Začíname od podlahy

Dom a byt

Zuzana Zuzana 13.09.201222447

Začíname od podlahy

Rozhodli sme sa pre vás pripraviť niekoľkodielny seriál, v ktorom by sme vám radi poradili pri zariaďovaní vašich interiérov. Začneme od podlahy.

Na trhu momentálne existuje toľko podlahových krytín, až si človek nevie vybrať. Ako postupovať pri výbere? Budeme obchádzať obchody, alebo si radšej sadneme za počítač?

Ja uprednostňujem sadnúť si za počítač, čím ušetrím čas aj energiu. Nazbieram potrebné informácie, ktoré si neskôr môžem overiť v kamennom obchode.

* Overím si kvalitu, cenu, opýtam sa dodatočne na klady a zápory a vyberiem si reálnu farbu, ktorá môže na obrazovke vyzerať úplne inak.

Ďalšie otázky, ktoré by mohli nasledovať sú: Chcem niečo teplejšie alebo chladnejšie? Niečo, čo vydrží dlhšie? Čo bude dobre tepelne a zvukovo izolovať? Niečo, čo sa bude dobre udržiavať? Som alergik? Mám domáce zvieratko? Chcem byť ekologický? Záleží mi na cene? ...

Týmito otázkami sme zistili, že podlahy musia vedľa estetických požiadaviek spĺňať aj rôzne mechanické (odolnosť proti nárazu, odolnosť proti mrazu, …), fyzikálne (pevnosť, pružnosť, odolnosť voči vode, nešmykľavosť, ...), chemické (nehorľavosť) a tepelné požiadavky.

Podľa tepelnej vodivosti rozdeľujeme podlahy:

  • teplé: linoleum, vinyl alebo PVC podlahové krytiny, prírodné drevo, koberec, korok, koža
  • poloteplé: laminát
  • studené: dlažba, betón, prírodný kameň

 

Teplé podlahy

Linoleum a vinyl: Porovnajme si tieto dve rozdielne podlahy, ktoré sa nám môžu zdať veľmi podobné. Linoleum je šetrný k životnému prostrediu, je vyrobené z prírodných materiálov ako je ľanový olej, živica, drevitá múčka, recyklovaný vápenec a minerálne pigmenty. Vinyl alebo PVC podlahové krytiny sú syntetické.

Vinylové podlahy sa vyrábajú v mnohých farbách a imitujú rôzne prírodné vzory ako je drevo alebo kameň a keramické vzory, zatiaľ čo linoleum sa prikláňa k živým farbám a grafickým vzorom.

Rozdiel je aj v cene. Linoleum je lacnejšie ako vinyl, pri ktorom si priplatíte za lepšiu kvalitu tlače a realistickejšie návrhy. Obe podlahy sú odolné voči škvrnám, poškrabaniu, hodia sa do miestností s vysokou frekvenciou pohybu a majú dlhú životnosť.

Rozdiel je v spôsobe čistenia. Zatiaľ čo vinyl stačí jednoducho umyť, linoleum by sa malo pravidelne voskovať. Ďalším rozdielom je miesto ich umiestnenia. Linoluem by sa nemalo umiestňovať do miestností so strednou alebo väčšou úrovňou vlhkosti ako je suterén či kúpeľňa, ale môžeme ho nahradiť vinylom, ktorý je pre ne vhodnejší.

Prírodné drevo: patrí medzi najstaršie podlahové materiály. Z ekologického hľadiska je nezávadné a zdraviu prospešné. Nevyžadujú príliš veľkú údržbu. Pravidelné ošetrovanie umožní uchovať pôvodnú podobu parkiet. Podlahové kúrenie sa pod drevo neodporúča. Klasická drevená podlaha sa nepokladá do miestnosti s vysokou vlhkosťou ako kuchyňa alebo kúpeľňa, no exotické drevo ako je teak, jatoba (diamantová čerešňa), merbau alebo wenge, ošetrené olejom pre zvýšenie životnosti sú vhodnými drevinami aj do týchto priestorov. Cena prírodného dreva je zhruba dvakrát až trikrát vyššia ako pri lamerbauminátovej podlahe.

Koberce: sú vhodným podlahovým materiálom nie len do domácnosti, ale aj do kancelárií. Ich vlastnosťami sú výborná zvuková a tepelná izolácia, dobrá údržba, dlhá životnosť a cenová dostupnosť.

Korok: prírodný ekologický materiál, ktorý sa získava z kôry Duba korkového. Dostupný je aj vo forme plávajúcej podlahy, kde korok tvorí nášľapnú vrstvu. Ľahko udržiavateľná vode odolná pružná podlaha, vhodná do kuchýň a detských izieb.

Koža : ekologický materiál bez škodlivých prímesí, ktorý sa získava z recyklovanej a mletej kože, prírodného kaučuku, prírodných olejov a vody. Spojením týchto materiálov vznikne zmes. Vyznačuje sa jednoduchou údržbou, antialergickými vlastnosťami, rýchlou a jednoduchou montážou, dobrou tepelnou a zvukovou izoláciou, dlhou životnosťou (min 20 rokov) a vysokou odolnosťou voči poškodeniu. Vhodná na podlahové kúrenie. Dodáva sa vo forme lamiel a preto sa poškodené miesta dajú opraviť ich výmenou alebo prebrúsením lakovaného povrchu a jeho opätovným nalakovaním. Cena koženej podlahy závisí od hrúbky koženej vrstvy.

 

Poloteplé podlahy:

Laminát: lacnejší variant drevenej podlahy. Je pevná, pružná, farebne stála a ľahko položiteľná. Neznesie trvalé vlhko (kuchyňa, kúpeľňa), pod ktorým sa deformuje. Vhodná pre alergikov a ľudí s respiračnými problémami.

 

Studené podlahy:

Dlažba: výhodou je odolnosť voči namáhaniu, bezprašnosť, nehorľavosť a jednoduchá údržba. Najčastejšie sa používajú v kúpeľniach a toaletách, vstupných priestoroch, kuchyniach a niekedy dokonca aj v obývačkách.

Prírodný kameň: ako kvalitný prírodný materiál je o niečo drahší, no výhodou je jeho dlhšia životnosť a nenapodobiteľná estetickosť. Podľa frekventovanosti miestnosti si vyberieme mäkší alebo tvrdší kameň. Rozhodujúcim kritériom je hrúbka dlaždíc. Údržba je jednoduchá, postačí nám zmes mydla a teplej vody, ktoré vrátia kameňu lesk. Kamenné dlaždice najčastejšie kladú odborníci.

Betón: moderný materiál, ktorý si prebojoval miesto z garáže do kuchyne (musí byť vode odolne upravený). Tvorí ho zmes cementu, vody a zrnitých nerastov. Pridaním ďalších prísad sa zvyšuje jeho kvalita. Je to veľmi prispôsobivý materiál, ktorý môžeme upravovať- farbiť, leštiť, inkrustovať, …, čím môže vzniknúť výsledný efekt napodobňujúci iné materiály ako je mramor alebo dlaždice. Chladnosťou sa podobá dlažbe alebo prírodnému kameňu.* Ak nám financie nedovoľujú využiť niektorú z drahších alternatív, nezúfajme. Kľudne sa môžeme rozhodnúť pre lacnejšiu, ktorá je v niektorých prípadoch od drahšej na nerozpoznanie. Napr. drevené parkety nahradíme laminátovými, laminátové vinylom, vinyl linoleom. Dávajme však pozor na celkovú úpravu a detaily, ktoré môžu výsledný efekt pokaziť (Ak napríklad odrežeme z linolea alebo koberca viac ako je treba a ostane nám tam diera, to už nezalepíme. Rovnako pozor pri miestach kde z podlahy vychádzajú trubky, či tesne pri prahu).

Ak sa nám predsa len zapáči podlaha zo studeného materiálu a máme nejaké peniaze nazvyš mali by sme pouvažovať nad podlahovým kúrením. Teplo bude prúdiť od podlahy, čo vytvorí pocit tepelnej pohody. Miestnosť sa nebude prekurovať a ušetríme na energiách.

* Podlahové kúrenie môžeme používať všade, kde môže byť teplonosná podlahová krytina. Odporúčam informovať sa o znášanlivosti podlahy s podlahovým kúrením priamo u výrobcu. Po namáhavom výbere materiálu, pouvažujme ešte nad farbami, ich farebnými odtieňmi a nezanedbateľnými detailmi prihliadajúc na veľkosť miestnosti.

Malá miestnosť: je dobré zvoliť podlahu svetlejšej farby, ktorá priestor opticky zväčší a rozjasní. Toto pravidlo platí aj v tmavých miestnostiach. Ak sa rozhodneme pre dlažbu je lepšie voliť menšie kachličky, napríklad aj mozaiku.

* So svetlou podlahou je dobre kombinovateľný tmavý nábytok. Nažltlé, béžové alebo červenkasté odtiene sú teplé a útulné (dub, buk, javor). Svetlá podlaha so svetlým nábytkom a farbou steny, môžu pôsobiť príjemným dojmom, no niekedy až monotónnym.

Miestnosť obdĺžnikového tvaru: ak si vyberieme parkety, mali by sme ich pokladať otočené smerom k dlhšej strane miestnosti, miestnosť sa tak opticky rozšíri. A naopak v krátkej miestnosti ich položíme pozdĺžne.

Veľká miestnosť: môžeme zvoliť aj tmavšiu podlahu, ak je miestnosť dostatočne osvetlená. Príliš veľké plochy tmavých farieb môžu vyvolať pocit temnej a hrozivej atmosféry. Vo väčších miestnostiach môžeme použiť väčšie dlaždice a širšie dosky parkiet.

* Tmavé podlahy vyniknú pri kombinácií s jasnými farbami nábytku, doplnkom tmavých farieb, no odlišných odtieňov ako podlaha.

* Hnedá podlaha harmonizuje s rôznymi farbami a vytvára pre ne vhodné pozadie. Mala by sa umiestňovať do dostatočne osvetlených priestorov, v ktorých môže dostatočne vyniknúť.

Ak hľadáte overeného dodávateľa skúste toho, s ktorým boli spokojní naši zákazníci:

Dodávateľ podlahovín: Minimax

Kompletný servis podláh: Marek Sokolovský

Podlahárske práce: Tomáš Ballán, Milistav

 

Inšpirujte sa aj ďalšími zaujímavými článkami zo sveta podláh:

Uzlík k uzlíku

Pozor, šmýka sa!

Táto zátka nevybuchne

Komentáre Disqus.
(4.9/5) 4 referencií
milistav-s-r-o

Naša spoločnosť Vám ponúka kvalitné služby v oblasti stavebníctva za skutočne výhodných podmienok…

Čuchranová

1 815

rekonštrukcia bytu

rekonštrukcia bytu

felix

1 355

hospodárska stavba

stavba hospodárskej budovy k rodinnému domu

Danka

1 152

detská izba

Potrebovala som prerobiť deťom izbu. Moja inšpirácia sa mnohým veciam priečila…

milistav-s-r-o
4.9/5 4 hodnotení

Čítajte ďalej

So stavebnou firmou ušetríte viac ako s remeselníkmi

Dom a byt:Stavba domu

So stavebnou firmou ušetríte viac ako s…


26.02.201622447

MarekDom a byt

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím