Konferenčný stolík – doplnok a ozdoba interiéru. Ako ho správne vyberať?

Dom a byt:Zariaďujeme interiér

FM Design FM Design 02.09.201622925

Konferenčný stolík – doplnok a ozdoba interiéru. Ako ho správne vyberať?

Konferenčné stolíky sú neoddeliteľnou súčasťou obývacej izby, kde sa stretáva celá rodina a prijímajú návštevy, kde potrebujeme odložiť šálku kávy, ponúknuť zákusok, misku s ovocím alebo odložiť knihu alebo časopis. Ako si vybrať ten ideálny pre Vás?

Stolík formuje interiér

I napriek tomu, že sa jedná o rozmerovo malý kus nábytku, dokáže významnou mierou ovplyvniť štýl obývacej izby, je ideálny pre aranžovanie bytových doplnkov a dotvára celkovú harmóniu v miestnosti. Sú teda dôležitým interiérovým prvkom každej domácnosti a spravidla tvoria neoddeliteľnú súčasť sedacej súpravy. V súčasnosti trh ponúka širokú škálu konferenčných stolíkov rôznych tvarov, farieb, použitých materiálov a konštrukčných prevedení. Táto rôznorodosť dizajnov hrá  samozrejme poprednú úlohu pri samotnom výbere stolíkov, ale tiež niekoľkými radami a odporúčaniami nie je na škodu sa oboznámiť. Základom pri výbere konferenčného stolíka je uvedomiť si, čo vlastne od neho očakávate a k čomu bude slúžiť. Mal by byť prispôsobený štýlu Vášho interiéru, priestorovému usporiadaniu a veľkosťou miesta, ktoré pre neho máte k dispozícii.  Konferenčné stolíky rovnako ako iný nábytok sú odzrkadlením aktuálnych módnych trendov. Stolíky sú vyrábané spravidla v rôznych veľkostiach štvorcové, obdĺžnikové, okrúhle a ich variácie, ale aj rôznych atypických tvaroch.                      

Materiály

Masívne drevo patrí ku klasike používaných materiálov. Medzi súčasne najčastejšie používané dreviny sú dub prírodný alebo morením upravovaný do sivých a hnedastých odtieňov, buk prírodný alebo morením upravovaný do svetlejších odtieňov, orech prírodný, ale i borovica. Stolíky z masívneho dreva sú najčastejšie povrchovo upravované voskovaním a olejovaním, ktoré zaručujú jednoduché ošetrovanie bežne dostupnými špeciálnymi prípravkami.

Medzi obľúbené materiály patria laminované drevotrieskové dosky, nakoľko si môžeme vyberať zo širokej rady farebných odtieňov a dezénov tuzemských i exotických drevín, ktoré dokonalo imitujú  masívne drevo a umožňujú jednoduchšie zosúladiť konferenčný stolík so skrinkovým nábytkom v danom interiéri.

Medzi atraktívne materiály tiež patria MDF dosky, ktoré umožňujú docieliť mäkké tvarové línie  a širokú farebnú pigmentovú úpravu výrobkov v prevedení vysokých leskov.

Sklenené konferenčné stolíky pôsobia ľahko a elegantne. Pre ich výrobu sa používa kvalitné kalené alebo lepené bezpečnostné sklo. Sú vhodné do každého interiéru, ale sú náročnejšie na údržbu.

Kovové konferenčné stolíky tvoria samostatnú kapitolu. Väčšinou sú v prevedení nerezová oceľ, chróm alebo imitácia medi. Najčastejšie sa však stretávame v obľúbenej kombinácii sklo – kov alebo  kov – drevené materiály.

V súčasnom období je moderným materiálom na výrobu konferenčných stolíkov sklolaminát. K najväčším prednostiam uvedeného materiálu je široká škála farebných odtieňov, tvarová rôznorodosť a pevnosť. Pre svoju hmotnosť sa stávajú i mobilnejšími.

Konštrukcia

Konferenčný stolík  si vyberáme nielen z estetického dôvodu, ale mal by spĺňať i  praktické požiadavky, ktoré kladieme do popredia a samozrejme mal by byť zladený s ostatným nábytkom Vášho interiéru. Sortiment konferenčných stolíkov je veľmi rozsiahly a tomu odpovedajú ich rôzne konštrukčné riešenia. V zásade je možné ich zatriediť do skupín pevných, otáčateľných a nastaviteľných. Pevné stolíky sú väčšinou tvorené zo stolovej dosky a podstavy kombináciou jednotlivých vybraných materiálov. Niektoré môžu mať nižšie umiestnenú ďalšiu stolovú dosku, slúžiacu na ukladanie novín alebo časopisov, poprípade iných drobných predmetov. Tiež existuje veľa typov stolíkov majúcich zásuvky, kde uložené predmety nepôsobia rušivým dojmom.

Otáčateľné stolíky umožňujú svojou konštrukciou zväčšovať alebo zmenšovať úžitkovú plochu stolíka podľa toho, akú v danej chvíli potrebujete.                      

Nastaviteľné stolíky umožňujú výškovo meniť polohu úžitkovej plochy stolíka v nadväznosti na činnosti, ktoré potrebujete.

                                           

Rozmery

Veľkosť konferenčného stolíka by mala zodpovedať 1/3 až 1/2 dĺžky najdlhšej časti Vašej sedacej súpravy alebo solitéru. Šírka stolíka by mala umožňovať dostatočný priechodný priestor medzi sedačkou, kreslom a konferenčným stolíkom. Optimálny „koridor“ by mal mať šírku 40 – 50 cm . Výška stolíka priamo súvisí so sedačkou, aj keď si to pri jeho výbere ani neuvedomujeme. Jedná sa o hĺbku a sklon sedadla sedacej súpravy. Pokiaľ máte mäkkú a hlbokú sedaciu súpravu so skloneným operadlom, výška stolíka by mala byť približne 45 cm. Sedenie na sedačke uvedeného typu núti sediaceho k nepríjemnému predkláňaniu nad dosku stolíka, pokiaľ je stolík nižších rozmerov. V prípade že sedíte na sedacej súprave v zpriamenej polohe, je možné si vybrať i z kolekcie stolíkov nižších rozmerov. Podnož stolíka by nemala prekážať v priebehu sedenia pri ňom.

Komentáre Disqus.
(4.6/5) 26 referencií
FM Design

Naša spoločnosť Vám ponúka len tie najkvalitnejšie služby v danom odbore. Neváhajte a využite naše…

spalnova zostava

dodavka spalnovej zostavy

Mydliarova

2 639

Postel z masivu

Spokojnosť u mňa na prvom mieste.

Stol

Stol

FM Design
4.6/5 26 hodnotení

Čítajte ďalej

Lacná verzus drahšia kuchyňa. V čom sú rozdiely?

Dom a byt:Kuchyne

Lacná verzus drahšia kuchyňa. V čom sú…


01.04.201522925

MarekDom a byt

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím