Pri výbere ohrevu aj chladenia do domu počítajte!

Dom a byt:Teplejší domov

Marek 04.03.201613147

Pri výbere ohrevu aj chladenia do domu počítajte!

Iný ako nízkoenergetický, alebo dokonca pasívny dom si dnes už nepostaví nikto. Málokto sa však zamýšľa aj nad zmenou pomeru nákladov na vykurovanie a ohrevu teplej vody. Kúrenie sa vďaka moderným technológiám stáva stále lacnejšie, no ohrev vody si treba správne prepočítať.

Viacpočetná rodina ušetrí viac

Jednou z najvýhodnejších kombinácií pri zariaďovaní vykurovania a chladenia pre dom je podľa Ing. Martin Mokroš zo spoločnosti Klima – Term inštalácia tepelného čerpadla. Dôvodov je niekoľko, medzi zásadné však uvádza schopnosť vyhrievať vodu a súčasne chladiť vzduch a kombinovať tieto dve zložky tak, aby boli cenovo výhodné. Pretože hoci sa stavby izolujú a zatepľujú, náklady na ohrev teplej vody sa neznižujú a preto predstavujú často vyššiu záťaž ako samotné kúrenie. Preto najmä pri viacpočetnej rodine s vysokou spotrebou vody treba hľadať cestu, ako práve v tejto oblasti získať úsporu.

Prečo je tepelné čerpadlo výhodné?

Investícia do tepelného čerpadla presahuje vstupnou investíciou kúpu klasického kondenzačného kotla. Úsporu nákladov v prípade využitia tepelného čerpadla treba prepočítať individuálne pre každý dom, no ilustračný príklad môže veľa napovedať. Klasický kondenzačný kotol pre rodinný dom s tepelnou stratou napríklad 10 kW a podlahovým kúrením zaplatí v obstarávacej cene za tepelné čerpadlo zem/voda približne o 6000 eur viac, no ročná úspora bude približne 600 eur. Znížia sa takmer všetky nároky na energiu a to sme nezapočítali aj možnosť chladenia, ktorá je v lete aktuálna a ktorú pri kotloch treba riešiť samostatnou klimatizačnou jednotkou. Zároveň treba povedať, že ceny energií budú stúpať a tak sa návratnosť ešte viac skráti.

Počítajte s odborníkom a v začiatkoch

Martin Mokroš radí, že ak niekto chce mať kvalitne zabezpečené kúrenie aj chladenie, je dobré konzultovať požiadavky už počas ťahania múrov hrubej stavby. Pretože po dokončení stavby je už často nemožné systém pripraviť na kvalitné fungovanie. Zároveň upozorňuje, že sa netreba báť okamžitej finančnej záťaže. Čoraz viac ľudí uvažuje prakticky a počas stavby si nechá predpripraviť technológiu na neskoršie použitie. Po dokončení domu sa už jednotky dajú ľahko doinštalovať.

Spoločnosť – Klima – Term, s.r.o. bola založená  v roku 1992 so zameraním, hlavne na stavebné práce, vzduchotechniku a klimatizáciu. Od roku 1992 zrealizovala mnohé‚ stavebné práce a práce so zameraním na vzduchotechniku a klimatizáciu a vyprofilovala sa na remeslo VZT, klimatizácia a kúrenie.
 

Komentáre Disqus.
(0/5) 0 referencií
Klima-term s.r.o

Naša spoločnosť – Klima – Term, s.r.o. (predtým Staving Klimatizácia, s.r.o.) bola založená v…

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím