Kupovať nábytok vo výpredaji, či akciovej cene vo veľkej nábytkárskej firme, je tak trochu krokom do prázdna. Už pri samotnom skladaní sa môžu prejaviť problémy a ako sa hovorí, kto pozerá iba na cenu, nech nepozerá naozaj na nič iné. Ani na kvalitu, ani na trvácnosť, o peknom a netradičnom dizajne nemusíme ani hovoriť. Nábytok na mieru je unikátny spôsob zariaďovania. Presne na vami želané rozmery s dizajnom snov a kvalitou, ktorá prekoná akýkoľvek typ nábytku z hypermarketu.
Konkurencia nie je
Moderní stolári nevidia v nadnárodných sieťach s nábytkom konkurenciu. Pôsobia v úplne iných dimenziách. Obchody vyrábajú podľa šablóny a pripomínajú rovnaké trendy v zariaďovaní, ako za čias socializmu. Každý extra prvok a požiadavka však dodávku nesmierne predražia. „Konkurovať veľkým nábytkárskym sieťam sa v štandardoch nedá. Ak však chceme niečo extra, tak sú oveľa vyššie príplatky, ako keď si dáte niečo priamo vyrobiť na mieru. Vtedy sa konkurovať dá výrazne. Ak takí stolári existujú, ktorí vedia konkurovať týmto firmám, je dosť pravdepodobné riziko. Neoplatí sa šetriť za každú cenu,“ vysvetľuje Ján Malinovský z MALINOVSKY interier.
Kuchyne, skrine a izby od drevára majú šmrnc aj kvalitu
„Všetko zariadenie, ktoré si vyžaduje výrobu na mieru, teda najefektívnejšie využiť priestor, prípadne si zákazka vyžaduje prekrytie či zabudovanie častí interiéru je vhodné zveriť stolárovi. Môžu to byť aj rúry, kúrenie, rozvodové skrine,“ vysvetľuje Daniel Tatarka, podľa ktorého sa na stolára najčastejšie obracajú ľudia s požiadavkou na zhotovenie kuchynskej linky, vstavaných skríň a detskej študentskej izby. Samozrejme práve preto, že kvalitné linky, detská izba a vstavaná skriňa na mieru sa materiálmi a prevedením nedajú porozprávať so strojovou výrobou. Napriek tomu dokázali mnohí stolári uspieť v konkurencii aj cenou. Jeným z nich je Roman Janda, ktorý tvrdí, že ich firma sa prispôsobila trhovým podmienkam a vie cenovo konkurovať aj veľkým výrobcom nábytku. Zároveň dodáva, že
dobrý stolár pomôže vyriešiť vo viacerých prípadoch na základe svojich skúseností aj situácie, kedy obyčajný človek si už nevie rady, či už ide o vyriešenie kuchyne alebo vstavanej skrine, šatníku poradí s výberom kvalitného a trendového materiálu.
Spoľahnúť sa môžete aj na pružnosť
Málokedy je možnosť vybrať si výrobok priamo v obchode a čakacie lehoty sa pohybujú od dvoch až do šesť týždňov. Za tento čas je možné mať doma aj nábytok na mieru. „Čo sa týka času zhotovenia, pokiaľ mám potrebný materiál, rezivo si suším a upravujem sám, tak tam dokážem konkurovať. Vyrábam postele a záhradný sedací nábytok, pričom výroba jedného produktu mi zaberie zhruba 3 - 4 dni, záleží od povrchovej úpravy a náročnosti vyhotovenia,“ hodnotí stolár Michal OROS. Samozrejme závisí aj od materiálov. Vysvetľuje Pavel Polák, konateľ firmy Malcom: „Dodacia lehota závisí od vybratého materiálu a náročnosti samotnej výroby, striekané a dyhované solitéry majú dlhšiu dodaciu lehotu. Nábytok zo štandardných materiálov vieme dodať do 2-3 týždňov. Kuchynské linky majú dodaciu lehotu minimálne 4 týždne. Vstavané skrine a solitéry vieme dodať aj do 10 dní.“ Čas za ktorý máte doma nábytok podľa predstáv sa tak nedá porovnávať s výrobou vo firmách, kde navyše ostáva neistou aj kvalita. Podľa Jozefa Poništa môže byť doba dodania veľmi rýchla. Záleží od náročnosti, ale vie vyjsť v ústrety aj rýchlym a akútnym potrebám zákazníka, čo sa pri veľkovýrobe nestáva.
O tom, ako si vybrať kvalitného stolára, čo zmôže referencia a ako je to s dizajnom výrobkov na mieru.