Aj staré parkety môžu byť ako nové

Dom a byt:Podlahy pre Váš domov

Marek 22.10.20147428

Aj staré parkety môžu byť ako nové

Zdedili ste staré parketové podlahy, alebo by ste chceli tie, čo máte doma obnoviť? Pokiaľ ide o kvalitné drevené parkety aj po desiatkach rokoch môžu vyzerať ako nové, tvrdí Jaroslav Petrák. Parkety inovuje aj pokladá. Sám hovorí, že parkety sú na podlahu najlepšia investícia. Vydržia tridsať rokov v dobrej kondícii a pri správnej starostlivosti aj niekoľko generácií.

Každých desať rokov

To je čas, počas ktorého niektorí vymenia aj dvoje menej kvalitné podlahy. V prípade parkiet však príde na rad len poctivejšia údržba. „Samozrejme odolnosť aj životnosť parkiet záleží od hrúbky dreva v parkete. Celodrevené parkety vydržia celý život, parkety s vrstvou dreva napríklad 3 mm vydržia približne tridsať rokov. O údržbu sa treba zaujímať, ak na parketách vidieť sivé kúsky dreva,“ radí odborník na parkety Jaroslav Petráknabytok-parkety.sk.

 

Brúsenie nie je hračka

Požičať si brúsny stroj nie je nič zložité. Vybrúsiť parkety je ale už vyšší level, hovorí Jaroslav Petrák: „Odborník vie, akú zrnitosť brúsenia použiť, ako dlho brúsiť a ako ošetriť podlahu, aby nenarobil viac škody ako úžitku. Problémom sú pre bežných ľudí samozrejme aj rohy.“ Nesprávnym prístupom k brúseniu môžeme aj kvalitnú podlahu nenávratne zničiť. Často už na opravu nemusí stačiť ani následný zásah profesionála.

Tmelenie

Je alfou a omegou peknej podlahy. Keďže parkety sú drevom, ktoré stále pracuje, nerovnosti v podlahe sa objavia prirodzene. Správnym tmelením sa eliminujú, „Umením je aj tmelenie, ktoré ostane medzi parketami aj po brúsení, nebude vypadávať, pukať, to všetko je ale alchýmia, ktorú sa treba naučiť. Zlé tmelenie pokazí celý dojem z podlahy,“ hovorí Jaroslav Petrák.

 

Lakovanie

Posledná kapitola v starostlivosti o parkety. Lak je drahý a nanáša sa vo viacerých vrstvách. „Lak sa musí nanášať na dokonale čistú podlahu. Pre lepší efekt sa nanáša vo viacerých vrstvách, medzi ktorými sa robí medzibrúsenie. Na prvú vrstvu používam základný lak a ďalšie dve vrstvy natieram povrchovým,“ hovorí o praxi Jaroslav Petrák. Ide skutočne o prácu, ktorá sa nedá uponáhľať a vyžaduje si odborné skúsenosti.

Nové aj staré

Jaroslav Petrák pôsobí na Myjave a ponúka pokládku nových podláh, ale aj odbornú a cenovo výhodnú úpravu parkiet. Od brúsenia, až po konečnú fázu lakovania a poradenstvo pri údržbe. Jaroslav Petrák sa venuje aj výrobe nábytku a pokládke ako parkiet, tak aj plávajúcich podláh.

 

 

Ďalšie rady a tipy ako vybrať správnu podlahu do vášho bytu nájdete v článku Vyberte si podlahy vhodné pre váš domov.

foto: nabytok-parkety.sk.

 

Komentáre Disqus.
(0/5) 0 referencií
Jaroslav Petrák

Zaoberáme sa výrobou vstavaných skríň, kuchýň, nábytku na mieru, obývacích stien, spální,…

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím