Okná na byte aj dome podliehajú času, počasiu a u väčšiny užívateľov sa s nimi spájajú rovnaké problémy. Je možné ich celkom prakticky vyriešiť. Prinášame pár tipov.
Poškodené okná
Netesnia, alebo cez ne začalo fúkať, prípadne sa rosia. Nemusia dokonca ani dobre doliehať. To všetko sú situácie, kedy si bežne človek povie, že to ešte pár rokov vydrží a potom okná vymení. No netreba trpieť zníženú kvalitu komfortu, ani okná meniť. Napríklad Peter Šarmír zo spoločnosti Extraplast tvrdí, že ešte neprišiel k oknám, ktoré by sa nedali opraviť. Rieši zatekanie, rosenie, prefukovanie a mnoho problémov odstráni na počkanie. V článku Plastové okná nemusíte meniť, stačí ich opraviť sa dozviete, čo všetko je možné odstrániť opravou bez výmeny okien.
Overenie kvalitnej tesnosti
Aj tie najkvalitnejšie okná je možné zle namontovať a tým pádom absolútne strácajú svoj účel. Prefukovanie spôsobené neodbornou montážou je časté a extrémne nebezpečné práve v nízkoenergetických, či pasívnych domoch. Overenie tesnosti je možné spraviť pomocou BLOWER DOOR TESTU (TESTU VZDUCHOTESNOSTI BUDOVY). Viac o tejto metóde sa môžete dozvedieť v článku Ako zistiť či sú vaše okná a dvere správne namontované? Ak chcete tento test absolvovať, spoločnosť Internorma ho ponúka k novým oknám na pasívne a nízkoenergetické domy úplne zdarma.
Rekonštruovali ste dom a okná sa už nehodia?
Je to veľmi častý problém. Obvykle sa spája však aj s tým, že okná už nie sú najnovšie. Aj ony majú svoju životnosť. Ak ste radikálne inovovali dom, nepotrebujete mať nutne aj staré oká. A rozhodne nie je potrebné, aby ste dodali napríklad na vynovenú a krásnu fasádu aj rovnaké farby okien. Dnes je možné na plastové okná použiť prakticky akékoľvek farebné odtiene a vytvoriť aj bezšpárový vizuál okna. Prečítajte si náš článok Najnovšie dizajnové trendy okien a inšpirujte sa možnosťami, ktoré predstavila spoločnosť Wido.
Máte alergiu, aj tak môžete vetrať
Možno si poviete, ako váš zdravotný stav súvisí s oknami. No radikálne. V prvom rade počas leta chceme dobre vyvetrať a potešiť sa čerstvým vzduchom. No tým pádom sa do interiéru dostanú aj pele. Nechcené čiastočky, ktoré zhoršujú alergiu. V článku Alergikom počas sezóny pomôžu sieťky na okná sa dozviete, aké sú možnosti vetrať a nevpustiť pele do miestnosti. Martin Haško z firmy AMG STUDIO vysvetľuje: „Úľavu od kýchania či svrbenia očí alergikom zabezpečí protipeľová sieťovina, ktorá okrem hmyzu zachytí aj viac ako 80% všetkých peľov a alergénov.“ Vyskúšajte ju na oknách a dverách aj vy. Bude sa vám dýchať omnoho lepšie.