Aké tapety sa vám hodia najviac?

Dom a byt:Tapety a dekorácie stien

Adriana Peťková 08.07.201410100

Aké tapety sa vám hodia najviac?

Spestria a spríjemnia domov práve tam, kde to potrebujete.  Rozžiaria váš interiér a preto z predošlej témy týždňa Interiérového dizajnu plynule prejdeme k doplnku, ktorý naozaj môže zmeniť vzhľad vašej izby. K tapetám.  Boli rozšírené niekoľko rokov dozadu a môžeme si ich pamätať napríklad z bytu starých rodičov, či zo starých filmov.

 

V týchto rokoch sa nielen vracajú späť, ale stávajú sa veľkým hitom. A neexistuje len jeden typ tapiet, ktorým si môžeme ozdobiť stenu. Je ich hneď niekoľko. Poďme si povedať viac o typoch tapiet, ktoré oživia fádny priestor u vás doma a vďaka našim dodávateľom tak zistiť, ktoré sa vám hodia najviac:

Papierové tapety

Sú vhodné na stenu, drevo, nábytok, či dvere.  „Nie sú príliš odolné, ale výhodou je nízka cena,“ radí Martin Prokůpek. Lepidlo sa nanáša na zadnú časť tapety a následne treba počkať pár minút, kým materiál zvlhne. Nemajú trvácne rozmery a preto po natretí lepidlom môže tapeta zmeniť svoju veľkosť.

Podobným typom sú Rauhfaser tapety. Vyrábajú sa z viac než 90% recyklovaného papiera, pilín rôznej zrnitosti a drevených vlákien. „Máme ich k dispozícii pri nerovných stenách a drobných prasklinkách, ktoré sú pretierateľné,“ hovorí Gajainterier.

Vliesové tapety

Obľúbeným typom tapiet sú práve vliesové tapety a odporúčajú ich aj naši dodávatelia. „S vliesovými tapetami je jednoduchá montáž,“ potvrdzuje to spoločnosť Obidecor. Hodia sa aj na stenu s viacerými záhybmi, či oblúkmi. „Odporúčame tapetovať vliesové tapety, pretože sú umývateľné, odolné a lepenie je veľmi jednoduché (lepidlo sa natiera len na stenu) – preto sú vliesové tapety aj najžiadanejšie,“ tvrdí spoločnosť Tapety-fototapety.

Vinylové tapety

„Asi za najlepšie môžeme považovať vinylové tapety, pretože sa dobre prispôsobia stene, menia, ale zároveň držia svoj tvar. Vo väčšine prípadov sa dobre udržujú a sú umývateľné. Pri dodatočnej výmene tapiet sú najlepšie vymeniteľné," charakterizuje ich Decor interiér a tento druh tapiet odporúča aj Mário Skorka.

 

Textilné tapety

Patria k najstarším druhom dekorácie. Na prednej aj zadnej strane majú vinylový poťah, takže textília sa nedostáva do kontaktu s lepidlom. Textilné tapety sa lepia podobne ako vinylové, ktoré si zachovávajú svoje rozmery.

Vodolepiace tapety

Aj tento druh tapety je umývateľný a výhodou je tiež stála farebnosť. „Lepidlo je  zapustené do tapety, stačí len vodou pretrieť a nalepiť. Sú dimenzované pre anglické stavebníctvo,“ približuje ich Sandra Mattonová.

Samolepiace tapety a fólie

Skladajú sa z dvoch vrstiev, nepotrebujú lepidlo ani pretieranie vodou. Vrchná samolepiaca fólia môže mať rôznu farbu a design podľa vášho vkusu. Hodia sa takisto na stenu, nábytok, chladničku, či dvere. Môžu spestriť každú miestnosť v byte, ale Slimáčik radí: „Do detských izieb, či iných detských interiérov odporúčame odolné umývateľné tapety, ktorým nevadí žiadne aktívne dieťatko.“

Cole&Son

Nás v zariadim.sk zaujala tiež spoločnosť Ateliero, ktorá ponúka tapety anglickej spoločnosti založenej v roku 1875 a stále ich vyrába tradičnou metódou tlače za pomoci derevných stočkov. “Tento veľkolepý archív je občas inšpiráciou nových dizajnov v súčasných kolekciách. Designy sú starostlivo vyberané a farebne upravené dizajnérmi tak, aby sa hodili aj do našich moderných interiérov so štipkou dlhoročnej tradície ručnej tlače.”

 

 

Spravte si aj vy svoj interiér farebný a pozitívny, spomienkový, či dekoratívny, aby ste sa mohli cítiť súčasne doma a aj na vašom obľúbenom mieste.

 

 

 

 

Inšpirovali sme sa: www.metylan.sk, www.tapety-fototapety.sk

Fotografie: www.tapety.sk, www.tapetymix.sk, www.tapety-fototapety.sk, tapety-folie.sk, www.horustrade.sk, www.cole-and-son.com

 

 

 

 

Komentáre Disqus.
(0/5) 0 referencií
Tapety-fototapety

Moderné a klasické tapety na stenu, ktoré v našom obchode tapety-fototapety.sk nájdete, pochádzajú…

(0/5) 0 referencií
Gajainterier

(0/5) 0 referencií
Obidecor

Eshop – Tapety na stenu e dekorácie. Obidecor eshop u nás nájdete tapety na stenu, dekorácie a…

(0/5) 0 referencií
Decor interiér

Decor Interiér zariaďuje súkromné, reprezentačné, rezidenčné, spoločenské, hotelové a reštauračné…

(0/5) 0 referencií
Slimáčik

Rôzne milé dekorácie, samolepky na stenu alebo obrázky do detskej izbičky neodmysliteľne patria a…

(0/5) 0 referencií
Ateliero

Sme interiérové a dizajnové štúdio so zameraním na pokladanie luxusných celoplošných kobercov a…

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím