Súčasné zabezpečovacie systémy štandardne inštalované aj do nových vozidiel už pre skúsených autičkárov nepredstavujú takmer žiadny problém. Autonómne bezpečnostné systémy inštalované do vozidiel však dokážu omnoho viac, ako iba robiť hluk na sídlisku.
Na štandard sa nespoliehajte
Dnes sa už autá bez klasických prvkov ochrany pred odcudzením prakticky nepredávajú. Lenže štandardná je aj ich účinnosť. Michal Kővári z firmy emiko electric, ktorá sa venuje zabezpečovaniu automobilov aj objektov, hovorí, že dnes sú zlodeji vybavení špeciálnymi zariadeniami, ktoré dokážu klasický imobilizér preprogramovať a s prehľadom naštartovať. Ak chcete ochrániť svoje auto viac, stavte na autonómny zabezpečovací systém.
ATHOS je viac ako len alarm
Výhodou autonómneho zabezpečovacieho systému Athos je, že sa do neho nedá len tak dostať prostredníctvom pripojenia cez palubnú dosku. Bolo by potrebné rozobratie polovice auta na jeho deaktiváciu. Michal Kővári hovorí, že práve v oddelení systémových riešení tkvie aj vyššia bezpečnosť Athosu. Pracuje na vlastnej batérii po odpojení z baterky automobilu a akonáhle príde k zmene na vozidle, majiteľovi posiela sms správu. O tom väčšina zlodejov nemá ani tušenie. Systém je ochránený aj šifrovanými plávacími kódmi, ktoré je zložité prelomiť.
Monitoring GPS
Okrem upozornenia pomocou SMS o narušení systém Athos vysiela majiteľovi aj GPS súradnice. Je preto skvelým pomocníkom aj pre vypátranie vozidla. Autonómne systémy sa vďaka GPS funkcie však dajú využívať pre firmy aj ako kniha jázd, keď môže majiteľ vidieť, kde sa jeho vozidlo nachádza. Zaistenie bezpečnostných systémom pritom podľa Michala Kőváriho vychádza približne na 500 eur s cenou prác podľa náročnosti od 100 do 150 eur. Na bezpečný spánok je to dobrá investícia.
Choďte k odborníkovi