Uzlík k uzlíku

Dom a byt

Zuzana Zuzana 19.09.201227882

Uzlík k uzlíku

Teplejší pocit z miestnosti a príjemnú mäkkú podlahu, získate jedine s kobercom. Dnešné využitie kobercových krytín je naozaj všestranné. Veľmi jednoducho ich môžeme kombinovať s inými podlahovými krytinami, alebo im venujeme celú plochu podlahy.

Medzi ich prednosti určite patrí tepelná izolácia, čím sa znižujú tepelné straty v miestnosti. Zmäkčujú podlahu a dodávajú pocit komfortu, sú nekĺzavé, znižujú hlučnosť, zachytávajú nečistoty, dobre sa udržiavajú a nesmieme zabudnúť na ich estetickú funkciu. Cenovo sú porovnateľné s inými podlahovinami. Nevýhodou je ich opotrebovávanie, čo vo veľkej miere závidí na väzbe, hustote a kvalite vlákna a na správnej pokládke.

Každý si pri ich výbere stanoví iné kritéria. Problémom je, že nie vždy sa dajú skĺbiť všetky naše požiadavky. Napríklad ak hľadáme koberec s extrémnou odolnosťou, nemusíme získať aj príjemný pocit pri našľapovaní a naopak. Vo všeobecnosti platí - kúpiť si koberce najvyššej kvality akú si môžeme dovoliť. Nezabudnime na to, že kvalitný koberec nemusí byť vždy drahý.

* Je koberec vhodný pre alergikov? Prach sa na koberci usadí a ostane tam do najbližšieho vysávania. Rovnako, ak sa o neho staráte a pravidelne ho čistíte, zamedzíte tak šíreniu roztočov. Potom sa koberec stáva vhodným materiálom na podlahu aj pre alergikov.

* Koberec sa neodporúča prášiť. Radšej zainvestujte do kvalitného a výkonného vysávača. Aspoň raz za rok je vhodné koberec vytepovať.

Na kvalitu kobercov má vplyv štruktúra a typ väzby vlasu, ktoré ovplyvňujú, okrem druhu použitého vlákna, stabilitu, nášľap a trvanlivosť. Dôležitým kritériom pri výbere podlahovej krytiny je predpokladaný stupeň zaťaženia, ktorý sa odvodzuje od pomeru množstva vlákien k hmotnosti vlasu koberca.

* Čím väčší počet vlákien na m², tým je koberec odolnejší voči oderu.


Koberce sa pôvodne vyrábali z kvalitných prírodných materiálov ako vlna, bavlna alebo hodváb. V súčasnosti sa pre svoju cenu kombinujú so syntetickými materiálmi. K najkvalitnejším z nich patria profilové polyamidové vlákna, ktoré zlepšujú akustické i optické vlastnosti a vyznačujú sa vysokým stupňom tvarovej pamäti. Kvalitou sa im približujú polyakrylátové vlákna a nakoniec koberce vyrobené z polypropylénových vlákien, ktoré sú najlacnejšie, ale skoro sa zošľapú. Špeciálne úpravy ako antistatickosť, nešpinavosť, protimolové úpravy (vlnené koberce) a ďalšie iné, taktiež zlepšia životnosť koberca.

Pri určovaní druhu a kvality kobercov musíme prihliadať na materiálové zloženie (kobercové vlákno), technológiu výroby (tkané, všívané, vpichované a ručne viazané koberce) a povrchovú úpravu (koberce so strihaným vlasom, slučkové a kombinované).

Povedzme si niečo o kobercovom vlákne. Jedine ono určuje sýtosť a škálu farieb, mieru lesku a pružnosti, statický náboj, horľavosť, odolnosť proti zašpineniu, oteru a vyblednutiu.
- vlna: prírodné vlákno s prirodzeným leskom, mechanickou odolnosťou, schopnosťou zotaviť sa po zaťažení, nepohlcuje nečistotu a je odolné voči zašpineniu. Nevýhodou je vysoká cena, časté zachlpatenie, zvýšenie prašnosti v priestore, čím sa zvyšuje riziko alergických reakcií.
- polyamid (nylon) PA (PAD): vyznačuje sa mechanickou odolnosťou, minimálnou stratou vlasu, pružnosťou, dobrým zotavením sa po zaťažovaní, dlhou životnosťou a netoxickosťou pri horení. Nevýhodou je, že pri dlhodobom pôsobení slnka môže dôjsť k rozkladu koberca. Sú vhodné na použitie do väčších objektov, ale používajú sa aj ako bytové koberce.
- polypropylén PP (POP): určite vás osloví nízka cena, dobrá mechanická odolnosť a odolnosť voči zašľapaniu, ľahká čistiteľnosť a statická odpudivosť. Nevýhodou je ich malá objemová pružnosť, čo znamená, že po pomačkaní koberec zostane natrvalo poškodený. Koberce sú vhodné do bytov. Vpichované a štrukturované plste s hrubým vláknom sú vhodné aj do priestorov s vyšším zaťažením.
- polyakrylonitril PAN: na dotyk pripomína vlnu, no má výrazne menšiu mechanickú odolnosť a ľahkú horľavosť.
- polyester PES: výborná rozmerová stálosť a mäkkosť. Vynikajúce termoplastické vlákno. Nevýhodou je problematické čistenie.
- polyvinylchlorid PVC, polyetylén PE, Polyuretán PU (R): umelé vlákna.
- rastlinné vlákna: juta, sisal, kokos či morská tráva: dobre tlmia hluk, sú hydroskopické (sisal), schopné prijímať vlhko a odovzdávať ho, antistatické a antibakteriálne. Sú ekologické, jednoducho udržiavateľné a hodia sa k akémukoľvek nábytku. Nevýhodou je ich nízka životnosť, zrážanlivosť pri voľnom položení, neudržateľnosť farby (na slnku blednú alebo tmavnú), nemožnosť čistenia namokro a drsnejšia štruktúra. Nie sú určené do zaťažovaných priestorov.

