Vyberáme kuchyňu: Sektorová, alebo na mieru?

Aktivity pre deti:Starostlivosť o najmenších

Marek 13.08.201420985

Vyberáme kuchyňu: Sektorová, alebo na mieru?

Kuchyňa nie je lacnou záležitosťou, ale rozhodne patrí k vybaveniu bytu, ktoré sa nemení každé dva roky. Obvykle je súčasťou jednej generácie a preto sme dnes vyspovedali renomovaných dizajnérov aj výrobcov, aby priniesli svetlo poznania, pre akú kuchyňu sa rozhodnúť. Sektorová aj kuchyňa na mieru nesie výhody aj nevýhody. Každému vyhovuje niečo iné, no konečné rozhodnutie by malo padnúť po dôkladne analýze.

fotoxx

foto: Ing. arch. Jana Struhárová

Stanovte si rozpočet premerajte byt

Nikde nie je napísané, koľko by mala stáť nová kuchyňa. Spĺňať by mala úplne iné parametre ako značkový dizajn, hoci samozrejme aj trendovosť a vizuálny dojem netreba podceniť. Či stavíte na klasické rúčky, alebo vykladané svarowkého kryštálikmi, je na vás. Finančné možnosti by ste však mali poznať ešte pred tým, ako navštívite dizajnéra, či výrobcu kuchýň. Uľahčí vám to konečný verdikt. „Najdôležitejšou otázkou, ktorú si treba položiť je koľko chceme do novej kuchyne investovať. Veľmi dôležité je uvedomiť si aké mám požiadavky na novú kuchyňu čo sa týka vybavenia, materiálov, dispozičného rozmiestnenia,“ hovorí Lenka Terpák z CU Interiors. Zároveň dodáva že, že práve dispozičné riešenie môže rozhodnúť o tom akú kuchyňu nakoniec vyberiete: „Nábytok na mieru sa prispôsobení sa priestoru hlavne v netradične riešených bytoch a domoch alebo pri podkrovných bytoch, kde je prakticky nemožné zvoliť sektorovú kuchyňu.“ V klasických panelákoch stabilných a normovaných rozmerov je tak cesta k sektorovej kuchyni o niečo ľahšia. „Návrhu kuchyne z ponuky sektorových kuchýň sa venujem podľa toho, či si to klient striktne želá. Pokiaľ má klient stanovený finančný limit na kuchyňu, navrhnem kuchyňu z ponuky sektorových kuchýň. Nábytok na mieru má tiež rôzne cenové hladiny a preto volím spoločne s klientom také riešenie, ktoré mu vyhovuje. Zo skúseností viem, že aj niektoré druhy sektorových kuchýň sa môžu dostať do cenovej kategórie ako kuchyne na mieru,“ uzatvára Ing. arch. Jana Struhárová. Cena sa totiž predovšetkým odvíja od kvality materiálu.

Kvalita môže kolísať

Na trhu je veľká ponuka sektorových kuchýň. Pri výbere je dôležité pozerať na kvalitu, pretože akciová cena môže znamenať tragédiu, ktorá sa prejaví pri pravidelnom používaní kuchyne. Nie je to totiž nábytok, ktorý bude bez pohnutia stáť celé roky na jednom mieste. Používať sa bude denne.

Autor návrhu: PhDr. Mária Burcáková  DESIGN MB

Ani kúsok miesta na zmar

Ak sme hovorili, že v panelákoch je jednoduchšie postaviť sektorovú kuchyňu, je to pravda. Do hry však vstupuje využitie priestoru. Práve toho býva v panelákoch nedostatok a kuchyňa na mieru môže maximálne eliminovať nevyužité miesto. „Kuchyňa na mieru sa prispôsobuje zákazníkovi a splní mu všetky želania. V prvotnej investícii možno zaplatí o niečo viac, no i po rokoch používania mu ostáva úsmev na tvári,“ hovorí Peter Buday z CPS Interier.

Kuchyňa ako investícia

Pri budovaní rodného hniezda málokto uvažuje okamžite o predaji, no sťahovanie za prácou, či zmena života vedú aj k zmene bývania. A tu podľa Lívia Krupová z Atelier FOR čaká na majiteľa kuchyne na mieru príjemné prekvapenie.: „Okrem radosti z naplno využitého priestoru a zážitku z varenia čaká majiteľa aj príjemné prekvapenie pri prípadnom predaji bytu. Fotogenická kuchyňa dodáva čaro celému bytu, robí ho jedinečným. To pomáha jeho predaju za vyššiu cenu. Z každého pohľadu je investícia práve do kuchyne na mieru strategická, a preto ju odporúčam.“

Autor návrhu: PhDr. Mária Burcáková  DESIGN MB

Netradičné prvky, alebo katalóg

Sektorový kuchyňa má výhodu v cene, no na druhej strane dobrý drevár vie kuchyňu na mieru vždy opraviť, upraviť pokazené, vymeniť, čo môže byť pri sektorových kuchyniach problém. Nemalou výhodou pre mnohých však môže byť aj fakt, že kuchyňa na mieru je originál a nebude na vás pozerať z každého druhého výpredajového katalógu. Prakticky všetko sa dá prispôsobiť potrebám klienta. „Pri nábytku na mieru môže sa využiť každý kút respektíve roh v priestore, farebne si klient môže vybrať zo širokej škály farieb podľa RAL katalógu farieb, vie si prispôsobiť výšku pracovnej dosky, tak aby práca v kuchyni bolo pohodlná a komfortná,“ dodáva PhDr. Mária Burcáková z DESIGN MB. Niekedy sa tak vyššia investícia vráti rokmi, počas ktorých nebude potrebné nič dokupovať, či dotvárať, aby sa pokryli potreby užívateľa na ktoré kuchyňa z katalógu nestačí.

 

foto, PhDr. Mária Burcáková, Ing. arch. Jana Struhárová

Komentáre Disqus.
(5/5) 2 referencií
Jana Struhárová

Spoločnosť má skúsenosti s návrhmi rodinných domov, od štúdií, projektov pre stavebné povolenie a…

(4.9/5) 3 referencií
CU Interiors

(0/5) 0 referencií
CPS Interiér -…

(5/5) 8 referencií
AtelierFOR

1. NÁVRH REKONŠTRUKCIE PRESTAVBY BYTU - umožní klientovi odhaliť, čo jeho byt/dom "dokáže" a v…

(0/5) 0 referencií
DESIGN MB

KOMPLEXNÉ RIEŠENIE INTERIÉRU, OD PRVOTNÉHO KONCEPTU AŽ PO JEHO SAMOTNÚ REALIZÁCIU. FAREBNÉ LADENIE…

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím