeme záujemcom už poradenstvo pri stavbe domu,“ hovorí Ivan Tolnai. Aký je správne dimenzovaný komín? Vybrať si krb ešte pred stavbou domu je dôležité aj z iného pohľadu. Je ním dimenzovanie komína. Je rozdiel, či použijete piecku, ktorej stačí komín s priemerom aj 160 milimetrov, alebo krb podľa sily výkonu s potrebou priemeru komína 180 a viac milimetrov. „Nie je pravdou, že stačí nainštalovať priemer 200 a potom dodať čokoľvek. Správne nadimenzovanie komína je základom správneho fungovania samotného krbu aj systému prúdenia horúceho vzduchu a odvetrávania,“ dodáva Ivan Tolnai. Určenie tepelného výkonu Častý kameň úrazu. Určenie správneho tepelného výkonu je nesmierne dôležitým prvkom pre komfort bývania. Pri nesprávnom výpočte objemu priestorov a výkonu krbu, či piecky môže dochádzať k tepelnému diskomfortu. Prehrievanie, príliš veľká teplota, to všetko odkrojí z krbu ako zdroja príjemného sálavého tepla, ktoré dodáva pohodu. Práve sálavé teplo je aj jedným z najzdravších typov a preto dnes na trhu dominujú akumulačné  zariadenia, ktoré takéto teplo produkujú. Prečo riešenie na mieru? Spoločnosť A-Z Univerzál s.r.o. sa zameriava na kompletnú pomoc pri realizácii krbov. Okrem poradenstva pri stavbe domu a technických riešení dodáva aj 3D vizualizácie, komplexné konštrukčné aj technologické zabezpečenie a tak isto aj inštaláciu, odskúšanie a spustenie. „Sme členmi Cechu kachliarov Slovenska, odovzdávame diela s garanciou aj zárukou, prvým zakúrením a oboznámením so starostlivosťou aj údržbou,“ hovorí o prístupe Ivan Tolnai. Práve oboznámenie zákazníka s krbom je dôležitým momentom nielen bezpečnosti, ale aj dlhej životnosti. 

08.09.201516693
Najčastejšie chyby pri stavbe krbu

Dom a byt:Teplo Vášho domova

Najčastejšie chyby pri stavbe krbu

Marek


Krb je krása aj zodpovednosť. Spraviť chybu pri jeho stavbe, alebo využívaní môže skončiť tragicky. V spolupráci spo spoločnosťou  ARIAN SERVIS, s.r.o., sme pre vás pripravili krátke zhrnutie, na čo si treba dať pri stavbe krbu a komína pozor a čo nepodceniť. Komín je hneď na začiatku Pri stavbe krbu treba najskôr vybrať krbovú vložku, ktorá zodpovedá tepelnej potrebe objektu. Tento výpočet je potrebné prebrať s odborníkom, aby krb správne slúžil. Ak máme vybratú krbovú vložku, musíme na ňu nadimenzovať správny komín,. Už pri stavbe krbu treba preto premýšľať, aký krb bude zasadený v miestnosti, hoci sa možno ešte len dvíha hrubá stavba domu. Stavba krbu nepatrí amatérom Ďalej nesmieme zabudnúť na prívod vzduchom na horenie (externý), ktorý je veľmi dôležitý. Celkovú stavbu krbu je možné urobiť z viacerých materiálov, ktoré sú vhodné na tepelné zaťaženie, každý materiál je určený na rôzne typy krbov. Výber materiálu by som určite nechal na kachliara/krbára ,aby bola stavba správne postavená. Pri teplovzdušnom krbe netreba zabudnúť na správny priemer mriežok, ktorý sa prepočíta podľa výkonu krbovej vložky. Na vnútornú izoláciu stien je na trhu tiež viac druhov vhodných materiálov, ktoré zodpovedajú izolačným a zdravotným normám a na každé dielo by odporučil minimálne sa poradiť s kachliarom. Najčastejšie chyby pri stavbe komína:  - príliš vysoko alebo nízko urobený sopúch do komína  - zbytočne veľký priemer komína  - nízky komín Najčastejšie chyby pri stavbe samotného krbu: - nevhodný výber krbovej vložky - zle prepočítane, alebo umiestnené mriežky - nevhodný materiál na obstavbu a izoláciu - vzdialenosť od horľavých materiálov a umiestnenie v priestore                                     

11.09.201534964
Kvôli nevyčistenému komínu môžete aj vyhorieť!

Dom a byt:Teplo Vášho domova

Kvôli nevyčistenému komínu môžete aj vyhorieť!

Marek


Dobrý kozub potrebuje dobrý, ale hlavne čistý komín. Komín je základom správneho fungovania kozubu a rovnako aj bezpečnosti. Pri bežnej prevádzke sa však zabúda, že aj kozub používaný len občasne potrebuje prečistiť „prieduch komína“. Čistenie komína určuje požiarny zákon a vyhláška č. 401/2007 Z.z. Vyhláška číslo 401 z roku 2007 určuje presne lehoty čistenia komínov a dymovodov podľa druhu paliva a výkonu spotrebičov. Komíny na tuhé palivo je nutné zveriť starostlivosti kominára minimálne trikrát za rok, vyvložkovaný komín  na plyn aspoň raz a nevyvložkovaný komín na plyn dva razy. V prípade ak ide o spotrebiče do 50kW. Pravdou však je, že dodržiavanie vyhlášky vám do domu nepríde nikto skontrolovať. Jej dodržiavanie však bude zaujímať poisťovňu v prípade škodovej udalosti. Preto je vhodné postupovať podľa litery zákona. „Ak používa človek kozub ako doplnok a nie na dennej báze, ale napríklad na romantické posedenie počas jesene aj v tomto prípade je potrebné nechať prezrieť a vyčistiť komín minimálne raz za rok. Kvôli bezpečnosti a ekonomickému kúreniu, “ hovorí Peter Huliak z kominárstva Sadza. Overte si komín hneď po kúpe V prípade kúpy domu, alebo bytu s kozubom a komínom je vhodné od majiteľa žiadať potvrdenie o poslednej kontrole a čistení komína, alebo si ho dať skontrolovať ešte pred tým, ako prvý raz v kozube zakúrite. Stav komínov v starších stavbách býva žalostný a Peter Huliak hovorí, že sa stretol aj s prípadmi, keď ľudia zavolali kominára, až keď komín prestal ťahať, čo je už skutočne najhoršie a hrozí tragédia. Keď sa chytia dechty... Prečo treba komín pravidelne čistiť? Usadzujú sa v ňom tuhé častice spalín – dechty, ktoré vznikajú pri nesprávnom spaľovaní paliva. Dechty, ktoré sa vznietia v komíne sú   predovšetkým dôsledkom nesprávneho spaľovania. Mnoho ľudí naloží do kozubu, alebo pece palivo a uzavrie prívod vzduchu  s predstavou nech  dlhšie vydrží horieť. To je mylná predstava, miniete viac paliva a nedosiahnete požadovaný tepelný výkon. Takýto prístup tvorbe dechtu len vyhovuje a trpia steny komína. hovorí Peter Huliak. V samotnom komíne je vysoká teplota a ak sa nános dechtov vznietí hrozí roztrhnutie komína. V komíne vtedy môže teplota dosiahnuť aj 1200 stupňov Celzia a tak sa od neho ľahko chytí strecha, alebo celý dom. „Nie je to ojedinelý prípad vyhorenia,“ dodáva Peter Huliak, ktorý zabezpečuje komínový full servis. Od stavby až po čistenie, ktoré zvládne bez najmenšieho neporiadku.  

10.09.201519622
Biokrb – ideálny spoločník do panelákov

Dom a byt:Teplo Vášho domova

Biokrb – ideálny spoločník do panelákov

Marek


Bývate v bytovke, ale láka vás čaro otvoreného ohňa? Bez komína, bez splodín, zahreje, ale predovšetkým romanticky a esteticky pôsobí - Biokrb. Je vhodnou alternatívou na doplnenie funkčnej estetiky v byte, na chate, alebo aj v dome. Jednoducho pre všetkých, ktorým chýba oheň, ale nie starosti spojené s klasickými krbmi. Prečo biokrb? Základnou charakteristikou biokrbu je spaľovanie kvapalného paliva, ktorým je denaturovaný lieh a možnosť mať biokrb prakticky bez akejkoľvek rekonštrukcie domu. Stačí ho zavesiť na stenu, alebo položiť na podlahu – jedná sa o „Závesné biokrby“ a „Voľnestojace biokrby“. V prípade, že sa predsa len rozhodnete biokrb zabudovať, sú na to vhodné skoro všetky závesné biokrby, alebo biokrby, ktoré boli vyvinuté výhradne na zabudovanie a patria do sekcie „Zabudovateľné biokrby“, vysvetľuje Stanislav Šproho zo spoločnosti BIO FLAME, s.r.o.. Krby sú uspôsobené na to, aby ich bolo možné použiť okamžite ako dekoračný a čiastočne aj výhrevný prvok, na miestach kde kozub, alebo krb neprichádzali do úvahy. Stali sa tak právom favoritmi panelákov. Umožnili romantiku skutočného plameňa preniesť z domov do bytov. Len para a kysličník uhličitý Žiadne škodlivé splodiny pri horení bio krbu nevznikajú. Vysvetľuje Stanislav Šproho: „ Palivom je certifikovaný 96 percentný bio-alkohol, ktorého základom je etanol (lieh). Tento je upravený a denaturovaný tak, aby horel krásne žltým plameňom bez dymu a škodlivých splodín. Nemusíte sa obávať splodín z horenia, pretože výsledkom horenia bio-alkoholu je len kysličník uhličitý (CO2) a voda (H2O), čiže presne to, čo vydychuje aj človek. Pre porovnanie, vyprodukované množstvo CO2 je asi také, aké vyprodukujú dva horáky vo vašom plynovom variči.“  Napriek tomu je vhodné po každom vyhorení paliva vyvetrať, poprípade počas horenia ponechať pootvorené okno. Dôvodom je ľahký zápach denaturátu, ktorý sa môže objaviť. Ten však eliminujú liehy s prídavkom arómy, ktoré nie sú výrazné ako vonné oleje, skôr eliminujú pach liehu a denaturátov pri dohorievaní paliva. Kúriť nebude, ale romantika bude na 100% "Biokrb na rozdiel od klasických krbov nie je nástrojom na kúrenie. Je vhodný na dokurovanie jednej miestnosti, napríklad počas chladnejších večerov, keď sa v panelákoch ešte nekúri a v obývačke vám začína byť chladnejšie. Ak chcete maximálne využiť tepelnú energiu produkovanú biokrbom, vyberte si hneď pri kúpe biokrb s dostatočným tepelným výkonom a snažte sa ho umiestniť čo najnižšie, nakoľko sálavé teplo smeruje ku stropu “ hovorí Stanislav Šproho. Prirodzene, čím vyšší výkon, tým vyššia spotreba paliva. Milovníci biokrbov však sami prídu na to, že na dokurovenie v jeseni je biokrb ideálny spoločník. Neobmedzené možnosti Biokrby sú špecifické aj svojim dizajnom. Môžu imitovať klasický krb, ale rovnako byť skutočne dizajnovou perličkou. Tvary, dizajn, prevedenie, farby. Všetko môžete prispôsobiť vášmu interiéru. Krb je tak na 90% estetickým a na 10% funkčným doplnkom. No spojením dostávate 100% zážitku priamo v obývačke. Ide o funkčný dizajn plný emócií.  

08.09.201554688

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Päť tipov, ako si na jar vylepšiť život aj bývanie

Dom a byt:Jarné inšpirácie

Päť tipov, ako si na jar vylepšiť život aj bývanie

Marek Zdravie a krása


Vhodnou voľbou do každého domu je akumulačný krb. Je len o pár eur drahší ako izolovaný, no jeho benefity dávno predbehnú náklady. Ak ste sa rozhodli pre zdravé teplo, dlhú životnosť aj energetickú efektivitu, akumulačný krb, alebo pec ste si vybrali správne. Pritom je možné použiť ho na pevné palivo, ale aj na plyn. Bez starostí a triesok. Akumulačný krb je predovšetkým o sálavom teple V prípade akumulačného krbu ide o voľne stojace ohnisko na spaľovanie dreva a kozubová vložka je umiestnená v "otvorenej obstavbe". Disponuje viditeľným ohňom cez otváracie alebo hore výsuvné dvierka. Popri teplovzdušnom teple vzniká príjemné sálavé teplo, ktoré vyžaruje cez steny krbu. Pričom je možné pridať prídavné akumulačné ťahy. Pri akumulačnej peci ide väčšinou o murované uzatvorené ohnisko s individuálnymi dvierkami na prikladanie paliva. Vyžaruje príjemné, jemné a dlhodobé sálavé teplo. Dimenzuje sa podľa veľkosti priestoru. Ing. Dušan Stehel zo STEHEL CONSTRUCTION, ktorá sa zaoberá predajom aj inštaláciou akumulačných krbov hovorí, že ide len o malý finančný rozdiel v porovnaní s izolovanými krbmi, no používateľ získa výhody, ktoré ocení pri praktickom používaní. Zdravšie teplo Medzi najväčšie výhody akumulačných krbov treba zaradiť produkciu sálavého tepla. „Základným parametrom je, že steny aj okolie krbu sa nahrieva, pričom na rozdiel od napríklad klasických izolovaných krbov sa teplo lepšie rozloží, nahrieva priestor a sála teplo podobné slnečnému žiareniu, ktoré prehrieva aj tkanivá a človeku je pri takomto krbe príjemne teplo, bez pocitu pálenia,“ hovorí Dušan Stehel. Naakumulované teplo pritom dokáže sálať ešte niekoľko hodín po tom, ako v krbe dohasne posledné poleno. Akumulačný krb je bio Keďže sa okolo krbu nahrieva celý priestor, je potrebné používať len ekologické materiály bez chémie, čo prospieva zdraviu aj prírode. Chemikálie a umelé nátery by pôsobením tepla mohli vylučovať toxické zlúčeniny a tak sa nátery aj všetky látky používajú bez chemických prísad čisto na prírodnej báze. Na drevo aj plyn Akumulačné krby nemusia byť iba na pevné palivo. Možnosť ako si spríjemniť interiér je aj akumulačný krb na plyn. V tomto prípade potrebujete rovnako komín, keďže výkon je porovnateľný s drevom, ale všetko budete kontrolovať prostredníctvom diaľkového ovládania. Krb riadi elektronika, ktorá kontroluje aj dávkovanie plynu a stráži, či nedochádza k unikom. Nebudete v izbe počuť praskanie dreva, ale na druhej strane získate pohodlie, krásu, romantiku aj rovnakú silu výhrevu na jedno tlačidlo. Bez prikladania a starostí. Od nákresu až po inštaláciu Tak pristupuje ku krbom spoločnosť STEHEL CONSTRUCTION, ktorá zabezpečuje realizáciu krbov a pecí od zamerania, cez vizualizáciu až po finálne a dokončovacie práce. Komplexný servis je samozrejmosťou. Krb už viac nemusí byť starosť, iba čistá radosť.

03.05.201819499

Neberte dvere len ako nutnosť

Dom a byt:Dvere do vášho domova

Neberte dvere len ako nutnosť

Marek Dom a byt


Vhodnou voľbou do každého domu je akumulačný krb. Je len o pár eur drahší ako izolovaný, no jeho benefity dávno predbehnú náklady. Ak ste sa rozhodli pre zdravé teplo, dlhú životnosť aj energetickú efektivitu, akumulačný krb, alebo pec ste si vybrali správne. Pritom je možné použiť ho na pevné palivo, ale aj na plyn. Bez starostí a triesok. Akumulačný krb je predovšetkým o sálavom teple V prípade akumulačného krbu ide o voľne stojace ohnisko na spaľovanie dreva a kozubová vložka je umiestnená v "otvorenej obstavbe". Disponuje viditeľným ohňom cez otváracie alebo hore výsuvné dvierka. Popri teplovzdušnom teple vzniká príjemné sálavé teplo, ktoré vyžaruje cez steny krbu. Pričom je možné pridať prídavné akumulačné ťahy. Pri akumulačnej peci ide väčšinou o murované uzatvorené ohnisko s individuálnymi dvierkami na prikladanie paliva. Vyžaruje príjemné, jemné a dlhodobé sálavé teplo. Dimenzuje sa podľa veľkosti priestoru. Ing. Dušan Stehel zo STEHEL CONSTRUCTION, ktorá sa zaoberá predajom aj inštaláciou akumulačných krbov hovorí, že ide len o malý finančný rozdiel v porovnaní s izolovanými krbmi, no používateľ získa výhody, ktoré ocení pri praktickom používaní. Zdravšie teplo Medzi najväčšie výhody akumulačných krbov treba zaradiť produkciu sálavého tepla. „Základným parametrom je, že steny aj okolie krbu sa nahrieva, pričom na rozdiel od napríklad klasických izolovaných krbov sa teplo lepšie rozloží, nahrieva priestor a sála teplo podobné slnečnému žiareniu, ktoré prehrieva aj tkanivá a človeku je pri takomto krbe príjemne teplo, bez pocitu pálenia,“ hovorí Dušan Stehel. Naakumulované teplo pritom dokáže sálať ešte niekoľko hodín po tom, ako v krbe dohasne posledné poleno. Akumulačný krb je bio Keďže sa okolo krbu nahrieva celý priestor, je potrebné používať len ekologické materiály bez chémie, čo prospieva zdraviu aj prírode. Chemikálie a umelé nátery by pôsobením tepla mohli vylučovať toxické zlúčeniny a tak sa nátery aj všetky látky používajú bez chemických prísad čisto na prírodnej báze. Na drevo aj plyn Akumulačné krby nemusia byť iba na pevné palivo. Možnosť ako si spríjemniť interiér je aj akumulačný krb na plyn. V tomto prípade potrebujete rovnako komín, keďže výkon je porovnateľný s drevom, ale všetko budete kontrolovať prostredníctvom diaľkového ovládania. Krb riadi elektronika, ktorá kontroluje aj dávkovanie plynu a stráži, či nedochádza k unikom. Nebudete v izbe počuť praskanie dreva, ale na druhej strane získate pohodlie, krásu, romantiku aj rovnakú silu výhrevu na jedno tlačidlo. Bez prikladania a starostí. Od nákresu až po inštaláciu Tak pristupuje ku krbom spoločnosť STEHEL CONSTRUCTION, ktorá zabezpečuje realizáciu krbov a pecí od zamerania, cez vizualizáciu až po finálne a dokončovacie práce. Komplexný servis je samozrejmosťou. Krb už viac nemusí byť starosť, iba čistá radosť.

15.11.201810499

Mário Rogel

1 820

Drevená podlaha Dub so schodami

Spokojnosť s odvedennou prácou. Jedna z mála firiem na Slovensku.

OPWOOD drevené…
5/5 11 hodnotení

brunner bsk03

Veľká spokojnosť od komunikácie po samotnú realizáciu . Dakujem

STC krby
5/5 53 hodnotení

ATRIUS

2 120

GRIL BAR Košice

S firmou Maliar Košice a profi prístupom p. Zána som bol maximalne spokojny…

Maliar Košice
5/5 119 hodnotení

Novinky zariaďovaniaTáto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím