„Mať pitnú vodu a strechu nad hlavou.“ To je ľudský štandard, ktorý je základom prežitia. No mať dobrú strechu nad hlavou je zárukou spokojného bývania.
Drevené konštrukcie sú základom pre stavbu strechy. A ak chcete, aby ste si mohli užívať chvíle doma s dobrým pocitom, že sa ani počas poriadnej búrky váš príbytok nezrúti ako napríklad pri Troch prasiatkach, prečítajte si rady od našich odborníkov:
Typ dreva
Dobré krovy sa nedajú vyrobiť z každého dreva. Preto náš dodávateľ Attila Kálazi odporúča: „Najvhodnejšie drevo na krov je smrek. Ľahko sa s ním manipuluje a má vynikajúcu pevnosť po vysušení. Spolupracujeme s overenými pílami, kde máme istotu, že rezivo na krov bude včas narezané, rovné a bez vád ako hniloba, pleseň, červotoče a podobne. Pre nás ako tesárov sa najlepšie pracuje s drevom, ktoré je vyrezané z čerstvej guľatiny a dovezené bez sušenia. Nekontrolovaným sušením sa môže stať, že drevo sa nám skriví a buď je ťažko použiteľné, alebo sa musí vymeniť. “ A odporúčaný typ dreva potvrdzuje aj Matúš Bernát: „Vhodné je mäkké drevo, napríklad jedľa alebo smrek." Okrem spomenutých sa využíva tiež borovica, a z listnatých stromov dub a agát. Na spojovacie súčasti (napr. kolíky) sa využíva najmä dub, buk, alebo agát.
Vek dreva
Treba si dať záležať aj na tom, aké je drevo, s ktorým sa chystáme pracovať, staré? „Vek dreva nie je technický parameter, s ktorým vieme pri návrhu krovu počítať. Podstatným parametrom pri rezive je vlhkosť. Čím je vyššia, tým je rezivo mäkšie a náchylnejšie na tvárnenie. Pre konštrukčné rezivo pri zabudovávaní je predpísaná vlhkosť 20%. Nedá sa však presne odhadnúť doba sušenia,“ odpovedá Ivan Julínek a pokračuje: „Záleží to od faktorov prostredia (teplota, čas a vlhkosť vzduchu.) Dopĺňa ho aj spoločnosť Dachmont: „Záleži predovšetkým na kvalite dreva, poreze a dobe dodania reziva.“
Tip od nás: Pokiaľ to bude možné, overte si vlhkosť dreva ešte pred tým, ako si ho kúpite. Kto sa veľa pýta, veľa sa dozvie. Zďaleka sa vyhnite drevu, ktoré má veľke hrče, stopy do červotočoch, vykryvené hranoly do vrtule, či suchú hnilobu.
Impregnácia
Opäť dôležitá súčasť práce s krovmi, vďaka ktorej môžeme pokojne spávať s pocitom, že sa nám drevo zachová ešte veľa rokov. „Impregnácia slúži proti škodcom a plesniam. Moridlo je riediteľné vodou, ale neodoláva UV žiareniu, preto navyše krovy, ktoré trčia cez strechu, musia byť niečím natreté," informujú bližšie Strechy Košice. Pamätajte, že najviac ohrozené plesňami je drevo, ktoré je zabudované v nevetranom vlhkom priestore. Zvoliť môžete napríklad Krovsan, Bochemit alebo Drevochráň. Na postihnuté miesto aplikuje prípravok postrekom vo vzdialenosti 5 až 10 centimetrov. Približne po dvadsiatich minútach sa ošetrené miesto umyje vodou, alebo sa nechá zaschnúť.
Skladovanie
„Preprava a skladovanie. Táto kombinácia vie mnohokrát kvalitné drevo znehodnotiť. Spomínané faktory sú veľmi podstatné, aby sa neznižovali
vizuálne, alebo fyzikálne vlastnosti reziva," hovorí spoločnosť MPL House a dodáva: "Vplyvom prostredia sa vlhkosť z dreva uvoľňuje, čomu vieme dopomôcť najmä správnym skladovaním. Nesprávnym spôsobom vie vlhkosť spôsobiť zamodranie, alebo hĺbkovú či povrchovú pleseň reziva, čo má vplyv na jeho životnosť." Jednou z možností správneho uskladnenia dreva je napríklad drevená kôlňa. Ak ju však nemáte k dispozícii, dajte pred pivnicou, či domom prednosť uchovávaniu dreva von.
Tip od nás: Pýtajte sa ako bolo drevo skladované, aby ste sa vyhli jeho znehodnoteniu.
Takto teda začína život vašej strechy. Vyberieme vhodný typ dreva, správne ho uskladníme a naimpregnujeme a až potom príde na rad samotná montáž krovov.
fotografie: www.dekwood.cz, www.drevari.sk, www.strechy-plus.cz