O kúpeľňovom nábytku trochu inak...

Dom a byt:Vaša nová kúpeľňa

Marek 26.04.201519899

O kúpeľňovom nábytku trochu inak...

Kúpeľne sú zvláštny fenomén. Denne v nich trávime najmenej času, ale dokážeme do nich v rámci zariaďovania nášho príbytku investovať najviac peňazí. Dnes sme sa rozprávali s   Ing. Jánom Jánošim zo spoločnosti SANT o výbere a vhodných typoch nábytku do kúpeľne.

Pán Jánoši? Podľa čoho si ľudia vyberajú kúpeľňový nábytok?

Začína sa to obkladmi, dlažbou, sanitou no a samozrejme aj kúpeľňovým nábytkom. A ten veru musí spĺňať veľa očakávaní. Niektorí ľudia preferujú málo uzavretých skriniek a viac poličiek, aby všetky tie čará, čo si ráno na seba dávame, boli pekne na očiach. Iní to zas chcú mať skryté. Ja osobne preferujem tento spôsob.

Čoraz viac pribúdajú v kúpeľniach atypické nábytky, ako vnímate tento trend?

Na trhu existuje veľa možností ako si kúpeľňu zariadiť. No v poslednom čase sa čoraz viac preferuje aj v kúpeľniach nábytok  doslova na mieru. Je to z rôznych dôvodov. Chceme byť originálni, alebo nám priestorové možnosti neumožňujú využiť ponúkané typové prvky.  Zákazníci sa potom obracajú buď priamo na výrobcov atypických nábytkov, alebo to riešia s architektom, dizajnérom, ktorý im tvorí zariadenie do celého bytu, domu. No a architekti sa potom obracajú na nás výrobcov. Tvrdím, že keď už atyp, tak  aj materiálový. Už to nie sú len obyčajné biele skrinky, či inak farebne stvárnené.  Dnes sa už farby ligocú, to značí, že povrchová úprava je vo vysokom lesku a hneď to dodá kúpeľni dôstojnejší vzhľad.

Do popredia dostáva v kúpeľni drevo. Je to vhodné? Ako udržať drevo krásne aj vo vlhkom prostredí?

Áno aj kúpeľňové skrinky sú z dreva, alebo sa aspoň tak tvária. Sú dva spôsoby využitia dreva v kúpeľniach.  Zriedka sa používa masívne drevo, ktoré sa väčšinou povrchovo upravuje  špeciálnymi olejmi. Vyzerá to dobre, drevo má hodvábny mat. Lenže samotné olejované drevo, sa veľmi dobre neznáša s vodou.  Na plochách vznikajú fľaky, pretože póry na dreve sa olejom dosť neuzavrú a voda sa začne do dreva vstrebávať. Aj dizajn nábytku musí byť prispôsobený možnostiam masívneho dreva, keďže je v kúpeľniach veľká vlhkosť a či chceme alebo nie, to drevo tú vlhkosť vstrebáva a začne pracovať. Je tu možnosť tie nábytky častejšie olejovať, ale na to treba trošku odbornej zručnosti. Druhá možnosť je dyha nalepená na vhodnom podklade, (MDF,  DTD) Odporúčam skôr drevotriesku, ktorá sa vyrába aj do vlhkého prostredia. Základom dobrej povrchovej úpravy je kvalitný lak. Odporúčam lak polyuretánový dvojzložkový a nanášanie musí byť striekním. Obyčajne dýhované nábytky základujeme dvakrát a na vrchnej vrstve je už iná kvalita laku, ktorý je odolný voči vlhkosti, je tvrdý na povrchu ale zároveň pružný, aby sa v prípade buchnutia neoddelila vrstva laku od povrchu a nevytvoril sa bledý fliačik. Takáto povrchová úprava sa môže použiť dokonca aj na obloženie vaní, či vsadenie vane priamo do drevenej plochy či pod umývadlá. Na farebné viditeľné plochy je vhodné použiť materiál MDF. Nanesú sa dve vrstvy základného tmelu, potom farba a na záver odporúčam ešte vrstvu laku ako pri drevených častiach.Objavili sa dokonca ja umývadlá z masívneho dreva, lenže ich výroba a povrchová úprava je dosť náročná a zodpovedá tomu aj cena.

Znie to dobre, ale čo starostlivosť a údržba?

Samozrejme, to najdôležitejšie v prípade lakovaných nábytkov do kúpeľní je ich údržba. Je to však veľmi jednoduché. Tieto laky síce vodu znášajú, ale keďže sú difúzne, nedokážu tej vode dlhodobo odolávať . Odporúčam preto po každom použití a namočení dreva, utrieť ho a nechať vysušiť. Netreba používať žiadne špeciálne prostriedky. Pri čistení sa nesmú aplikovať abrazívne prostriedky, tie môžu povrch narušiť a zmatnieť. V prípade  poškodenia formou hlbšieho vrypu do materiálu, kde je už poškodený lak a dostali sme sa až na základnú dosku, treba urýchlene zavolať výrobcu aby to opravil a nevznikli škody.  Len podotýkam, že takéto úkony už nie sú záručného charakteru, keďže k poškodeniu došlo násilím, je jedno či úmyselne, alebo náhodne.

Ako si teda vybrať kvalitný nábytok do kúpeľne? Čo by ste odporučili našim čitateľom ?

Zákazníci by sa mali v prvom obracať na realizátorov, ktorí majú s kúpeľňovým nábytkom skúsenosti. K správnemu fungovaniu patria aj kvalitné kovania na zásuvkách či pánty. No a keďže ste už do tej kúpeľne na začiatku toľko investovali, na nábytku nešetrite.  Atyp je cenovo náročnejší, ale budete mať pocit, že máte niečo výnimočné a len vaše. Pre romantikov len jedno upozornenie. Keď budete relaxovať vo vani obložený sviečkami, netreba zabúdať, že drevo je aj v 21. storočí horľavé.

 

Na otázky odpovedal Ing. Ján Jánoši – SANT, ak chcete vedieť viac, pokojne ho kontaktujete osobne.

 

 

Komentáre Disqus.
(0/5) 0 referencií
Ján Jánoši - SANT

Zaoberáme sa zariaďovaním holobytov a holodomov luxusným interiérovým nábytkom a luxusnými…

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím