Najčastejšie chyby pri renovácii kúpeľne

Dom a byt:Vaša nová kúpeľňa

Marek 20.03.201417381

Najčastejšie chyby pri renovácii kúpeľne

Do prestavby kúpeľne sa možno pustiť štýlom vysúkať rukávy a napľuť do dlaní. Prestavba je však náročnejšou záležitosťou, ako osadiť rovno pár kachličiek. Pri renovácií kúpeľní sa často dostávame do problémov, ktoré by vôbec nemuseli vzniknúť. Vyvarujte sa chýb, čo môžu váš sen o krásnej kúpeľni úplne pochovať.

Rekonštrukcia pre rekonštrukciu

Šikovný domáci majster vie namontovať lampy, osadiť dvere aj dlažbu. V prípade kúpeľne to však nie je len o týchto znalostiach. Pustiť sa do rekonštrukcie si vyžaduje skutočný kumšt. V prípade nezvládnutia koncepcie hrozí, že kúpeľňa po rekonštrukcii bude rovno potrebovať rekonštrukciu novú. „Niektorí sa rozhodnú, že si sami zrekonštruujú kúpeľňu, zjednodušia si prácu podľa svojich možností a znalostí, no nakoniec zistia, že im tam chýba veľa vecí,“ hovorí Ľuboš Bazala, ktorý pozná práve tieto prípady zo svojej 14-ročnej praxe. Ľudia, ktorí chcú paradoxne najviac ušetriť vlastne prerobia. Niekto sa však potrebuje učiť na vlastných chybách. 

Neodbornosť je nebezpečná

Siahnuť po kamarátovi, čo vám pomôže je pekná vec, no oprávnenie na vodu, či inštaláciu elektriny musí robiť skutočný odborník. V opačnom prípade sa vystavujete nielen nebezpečenstvu na vlastnom zdraví, ale aj majetku. Neodborná manipulácia môže mať za následok požiar, či potopu a v tomto prípade aj poisťovne len veľmi skepticky pristupujú k plneniu. Ako sa hovorí, neučený človek hotový kat. „Nepotešia ani nepresnosti obkladania, tenučké dorezky obkladov kade - tade, obklady nacápané za dve hodinky a nie poctivo nalepené a podlepené, dochádza k odúvaniu obkladov až k ich odpadnutiu, nekvalitne osadená sanita a veľa iného,“ hovorí o neodbornosti „kamarátov od piva“ Leonard Ondo.

Poznáte správne materiály?

Veľmi častou chybou aj tých, čo majú zlaté ruky býva neznalosť materiálov. Na trhu je množstvo ponúk, no vybrať tie pravé materiály do kúpeľne vzhľadom na cenu, životnosť a skúsenosti by mal realizovať odborník. Hovorí Erik Štetina: „Medzi najčastejšie chyby domácich majstrov je neznalosť vhodných materiálov. Kúpeľňa je extrémne namáhaný priestor z hľadiska teplôt ako aj vlhkosti. Zmeny aktuálnej teploty a vlhkosti sú vysoké a preto použitie klasických materiálov v našom prípade neprichádza do úvahy. Kúpeľňa musí byť kvalitne odizolovaná pre prípad havárie. Veľa domácich majstrov, a bohužiaľ aj veľa firiem to ignoruje a spoliehajú sa na bezchybnosť a tým uvádzajú že havária sa nestane. Lenže nemusí byť chybný ľudsky faktor, môže nastať úľava materiálu a  iné. Medzi ďalšie chyby určite patrí použitie nesprávneho lepidla pod obklady. Do kúpeľne musí isť za každých okolnosti flexibilne lepidlo, plne vode odolná špárovacia hmota ako aj sanitárny silikón, ktorý by mal byť v každom vnútornom rohu kúpeľne. Medzi ďalšie závažne chyby patrí napríklad nedodržanie správnych vzdialenosti elektroinštalácie od vodoinštalácie, použitie správnych zásuviek t.j. IP44, normovanie výšky elektroinštalácie, vodoinštalácie ako aj odpadov od podlahy.“

Keď zlyháva plánovanie

Kúpeľňa nebýva veľká, no vyžaduje si veľmi vysokú dávku profesionality ako do skúseností tak do precíznosti  a presnosti realizovaných prác.Domáci majstri majú často voľný meter, ktorý milimeter po milimetri môže priniesť nepekné odchýlky. „Strašne dôležité je plánovať už pri samotnom nákrese a určovaní priorít, až po samotnú realizáciu maximálnu  presnosť a myslíme veľmi dopredu. Kutilovia vôbec nerozmýšľajú dopredu, že začnú obkladať z jednej strany steny a vôbec ich nezaujíma, čo vyjde na dorezanie a vôbec nie je problém sa stretnúť s 1,5 cm pásikom v kúte a úplne najhoršie je vidieť, keď stena nie je vymurovaná presne do "váhy" a z 1,5 cm pásiku pri podlahe je pri strope 4,5 cm pásik,“ hovorí Marek Rucki.

Všetky uvedené nástrahy sú však len tým najčastejším a najzávažnejším, s čím sa naši dodávatelia stretli. Existuje však množstvo nástrah, pre ktoré sa oplatí radšej na prvý raz zvoliť profesionála, ako banovať.

 

Pri príprave článku sme spolupracovali s dodávateľmi: Ľuboš BazalaErik ŠtetinaLeonard Ondo a Marek Rucki

 

foto: www.rein-pd.sk/

Komentáre Disqus.
(0/5) 0 referencií
Rekon-byt

(0/5) 0 referencií
REKONS SK

REKONS SK s.r.o. , je stavebná firma, ktorá sa Vám rozhodla poskytnúť svoje bohaté skúsenosti a…

(5/5) 21 referencií
Ľuboš Bazala -…

Sme partia živnostníkov a preto poskytujeme komplexné služby, ktoré sú potrebné na rekonštrukciu…

(4.7/5) 85 referencií
REIN

REKONŠTRUKCIE A REALIZÁCIE BYTOV A DOMOV! Sme špecialisti na rekonštrukcie a realizácie domov a…

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím