Vianoce v teple domova, bez zimy a prefukovania!

Dom a byt:Najkrajšie Vianoce

Marek 10.12.201720045

Vianoce v teple domova, bez zimy a prefukovania!

Okná majú zásadný podiel na tom, či budete pociťovať pohodu Vianoc a sviatkov, alebo musíte neustále znášať preťahovanie chladného vetra, pískanie víchrice, chodiť stále s handrou v ruke a utierať rosenie. Všetky tieto problémy však možno vyriešiť aj bez toho, aby ste museli samotné okná meniť.

Pozor na vlhkosť

Tá sa môže zrážať na oknách aj tej najvyššej kvality. Stačí, aby ste napríklad sušili doma bielizeň a k tomu pridali varenie vianočnej kapustnice, alebo gulášu a v byte je toľko pary, že sa začne zrážať. Vtedy môžu vlhnúť múry aj sa rosiť okná. Je preto nutné pravidelné vetranie aj počas zimy. Horšie je, ak sa vám okná rosia z večera do rána, alebo obstávajú zarosené aj počas dňa. Vtedy je možné „dotepliť“ samotné okenné tabule. Dotepľovanie okien je podľa Mariána DrahovskéhoDM Servis aktuálne čoraz viac. Hovorí zo skúsenosti, keďže hlavne od roku 2008 začali výrobcovia okien šetriť na materiáloch a okná sa čoraz viac začínajú rosiť.

Zamedzí sa roseniu aj na 100%

Doteplenie okien dokáže výrazne eliminovať rosenie, pri ktorom môžu vznikať plesne aj vlhnutie múrov, zhoršuje sa dýchanie a samozrejme aj estetický dojem nie je najlepší, ak vidíte neustále vlhké spodky okien a od plesne a špiny začiernené tesnenia. Zateplením sa rozširuje tepelný most a nedochádza k roseniu. „Takýmto spôsobom viem zamedziť roseniu často aj na 100%,“ hovorí Martin Drahovský. Doteplením okien sa výrazne zlepší komfort bývania a prostredie sa stane lepšie aj zdravšie. Systém dotepľovania nie je zložitý a dá sa realizovať aj v zimných mesiacoch.

Studený vzduch cez parapet

Okná môžu byť v poriadku, no ak ich osádzanie neprebehlo odborné, veľmi rýchlo sa prejaví prefukovanie studeného vzduchu cez parapet. Aj tu existuje iné riešenie, ako sa len naobliekať. Častou príčinou je tieniaca pena okolo okna. Môže byť nedostatočne aplikovaná, prípadne zvetraná, poklesnutá a podobe. Aj tu podľa Mariána Drahovského pomôže doteplenie profilu a pocit prieniku chladu už nebude tak intenzívny. Dobrou správou je, že to ide aj bez búrania.

Kadiaľ sa stráca teplo?

Je niekoľko možností, ako sa teplo môže cez okná strácať. No mnoho z nich je jednoducho riešiteľných. Napríklad stačí skontrolovať okná termokamerou. Tým sa odhalia problémové miesta, tepelný most, alebo zlé osadenie. Pritom niekedy nie je potrebné okná vymeniť, iba správne ponastavovať. Potom už stačí len vyriešiť problematické uzly a teplo nebude unikať. V niektorých prípadoch stačí len dopasovať krídlo okna k rámu a nie sú potrebné ani veľké stavebné práce. Ďalším častým problémom je zlé tesnenie. Toto sa prejavuje až u 70% okien. Preto už nemusíte trpieť chlad, stačí sa o svoje okná postarať.

Komentáre Disqus.
(4.4/5) 40 referencií PRO
DM servis

Mám dlhoročnú skúsenosť v oblasti výroby a servisu, opráv okien a dverí, taktiež vykonávam revízie…

zariadim.sk

16 1105

Oprava balkónových dverí

Mal som problém s balkónovými dverami, ktoré nedoliehali a dosť cez ne…

Nastavenie okien a dverí

Pán Drahovský mi konečne ukázal , že okná a dvere môžu ísť ľahko a bez…

Okná, žalúzie, murárske práce -…

Výmena okien, Vajnorská ulica

DM servis
4.4/5 40 hodnotení

Čítajte ďalej

Sieťky na okná ochránia pred hmyzom aj peľom

Dom a byt:Hoďte sa do tieňa

Sieťky na okná ochránia pred hmyzom aj peľom


30.06.201520045

MarekDom a byt

Rosia sa vám okná? Dajte ich dotepliť!

Dom a byt:Okná pre Váš domov

Rosia sa vám okná? Dajte ich dotepliť!


25.01.201520045

MarekDom a byt

Aby okná boli v poriadku ...

Dom a byt

Aby okná boli v poriadku ...


07.05.201320045

ZuzanaDom a byt

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím