Podlahové kúrenie pod parketami

Dom a byt:Podlahy pre Váš domov

Marek 22.10.20149863

Podlahové kúrenie pod parketami

Parkety sú synonymom klasickej podlahy. Vynikajúco sa však dajú kombinovať s novými technickými výdobytkami, akými je podlahové kúrenie. Drevo samo o sebe predstavuje teplý materiál, ak je ešte aj obohatené o kúrenie, je to krok k skutočne príjemnému, až rozprávkovému bývaniu.

Podlahové kúrenie si vyžaduje špecifické podlahy

„Odborníci sa jednoznačne zhodujú, že čím menší je tepelný odpor nášľapnej vrstvy podlahy, teda čím horšie izoluje, tým bude mať kúrenie lepší efekt,“ hovorí Vojtech Nyigri  zo spoločnosti Patemal, ktorá sa zaoberá pokládkou parkiet pre podlahové kúrenie.  Určite pri zvažovaní podlahového kúrenia netreba siahať po hrubých kobercoch – aj keď kombinácia niektorých typov kobercov s podlahovým kúrením (teplovodným) sa nevylučuje a môže byť celkom v zhode. Parkety však predstavuj skvelú alternatívu, ktorá je navyše moderná a funkčná desiatky rokov, pri správnej starostlivosti aj celý život.

Pozor na vodu

Podlahové kúrenie sa často kombinuje aj s rôznymi druhmi parkiet. Majú však jedno obmedzenie, na ktoré upozorňuje Vojtech Nyigri  zo spoločnosti Patemal: „Parkety je možné použiť na podlahové vykurovanie len  v prípade, ak je ako vykurovacie médium voda. Pri odporovom (elektrickom) podlahovom vykurovaní, parkety ale nie sú vhodným riešením.  V interiéroch s podlahovým vykurovaním možno uložiť tiež laminátové parkety, niektorí odborníci nevidia problém ani v drevených parketách, ale ich hrúbka by mala byť max. 1 cm.

Dôležitý je technologický postup

Aby nenastali problémy s deformáciou, je treba pri drevených aj laminátových parketových podlahách presne dodržať podmienky montáže. Tie približuje Vojtech Nyigri : „Betón by nemal mať menej ako 80 dní, ukladanie parkiet na čerstvý alebo vlhký betón je nepoužiteľné. Na betónovom podklade sa musí vždy položiť fólia, ktorá bráni prestupu vlhkosti. Ak sú parkety položené na podklade s podlahovým kúrením, je veľmi dôležité zabezpečiť v miestnosti vhodné klimatické podmienky – teplota vzduchu by mala byť približne 18 ºC a relatívna vlhkosť 40 – 70 %. Ak by ste tieto paramatre nedodržali, môžu sa jednotlivé podlahové dielce zdeformovať, čo by asi nebolo potešujúce.“

Typy parkiet vhodných na podlahové kúrenie:

lam parkety 10mm

  • mozaikové parkety 7mm
  • intarzované parkety 10mmh
  • hotové veľkoplošné parkety hrúbka 10-14 mm

Druhy dreva, ktoré sa používajú pri parketách na podlahové kúrenie:

dub, buk, agát, jaseň, čerešňa, orech, exotické drevo (hrúbka 10mm)

 

Ďalšie rady a tipy ako vybrať správnu podlahu do vášho bytu nájdete v článku Vyberte si podlahy vhodné pre váš domov.

 

Firma Patemal z Okoča sa zaoberá výrobou, pokládkou a renováciou parkiet, ako aj pokládkou parkiet v kombinácii s podlahovým kúrením. Pomôže s výberom parkiet pre podlahové kúrenie aj s výberom vhodného dreva a parkiet do konkrétnych miestností.  

 

Foto: Patemal – ukážka pokládky pariet

Komentáre Disqus.
(0/5) 0 referencií
PATEMAL

Kompletná renovácia podláh Potrebujete opraviť staré parkety? Vedeli ste, že aj staré parkety…

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím