Pred rozhodnutím stavať nízkoenergetický alebo pasívny dom mnoho ľudí zabrzdí mýtus o vysokých nákladoch. V praxi to vôbec nemusí byť pravda. Záleží to od viacerých skutočností, najmä od výberu vhodného pozemku a od projektu, ktorý do veľkej miery rozhoduje nielen o vizuále, ale aj o nákladovej položke. Mať nový a cenovo výhodný dom je sen väčšiny ľudí. Pritom nie je tak zložité si ho splniť.
Keď dobrý návrh ušetrí peniaze
Nízkoenergetický alebo pasívny dom do veľkej miery pomáha zníženiu spotreby energie. O použitých materiáloch, stavbe a možnostiach je však dobré premýšľať nie pred začiatkom stavby, ale hneď pri zrode návrhu nového domu. Už tu sa začína predpoklad pre kvalitný nízkoenergetický alebo pasívny dom. Na rozdiel od katalógových domov je návrh na mieru vhodnejší z hľadiska zohľadnenia potrieb klienta a zároveň pracuje s tým, kde sa hodia podľa konkrétneho pozemku veľké okná, denné a nočné priestory, kde je lepšie postaviť priečku, ako bude svietiť slnko, kedy ho možno využiť a podobne. To katalógové projekty neponúkajú a správna orientácia domu do značnej miery pomáha skresať nároky na energie. Nehovoriac o vyššom komforte bývania, ktorý získate v dome prispôsobenom prostrediu a vašim predstavám, s optimálne navrhnutými materiálmi a technológiami.
Ako prebieha ideálna spolupráca s architektom?
Nie je architekt ako architekt. Cena práce by nemala byť jediným kritériom. Jeho výber je potrebné podriadiť predovšetkým komunikácii, akú nastaví. Podľa slov Petra Stana zo štúdia 3linea by malo byť základom, aby architekt zistil vaše potreby, čo stopercentne musíte mať, čo by ste chceli mať, a čo môžete, ale nemusíte mať. Tým to nekončí. Prichádzajú na rad obľúbené materiály a farby, spoznávanie vášho vkusu, životného štýlu, samozrejme pridá svoje odporúčania a postrehy z praxe. Základom prípravy je jednoducho diskusia a dôvera. Až následne architekt vytvorí návrh, ktorý sa ďalej dopracuje. A pozor, nesedí len v kancelárií. Príde na pozemok, zohľadní jeho možnosti, orientáciu, svahovitosť, svetové strany a prispôsobí návrh možnostiam tak, aby čo najviac ťažil z okolitého priestoru. Najlepším riešením je radiť sa s ním už pri výbere alebo kúpe pozemku. Ideálne tiež je, ak má s návrhmi nízkoenergetických alebo pasívnych stavieb skúsenosti.
Normy je lepšie plniť ako oklamať
Už v súčasnosti sa pripravujeme na rok 2020, kedy definitívne vstúpi do platnosti nariadenie, podľa ktorého bude možné stavať už len domy s takmer nulovou spotrebou energie. V rámci prechodného obdobia by sa však už dnes mali všetky domy stavať minimálne ako nízkoenergetické. Na Slovensku sa však ľudia často snažia normy skôr obísť, ako ich naplniť. Čo je v prípade nízkoenergetických alebo pasívnych domov hlavne ich škoda. Peter Stano hovorí, že bývanie v nízkoenergetickom alebo pasívnom dome ponúka absolútne iný, lepší komfort bývania. Neporovnateľný na náklady za energie aj pocit vo vnútri stavby. Práca s odborným architektom dokáže pomôcť postaviť dom snov s nízkou energetickou spotrebou aj s nižším rozpočtom.
Architekti ateliéru 3linea sa dlhodobo špecializujú na návrhy a projekty nízkoenergetických a pasívnych domov vo vysokej kvalite. Sú držiteľmi medzinárodného certifikátu Certified Passive House Designer, ktoré vydáva Passivhaus Institut, Darmstadt a absolventi odborného seminára Navrhovanie pasívnych domov Inštitútu pre energeticky pasívne domy. Boli ocenení vo viacerých súťažiach, napríklad v dizajnérskej súťaži “INGEMA – DuPont Corian Design Award 2016″.