3 najčastejšie otázniky v kúpeľni: Vlhkosť, osvetlenie, zníženie stropu!

Dom a byt:Vaša nová kúpeľňa

Marek 25.03.201448946

3 najčastejšie otázniky v kúpeľni: Vlhkosť, osvetlenie, zníženie stropu!

Pri prestavbe a renovácii kúpeľne sa najväčší dôraz po výbere dizajnu kladie na osvetlenie, sadrokartónové obloženie a zníženie vlhkosti. Preto prinášame rady, vďaka ktorým s prehľadom vyriešite najpálčivejšie otázniky veľmi rýchlo.

Moderný interiér si žiada viac svetla

Súčasný trend praje tmavším obkladom. Práve pri nich je ale svetlo alfou a omegou, aby vyniklo všetko krásne. Tmavšie farby sú na svetlo náročnejšie. „Svietidlá v kúpeľni musia byť hlavne kvalitné a bezpečné. Čím tmavšie obklady použijeme v kúpeľni, tým silnejšie svetelné zdroje potrebujeme. Hlavný svetelný zdroj – svietidlo na strope – môžeme vybaviť kompaktnou žiarivkou v bielom odtieni svetla alebo použiť LED-ky alebo halogénovú žiarovku, hovorí Ľuboš Bazala.

Odporúča aj novú LED technológiu, ktorá má nízku spotrebu, dlhú životnosť a možnosť vytvoriť si originálnu kúpeľňu podsvietením. „Osvetlenie zrkadla je veľmi dôležité, aby sa nevytváral tieň na tvári pri holení či líčení, je dobré osvetliť zrkadlo po bokoch a pri veľkom zrkadle aj nad ním. Treba ale dbať na to, aby sa svetlo neodrážalo v zrkadle. Čo sa týka farby svetla, najlepšie je teplé biele svetlo,“ dodáva praktické rady Ľuboš Bazala. Výber osvetlenia určite nie je vecou, pri ktorej sa treba spoľahnúť na náhodu. Odborník vie, čo kam a s akou intenzitou. Bez správneho osvetlenia totiž nevynikne ani tá najkrajšia kúpeľňa.

Sadrokartón áno, ale impregnovaný

Či už máte dobré vetranie, alebo problémy s vlhkosťou, sadrokartónu na zníženie stropu sa báť nemusíte. Je však nutné využiť špeciálny, impregnovaný. Opatrný však treba byť hlavne pri stenách zo sadrokartónu. „Ak sa niekto rozhodne použiť sadrokartónové dosky v kúpeľni, tak rozhodne musia byť impregnované, kvôli zvýšenej vlhkosti. Steny zo sadrokartónu majú podľa mňa viac nevýhod ako výhod, napríklad kvôli montovaniu poličiek, vešiakov, držiakov, svetiel, zabudovanie vodoinštalácie elektroinštalácie a určite sadrokartón nemá také zvukovo-izolačné vlastnosti ako murovaná stena a v neposlednom rade sa sadrokartón ľahko poškodí,“ hovorí Ľuboš Bazala, no na stropy sadrokartón odporúča: „Čo sa týka stropov, tak pri veľkých nerovnostiach, ktoré vznikli pri výstavbe paneláku, by som sadrokartón uprednostnil pred inými možnosťami. Ak chcete mať na strope osadené bodové svetlá, tak sa to musí riešiť znížením stropu zo sadrokartónu.“

Vlhká kúpeľňa? Pomôže len výmena vzduchu!

„Vetrať, vetrať, vetrať,“ to sú prvé slová Ľuboša Bazalu pri otázke znižovania vlhkosti v kúpeľni. Najideálnejšie je otvoriť okno a vyvetrať ihneď po kúpaní, či sprchovaní, čo však nie je možné vo väčšine panelákových kúpeľní. Preto radí namontovať ventilátor, či odsávač a zapnúť ich bezprostredne po kúpeli, či sprche a poriadne nechať odvetrať, aby sa vlhký vzduch vymenil za suchý. Dobré je aj nechávať dvere na kúpeľni a ostatných izbách otvorené, aby mohol vzduch voľne cirkulovať po byte. Zlaté pravidlo neexistuje. Aj tu vám však odborník môže poradiť správnu schému vetrania, alebo umiestnenie ventilácií. Poradiť sa oplatí.

Foto: http://bazystav.sk/

Komentáre Disqus.
(5/5) 21 referencií
Ľuboš Bazala -…

Sme partia živnostníkov a preto poskytujeme komplexné služby, ktoré sú potrebné na rekonštrukciu…

Stano J

1 832

naša nová kúpelňa

Už to bude rok, čo máme novú kúpeľňu a musím povedať, že sme velice spokojní,…

Ingrid J

1 848

Kompletná rekonštrukcia bytu

S prácou som bola nadmieru spokojná, dodržali dohodnutý termín ukončenia prác,…

Rekonštrukcia kúpeľne.

Táto firma nám rekonštruovala kúpeľňu, chcela by som im poďakovať za ozaj…

Ľuboš Bazala -…
5/5 21 hodnotení

Čítajte ďalej

Najväčšie chyby pri rekonštrukcii bytov a kuchýň

Dom a byt:Kuchyne

Najväčšie chyby pri rekonštrukcii bytov a…


31.03.201548946

MarekDom a byt

Najčastejšie chyby pri renovácii kúpeľne

Dom a byt:Vaša nová kúpeľňa

Najčastejšie chyby pri renovácii kúpeľne


20.03.201448946

MarekDom a byt

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím