Globálne otepľovanie sa v posledných rokoch stáva horúcou témou politických diskusií na celom svete. A to doslova horúcou. Koncentrácia skleníkových plynov totiž za posledných niekoľko rokov vzrástla natoľko, že podľa odhadov sa v tomto storočí zvýši priemerná globálna teplota až o 1,5 °C – 5, 8°C! Tento jav sa už postupne prejavuje na klimatických zmenách. Sme svedkami rôznych extrémnych prírodných javov, kedy sa nadmerne teplé počasie strieda s náhlymi epizódami chladu. Obdobia dlhého sucha zase spôsobujú vysychanie pôdy a následne rozsiahle požiare. Tieto sú striedané s periódami intenzívnych búrok a prívalových dažďov, ktoré často končia povodňami. Čoraz častejšie zaznamenávame zvýšený výskyt hurikánov a tornád aj v oblastiach, kde bol ich výskyt donedávna ojedinelý. Ak tento trend nezastavíme, alebo aspoň nespomalíme, našej planéte a ľudstvu hrozia nezvratné následky. Zachovanie zdravého ekosystému by preto malo byť našou prioritou. Problémy s nedostatkom zelene a prehrievaním vzduchu začínajú byť citeľné hlavne v mestách a obciach, kde sa hustota obyvateľstva výrazne zvyšuje. Riešením môžu byť zelené strechy.
Čo je zelená strecha a prečo do nej investovať?
Zelená strecha, inými slovami vegetačná strecha, je strecha pokrytá rastlinami rôzneho druhu, ktorá je nielen estetickým, ale tiež funkčným prvkom stavby s významným ekologickým prínosom. Zelenú strechu je možné aplikovať na ploché aj šikmé strechy rodinných domov, bytových komplexov či administratívnych budov. Okrem toho, že pomáha obohacovať mestá a obce o zeleň, má aj množstvo ďalších neoceniteľných výhod:
- Tlmí výkyvy teplôt – Keďže teplota interiéru pod vegetačnou strechou je priemerne nižšia o 3-4°C, cez leto dokáže znížiť náklady na používanie klimatizácie až o 70%. V zime zase pomáha zabrániť únikom tepla.
- Ochladzuje vzduch – Zadržuje zrážkovú vodu a jej následným vyparovaním dokáže ochladiť teplotu okolitého prostredia až o 3°C.
- Zadržuje zrážkovú vodu – Dokáže zadržať až 90% zrážkovej vody, preto je idálnym riešením pri problémoch s prívalovými dažďami. Časť zrážkovej vody odtečie do kanalizácie, časť sa vstrebe do pôdy a následne odparí, čím napomáha k udržovaniu vlhkosti vzduchu.
- Zvyšuje biodiverzitu – Vďaka rôznym typom vysadených rastlín a použitiu prírodných materiálov ako je drevo, kamene či vodné prvky sa stávajú domovom pre množstvo živočíchov od vtákov po drobný hmyz a prispievajú tak k opeľovaniu rastlín.
- Znižuje hlučnosť a prašnosť – Jednotlivé vrstvy zelenej strechy dokážu tlmiť hluk z exteriéru. Pri 12cm výške substrátu to môže byť až 6 decibelov. Vegetačná strecha tiež zachytáva prach a dokázateľne znižuje koncentráciu skleníkových plynov, ktoré sú hlavnou príčinou globálneho otepľovania.
- Poskytuje miesto pre relax – Zelená strecha umožňuje vytvoriť na domoch a budovách nový priestor so zeleňou pre oddych, športové aktivity, či výsadbu ovocia a zeleniny.
- Zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti – V prostredí, kde je zeleň sa človek prirodzene cíti príjemnejšie, preto je jej prítomnosť jedným z kritérií pri kúpe nehnuteľnosti. Stavby so zelenou strechou sú pre kupujúcich oveľa atraktívnejšie.
Ďalšie využitie zelenej strechy
Ak vás zelená strecha láka, pri vašom rozhodovaní by ste tiež mali zvážiť, na aký učel plánujete zelenú strechu využívať, ako intenzívne sa o ňu budete starať a v neposlednom rade, koľko peňazí do nej môžete investovať. Vlastnosti jednotlivých striech nám bližšie opísal Branislav Siklienka – konateľ spoločnosti Sky Gardens – Zelená strecha, pre ktorého je realizácia zelených striech vášňou, ale aj poslaním.
Extenzívna zelená strecha - je najľahšia a najlacnejšia verzia zelenej strechy. Tvoria ju rastliny, ktoré odolávajú extrémnym podmienkam a sú nenáročné na údržbu. Patria sem rôzne machy, rozchodníky, trávy a byliny. Využíva sa na stavbách s nízkou nosnosťou strešnej konštrukcie, a preto patrí k najčastejšie realizovaným zeleným strechám. Je vhodným riešením na pokrytie striech prístreškov, altánkov či rodinných domov. Inštalácia extenzívnej zelenej strechy je extrémne rýchla. Za 1-2 dni sa môžete tešiť z krásnej zelenej strechy.
Intenzívna zelená strecha – je inak povedané „záhradou“ na streche. Môžu ju tvoriť rôzne typy a veľkosti rastlín ako kríky, stromy, trvalky či trávnik, pričom samotný terén môže byť modelovaný rôznou výškou substrátu. Je vynikajúcim miestom na relax alebo výsadbu ovocia či zeleniny. Treba však rátať aj s náročnejšou údžbou. Prednosťou intenzívnej zelenej strechy je to, že poskytuje väčšiu biodiverzitu a dokáže zadržať viac zrážkovej vody ako extenzívna strecha, teda lepšie ochladzuje okolité prostredie. Preto je ideálnou voľbou pre pokrytie striech administratívnych budov, obchodných centier, či bytových komplexov, ktoré sú vďaka nej aj vizuálne atraktívnejšie.
Vegetačná strecha už za 2 dni ?!?
Áno! Ak vás predstava o vlastnej zelenej streche nadchla, je dôležité násť odborníkov, ktorí sa postarajú o jej profesionálnu realizáciu a dokonalý vzhľad. Tím zo spoločnosti Sky Gardens - Zelená strecha dokáže váš sen premeniť na skutočnosť už za 2 dni! Spoločnosť je špičkou vo svojom obore s jasným cieľom - "byť lídrom pozitívnej zmeny klímy na Slovensku".
Ako Branislav Siklienka hovorí: "Zelené strechy kompenzujú prírode to, čo jej ľudia vzali, a preto by sme ju nemali vnímať ako náklad, ale investíciu, ktorá sa nám vráti v podobe zníženia nákladov na energie a zlepšenia životného prostredia".
Portfólio služieb spoločnosti v oblasti realizácie zelených striech je skutočne široké. Podporu a spoluprácu tu nájdu architekti, developeri a stavebné firmy, obce a mestá, strechárske firmy, majitelia rodinných domov, ale aj záhradníci a záhradné centrá. Samotnej realizácii vegetačnej strechy predchádza jej návrh a odborné poradenstvo. Ochotne vám poradia, aké typy zelených striech existujú, z akých materiálov sa vyrábajú a tiež o typoch rastlín, ktorými môžu vašu vegetačnú strechu pokryť.
Dôkazom naozaj precízne a kvalitne odvedenej práce sú referencie spokojných zákazníkov, ktorí si už výhody zelenej strechy naplno užívajú. Inšpirujte sa nimi a dajte svojej streche "zelenú" aj vy!