Vlastnenie zbraní nesie so sebou kus zodpovednosti. Nielen pri zaobchádzaní s nimi, ale aj pri uchovávaní ich v byte, či dome. Neraz sa stalo, že k závažným a strelným nehodám prišlo práve v dôsledku zlyhania ochrany. Ako teda postupovať, aby ste sa vy aj vaša rodina cítili v bezpečí?
Zákon dieťa neochráni
Zákon o uchovávaní zbraní a streliva nedefinuje pri bežných poľovníckych zbraniach, či ručnej pištoli, ako má uskladnenie zbraní vyzerať. Dokonca ani nepožaduje trezor. Stačí iba zbrane a strelivo uložiť a uzamknúť oddelene. Pričom technické požiadavky na objekty určené na úschovu zbraní nie sú inak vymedzené. V konečnom dôsledku je tak možné využiť pokladničky, zásuvky, skrinky, debničky, lavice. Odišli by ste však z domu s pokojným svedomím ak sú doma napríklad deti? Navyše ak vieme, že ich láka všetko zakázané? Pri malej ostražitosti môže prísť k veľkej tragédií. Nemenej dôležité je pozrieť sa na bezpečnosť uloženia zbraní z pohľadu rizika ich odcudzenia cudzími osobami. Tu je treba brať do úvahy aj samotnú hodnotu zbraní, ktorá sa napríklad pri zberateľských kúskoch môže pohybovať naozaj vo vysokých sumách. Uchovávať teda drahé zbrane v lacných skrinkách môže byť nielen nebezpečné, ale aj riskantné. Podľa Ing. Zuzany Luptákovej zo spoločnosti BONPRODUCT, ktorá prevádzkuje e-shop Trezor.sk, nepredstavuje obyčajná kovová skriňa či schránka pre zlodejov žiadnu prekážku. Napríklad pri odolnosti 15 RU (odporová jednotka určujúca odolnosť voči vlámaniu) je možné skriňu prekonať v čase 2 – 5 minút. Skutočné časy sú však vyššie a závisia od podmienok, kvality náradia a zručnosti páchateľov.
Spoľahlivá bezpečnostná úroveň
Za bezpečné uloženie môžeme považovať úschovu zbraní a streliva v uzamykateľnej oceľovej bezpečnostnej skrini alebo trezore , ktorý spĺňa kritéria odolnosti voči vlámaniu, od podmienky 15RU a viac. Takýto úschovný objekt by mal mať zároveň vnútornú samostatne uzamykateľnú schránku na strelivo a musí byť ukotvený o podlahu alebo o zadnú stenu.
Nie lacným napodobeninám
Ing. Zuzana Luptáková hovorí, že v predajniach je dnes množstvo výrobkov, ktoré vyzerajú síce na prvý pohľad ako trezory, majú však od bezpečných trezorov naozaj ďaleko a je potrebné sa im pozrieť na zúbok. Často ide o lacný čínsky dovoz a skriňa váži 30 kilogramov, čo už samo o sebe napovedá, že je len z tenkých plechov. V takomto prípade je naozaj dôležité overiť si, či má skriňa certifikát o zaradení do bezpečnostnej triedy, keďže v niektorých hypermarketoch je možné aj obyčajnú bezpečnostnú skrinku nájsť pod pomenovaním trezor. Každý certifikovaný trezor musí mať zároveň údaje o bezpečnostnej triede uvedené na štítku na vnútornej strane dverí.
Pozor na kotvenie
Pri otázke vhodného trezoru je potrebné zvažovať aj plány do budúcnosti. Či máte počet zbraní postačujúci, alebo sa bude arzenál zvyšovať. Navyše aj množstvo uschovaných cenností môže časom pribudnúť, takže oceníte dostatočne veľký priestor a vhodné vnútorné vybavenie trezoru. Premyslite si tiež vopred miesto kde bude váš trezor stáť, pretože každý trezor alebo bezpečnostná skriňa s hmotnosťou menšou ako 1000 kg musia byť ukotvené oceľovými, prípadne chemickými kotvami o pevnú stenu alebo podlahu.
Slovenská kvalita
Ing. Zuzana Luptáková zdôrazňuje, že ak ide o skutočný pocit bezpečia, ten vedia dať len kvalitné trezory na zbrane. Preto stavili na slovenských výrobcov, ktorí prispôsobujú svoju produkciu požiadavkám slovenského trhu a ich trezory ponúkajú veľmi dobrý pomer kvality a ceny. Navyše vďaka dlhoročnej spolupráci vedia s výrobcom dohodnúť úpravu trezorov podľa želania zákazníka. Pri výbere úložného priestoru pre zbrane je dôležité nechať si dostatok času a zvážiť, do akého bezpečia investujete peniaze. Ideálne je siahnuť po skriniach so samostatne uzamykateľnou vnútornou schránkou na strelivo, ktorá vyhovuje zákonu190/2003 o strelných zbraniach.