Kvalitu koberca teda ovplyvňuje použité vlákno, ktoré sa vyznačuje týmito technickými parametrami:

  • povrchová váha vlasu (udáva množstvo gramov všitého vlákna, pripadajúceho na jeden m² koberca. Čím je jeho hodnota vyššia tým má lepšie vlastnosti.),
  • hustota šitia (udáva ako tesne sú všité vlákna do podlahovej tkaniny. Vyššia hustota dáva kobercu lepší vzhľad a pocit väčšieho pohodlia pri chôdzi a zároveň predlžuje životnosť.),
  • zákrut vlákna (koľkokrát je vlákno otočené okolo svojej osi na 2,5 cm dĺžky. Ovplyvňuje kvalitu a vzhľad kobercov s rezaným vlasom, nie je rozhodujúci faktor pri slučkových kobercoch. Čím je číslo vyššie, tým je vlákno pružnejšie a životnosť koberca dlhšia.)


Na kvalite koberca má podiel aj technika výroby. Poznáme tkané, všívané, vpichované a ručne viazané koberce.

  • tkané: najluxusnejšie, kvalitné s dlhou životnosťou, ktorú zaručuje ich metóda výroby. Na tkacom stave sa naraz pretkávajú podkladové aj povrchové priadze (môžu byť z čistej vlny, zmesi vlny a akrylátu či polypropylénu (menej často)). Koberce sa kladú priamo na podlahu.
  • všívané: patria medzi najbežnejšie. Ich výhodami sú relatívne dlhá životnosť, odolnosť voči škvrnám a prijateľná cena. Vyrábajú sa technikou prestrkávania a všívania slučiek cez primárnu osnovu do sekundárneho podkladu, ktorý je nalaminovaný (zvyšuje pevnosť štruktúry a stabilitu koberca) na rubovej vrstve. Čím je koberec vyšší tým hustejšie musia byť vlákna. Používa sa do bytov a menej namáhaných priestorov. Pri výbere polypropylénového vlákna sa dá využiť aj v namáhaných priestorov (haly, schodištia).
  • vpichované: koberce vyrobené touto technikou sa vyznačujú najnižšou akosťou, trvácnosťou a cenou (výrobné náklady sú minimálne). Vyrábajú sa z umelo zalatexovaného polypropylénového vlasu, ktorý sa vpichuje špeciálne upravenými ihlami do lícovej a rubovej vrstvy zvlášť. Potom sú prekladané cez seba, znovu vpichované a nakoniec je spodná časť tkaniny impregnovaná. Aj keď vyzerajú byť odolné a tvrdé, nehodia sa do vysoko zaťažovaného priestoru.
  • ručne viazané: viažu sa na vlákna osnovy. Odlišujeme dva základné typy uzlov: symetrický turecký a asymetrický perzský, ktoré sú rovnocenné v kvalite a pevnosti.
     

K celkovému estetickému dojmu prispieva povrchová úprava kobercov. Môže byť strihaná, uzlíková alebo kombinovaná.

Koberce so strihaným vlasom: povrch tvoria vzpriamené vlákna, príjemné na dotyk a luxusný vzhľad. Čím je vlákno kratšie, skrútenejšie a hustejšie, tým je koberec odolnejší. Hodí sa do málo namáhaných priestorov, ako je spálňa a obývacia izba.
Slučkové: povrch tvoria slučky rovnako vysoké alebo s rozdielnou výškou. Sú pevné, znesú i veľké záťaže, odolávajú strednému zošľapaniu. Sú ľahko čistiteľné, vďaka tomu, že nečistoty zostanú na povrchu.
Kombinované: na povrchu vytvárajú rôzne vzory, na ktorých nie je vidieť škvrny. Vhodné do všetkých miestností kde sa vyžaduje mäkkosť a komfort, avšak nie veľká záťaž.
 

V súčasnosti sú medzi kobercami najvyhľadávanejšie kobercové dlaždice. Sú finančne náročnejšie, no na rozdiel od celoplošných kobercov sa dajú farebne a povrchovo kombinovať. Vyznačujú sa rovnakými výhodami ako metrážové koberce. Časom určite oceníte ľahkú vymeniteľnosť jednotlivých dlaždíc pri poškodení, čo vykompenzuje prvotné vyššie náklady. Ďalej je to minimálny odpad pri pokladaní, ľahká manipulovateľnosť a skladovateľnosť. Väčšinou sú vyrobené ako viacvrstvové so stabilizačnou mriežkou- rôzna cena i kvalita.

Nakoniec sa dostaneme k pokládke. Koberce sa pokladajú trojakým spôsobom: voľne, lepením alebo napínaním od steny k stene pomocou napínacích líšt.

* Pri kúpe metrážového koberca je dobré počítať s odpadom pri rezaní na mieru miestnosti.

Nezabudnite voľne položené koberce radšej prilepiť k podlahe obojstrannou kobercovou páskou.

Pri pokladaní, či výbere koberca odporúčam poradiť sa s predajcom alebo si najať odborníka.

 

Ak hľadáte overeného dodávateľa kobercov skúste toho,s ktorým boli spokojní naši zákazníci:

Dodávky kobercov: KORATEX Bratislava

Pokládky kobercov: Tomáš Ballán

Prečítajte si aj ďalšie inšpiratívne články:

Začíname od podlahy.

Pozor, šmýka sa!

Táto zátka nevybuchne.

 

 

Komentáre Disqus.
(0/5) 0 referencií
Balan

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím