Od čias pôsobenia dodávateľov bazénov na Slovenskom trhu tj. Od začiatku 90. rokov sa predalo alebo vyrobilo niekoľko tisíc bazénov. Takže niektoré bazény majú aj viac ako 20 rokov a pomaly prichádza čas na ich rekonštrukciu. Ako si s ňou poradiť, radí Jozef Nagy.
Opravy treba
Rekonštrukciu si bazény vyžadujú buď z dôvodu, že už sú netesné, alebo z dôvodu, že technológia ktorá sa použila v tej dobe pri ich zriadení dnes už je zastaraná. Bazén je o komforte, takže jeho vybavenie by malo vyhovieť požiadavkám dnešnej doby. Pri rozhodovaní ako pristupovať pri rekonštrukcii bazéna, je najlepšie zveriť sa do rúk firiem so zaškoleným odborným personálom v oblasti bazénových technológií. Pri rekonštrukcii bazéna môžeme zmeniť vzhľad bazénu na nepoznanie.
Nielen rekonštrukcia, ale aj renovácia
Bazény s rebríkom sa dajú prestavať na bazény so schodmi, dajú sa namontovať podhladinové osvetlenia , zariadenia na plávanie proti prúdu alebo bazénové vody, ktoré sa doteraz neupravovali filtračným systémom, je možné vybaviť adekvátnym filtračným zariadením. Keď už hovoríme rekonštrukcii bazénu, mala by sa zabezpečiť vodotesnosť bazénu v celom rozsahu bazénu. V tomto smere medzi najlepšie riešenia patria výstelky bazénov ťažkou fóliou. Ide o valcovaním vyrobené hydroizolačné pásy zmäkčeného PVC s hrúbkou 1,5mm vystužené polyesterovým vláknom čo zaručuje vysokú životnosť fólie. Sú vysoko odolné voči pôsobeniu UV žiareniu.
Nová fólia vydrží desiatky rokov
Výrobcovia dávajú na vodotesnosť výstelky 10 ročnú záruku ale životnosť samotnej fólie je medzi 20 až 30 rokmi. Najväčšou výhodou bazénov vystlaných ťažkou fóliou je to, že vodotesnosť bazéna neovplyvnia možné dilatačné chyby alebo praskliny v telese bazéna. V mnohých prípadoch rekonštrukcia bazéna sa dá zvládnuť bez sekania alebo búrania stien pre montážne otvory.
Ako správne ošetriť vodu chlórom
Existuje niekoľko možností úpravy vody v bazéne, ale chlór patrí stále k jednotkám. Preto Jozef Nagy radí, ako zamedziť problémom pri kúpaní. Chlór by sa mal držať v bežnej prevádzke do spomínaného 0,3 mg/ liter, no sú prípady, v ktorých musíme zámerne zvýšiť obsah voľného chlóru, a to aj nad 1 mg/l. „Ide o dva prípady. Pri prvom napustení bazéna, alebo pri výskytoch rias. Vtedy sa zvyšuje obsah chlóru šokovou úpravou pre rýchlu dezinfekciu vody aj samotného telesa bazéna. Pokiaľ došlo k výskytu rias, je to jasným signálom, že sa pri úprave vody niečo zanedbalo,“ hovorí Nagy. Nikdy nemožno dávkovať chlórové tablety bez predošlej kontroly vody, aby ste zbytočne nepredávkovali obsah voľného chlóru v bazéne.