Čo zvážiť pred kúpou LED svietidla?

Dom a byt:Presvetlite svoj domov

Marek 17.09.201525863

Čo zvážiť pred kúpou LED svietidla?

LEDky rezonujú svetom súčasného svietenia. Kúpiť ich však neznamená vymeniť iba starú žiarovku za novú. Nové technológie priniesli viac možností, ale zároveň aj viac vecí, ktoré si treba zvážiť skôr, ako za svetlo utratíte peniaze.

Na čo chcete svietidlo?

Základná otázka, ktorá musí pri kúpe zarezonovať. Miroslav Masrna zo spoločnosti CreeLED hovorí, že treba na začiatku zvážiť, či ide o svetlo efektové, alebo funkčné svetlo využívané na prácu. Rozdiel je aj v tom, či bude na prácu  v domácnosti – kuchyňa, kancelária, v dielni, či priemysle, alebo ako nočné relaxačné svietenie. Na každý typ takéhoto osvetlenia totiž exituje špecifický produkt s rozdielnou intenzitou , teplotou a uhlom vyžarovania svetla.

Teplé, alebo studené? Denné!

Pri dekoratívnom a ambientnom osvetlení sa veľmi často využívajú LED pásiky, ktoré vyžarujú okrem základných bielych farieb aj  rôzne farebné variácie. Pri funkčnom osvetlení zaváži okrem intenzity aj teplota svetla. Teplota svetla sa meria v Kelvinoch. Teplé svetlo je sfarbene do žlta 2700K (svit klasickej žiarovky),  studené svetlo je jasné biele 5500K  . Momentálne prichádza do módy  takzvané denné svetlo, ktoré je akýmsi prechodom medzi teplou a studenou farbou.

„Ľudské oko takéto svetelné spektrum vníma prirodzene, nebolí z neho hlava, neťahá  oči.  V súčasnosti je in tzv. cct osvetlenie (Correlated Color Temperature). Sú to svetelné zdroje, pri ktorých vieme plynule nastaviť teplotu svetla podľa požiadaviek od 2700 do 7000K. V tejto dobe sú už na trhu takéto žiarovky, bodovky , led pásiky. V spoločnosti creeled vedia vyrobiť napríklad aj takýto cct reflektor, alebo iné svietidlo na mieru.

Pozor na modré svetlo

V súvislosti s LED osvetlením sa často hovorí aj o probléme tzv. „modrého svetla“.  Toto nie je klasické modré svetlo ktoré má vlnovú dĺžku 445 - 500 nm, ale druh studenej bielej s teplotou nad 6500K .

Niektorých ľudí rozrušuje, narúša spánkový rytmus, bolieva z neho hlava a dostavuje sa nervozita. Na takéto svetlo si treba dať pozor. Miroslav Masrna  hovorí: „Modré svetlo je skutočne nepríjemné a preto je dôležité, aby si kupujúci dal svetelný zdroj podľa možnosti u predajcu otestovať. Toto spektrum do modra sa zvyčajne vyskytuje u lacných modelov, ktoré idú pod cenu, ale ich kvalita je nízka.“ Ako rozpoznať kvalitne studené biele svetlo? Kvalitné biele svetlo sa dá prirovnať k odtieňu čistého bieleho papiera. Ak pri nasvietení klasického hárku uvidíte modrastý, fialkový alebo zelenkastý odtieň, nie je to kvalitný svetelný zdroj. Ak vám záleží na zdraví vašich očí, nemali by ste kupovať takýto produkt.

LED pásiky nie sú hračka

Chystáte sa rekonštruovať byt, alebo vymeniť kuchynskú linku? Plánujete osvetlenie pomocou LED pásu? Využite dobré rady, ako na to! Základom je dostatočne nadimenzovaná kabeláž. Podľa celkového  príkonu LED pásu treba zvoliť dostatočný prierez vodiča. Ak sa tento fakt zanedbá, môže to mat priam fatálne následky.  V lepšom prípade bude svetlo málo svietiť, v tom horšom môže vzniknúť požiar. Tak isto treba myslieť aj na úbytky napätia v elektrickom vedení. Na bielom svetle si  úbytok  napätia nevšimnete. Ale ak sa vám stane, že máte na rgb LED páse  iné farby ako si navolíte, môže to mať za následok práve tento fakt.

Aký napájací zdroj použiť a kam ho umiestniť?

Mnoho ľudí si neuvedomuje, aký je dôležitý napájací zdroj pri inštalácii LED pásu a drvivá väčšina zákazníkov a predajcov podceňuje dimenzáciu a kvalitu napájacieho zdroja. Častokrát sa to stáva pri akciových setoch, ktoré obsahujú napríklad: 5 metrov RGB led pás 14,4W , ovládanie a napájací zdroj. Celkový príkon LED pásu je 72W, väčšinou sa stáva, že je v balení len  60W zdroj.

Na priloženej foto vidieť, ako môže dopadnúť zdroj,  keď je zvolený zlá a nekvalitný zdroj. Nechýbalo veľa a mohol vzniknúť požiar

Napájací zdroj musí byť minimálne o 20% výkonnejší ako je celkový príkon LED pásu, aby sa neprehrieval. Umiestnený by mal byť  na dostupnom vetranom mieste. LED pás treba chladiť pomocou hliníkových profilov, aby sa neprehrieval a vydržal čo najdlhšie. 

Komentáre Disqus.
(0/5) 0 referencií
CreeLED

Zaoberáme sa predajom, poradenstvom a montážou LED osvetlenia. Snažíme sa byť cenovo dostupný pre…

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím