V seriáli o vstavaných skriniach si rozoberieme všetky otázniky, ktoré sa s týmto bytovým doplnkom spájajú. Základom je vybrať správny rozmer. Vstavaná skriňa prináša neskutočné množstvo variácií, no aj ona má svoje obmedzenia. Správny rozmer je predpoklad pre maximálny úžitok a samozrejme aj vkusný prvok bytového dizajnu. Jej estetické vyžarovanie zmení celý vzhľad miestnosti. Preto je dobré oboznámiť sa s trendmi v kráse aj úžitkovosti.Efektívne je využitie plnej výšky miestnosti. Viac úložného priestoru znamená menej námahy s čistením prachu na skriniach.
Maximálne využitie priestoru
Vstavaná skriňa je rekordérkou vo využití priestoru. Ako hovorí Patrik Župánek, k dispozícii sú vešiakové tyče, drôtené koše, zásuvky, odkladací priestor. Všetko je dokonale projektované, aby sa po otvorení skrine dosiahla maximalizácia úložného priestoru.
TIP: Zadnú stenu vstavanej skrini netreba. Nopak môže spôsobiť viac problémov ako úžitku. V prípade vlhnutia stien, zatopenia, či udržania čistoty.
Správne rozmery treba určiť už na začiatku
Výška skrine siaha po strop, ale k jej maximálnemu využitiu treba voliť správnu hĺbku a šírku vstavanej skrine. „Hĺbka vstavanej skrine je najideálnejšia sedemdesiat centimetrov. Nie dodnes preferovaných 60 centimetrov. Desať centimetrov zaberie mechanizmus a ideálna svetlosť aj priestor na šaty je šesťdesiat centimetrov,“ vysvetľuje Župánek. Šatstvo sa potom nekrčí a saká, či bundy nie sú ošúchané od steny.
Maximum a minimum
Aj vstavaná skriňa má svoje limity. S nimi treba počítať aj pri stavbe na mieru. Pre dvoje dvere je minimálna šírka vstavanej skrine 80 centimetrov. Má však aj maximálne obmedzenie, ktorým je dĺžka päť metrov. V prípade dlhších skríň je potrebné rozdeliť skriňu na polovičku, alebo je potrebné členenie na časti. Ako hovorí Patrik Župánek z firmy Rolkom, nadpájanie koľajníc nie je dobré, predelenie bočnej steny je ideálnym riešením. Stena nikomu nevadí a skriňa získa ako stabilitu, tak aj esteticky výraznejší vzhľad. Pod 80 centimetrov sú vhodné riešiť pántové dvere.
Využite estetické možnosti
V poslednom čase víťazí sklenený vizuál nad klasickou drevotrieskou. Povrchové úpravy možno upraviť pri drevotrieske stovkou dekorov. „V prípade zrkadiel ide o tri druhy. Klasické, strieborné, bronzové s nádychom do hneda, kde sa človek vidí opálený, grafitové je stmavňujúce,“ hovorí Župánek. Pri výbere vizuálu treba zvážiť umiestnenie skrine. Do detských izieb a svetlých hál viac atraktívny dekor ako zrkadlo, naopak v menších priestoroch je zrkadlo zaručeným osviežením.
TIP z PRAXE: Vstavaná skriňa môže zosvetliť priestor. Stačí aplikovať číre zrkadlo. Ako jediné z ponúkaných riešení opticky miestnosť rozširuje aj zosvetľuje.
Sklo dodá lesk aj efekt
Kto má vyššie nároky na dizajn, ako je farebný dekor v prípade klasickej drevotriesky, môže siahnuť po skle . Patrik Župánek vysvetľuje, že možností je veľa: „V prípade skiel možno siahnuť po transparentom skle, alebo transparentnom tvrdenom skle. V skle je možné aplikovať viac ako tridsiatku dekorov. Vyberie si každý. Od klasického lesku, cez mliečne, pieskované, matné, či lepené, a to v rôznych cenových reláciách.“ Zaujímavým doplnkom sú aj fototapety, ale podľa obľúbenosti vedú klasické motívy bielej v kombinácii s tmavšími farbami.
Zákazníci tiež čítali:
Všetko o vstavaných skriniach II. a
Všetko o vstavaných skriniach III.
foto: www.vstavaneskrine.com, zariadim.sk/rolkom