Maľovanie a úprava stien v interiéri je oblasť renovácie, ktorú každý človek zažije niekoľkokrát v živote. Dá sa učiť aj na vlastných chybách, ale je omnoho efektívnejšie vziať do úvahy rady odborníka, alebo ho požiadať o pomoc. Nie každý kto má inžiniersky titul je odborníkom aj na nanášanie farby na steny. O tom sa môžu presvedčiť mnohí, ktorí si myslia, že to nič nie je a nakoniec aj tak oslovia niekoho, kto to s farbami vie lepšie.
Trendy prajú jemným farbám
Dnes možno povedať, že súčasným trendom dominuje biela, ako znak čistoty a vo farebných odtieňoch od vanilky, cez bielu kávu po jemný nádych drevitosti tiež nič nepokazíte. Zemité farby sú aktuálnym hitom, hoci jedna stena môže byť pokojne odlišnej farby, či dokonca ozdobená tapetou. „Súčasné trendy v interiéri a exteriéri sú jednoznačne dekorácie kameňa a tapiet jemných odtieňov rôznych druhov,“ hovorí Štefan Kormucik. Tapety je možné využiť na spestrenie detskej izby, napríklad písmenka, dopravné značky, alebo do obývacích izieb, napríklad kvetinové dekorácie. „Pre najnáročnejších by som vrele odporučil benátsky štuk. Je to najnovší trend ako vylepšiť bývanie, na trhu existuje široká paleta rôznych odtieňov a pôsobia veľmi luxusne,“ zdôrazňuje Štefan Kormucik a dodáva, že pri výbere vhodných farieb a úprave interiéru sa treba riadiť podľa druhu materiálu, zariadenia interiéru, stavu podkladu, svetelnosti izby, ale aj podľa finančnej situácie zákazníka. „Áno, naša spoločnosť poskytuje aj poradenstvo interiérového dizajnu,“ dodáva Kormucik.
Tapety aj stierky
Výber je široký. Materiály sa posunuli dopredu. Hladké stierky majú svoje prednosti, tie drsné s atraktívnymi ryhami u niekoho pôsobia viac dekoračne. „Na stierkovanie používam klasické stierky, alebo suché stierky. Osobne by som netapetoval celé miestnosti kvôli zdravšiemu ovzdušiu,“ hovorí Gejza Horváth a vysvetľuje, že rady pri úprave a maľovaní interiérov sú závislé o súčasných požiadaviek zákazníkov. Tí majú zväčša biele alebo bledé steny s tým, že v obývačke na stenu kde je televízor alebo sedačka, si prajú sýte odtiene farieb alebo tapetu.
Kvalita sa prejaví rokmi
Blednutie farieb je normálne a žiadan farba nevydrží na veky. Výrazné znehodnotenie sa však deje preto, že každý šetrí a na nesprávnom mieste. Ľudia si často dajú lacné farby. Drahšie farby ako silikónové a silikátové sú drahšie, ale držia si stálosť aj sa s nimi lepšie robí,“ hovorí Peter Jakubovič z SK-INTERIER a dodáva, že pre neho je prioritou vždy nájsť pre zákazníka najlepší pomer medzi cenou a kvalitou.
Pozor na teplákových maliarov
Ľudia by si mali dávať pozor, na takzvaných maliarov! To sú majstri, ktorým nejde o kvalitu, ale iba o to ako dostať od ľudí peniaze. „Ja im hovorím teplákoví alebo maskáčoví majstri. To podľa toho, čo nosia oblečené. Keď chcú mať klienti istotu, nech si pozrú zoznam maliarov na webovej stránke Cechu maliarov Slovenska, alebo nech dajú na odporučenie od druhých ľudí. Maľovať svojpomocne si môže, každý aj sám, to im nemôžeme (my maliari) zakázať, pokiaľ si na to trúfajú,“ hovorí Rastislav Trajda z firmy MANAT.
Overte si maliara!
To radí Ján Brezovský z firmy ERKOMAL. „Na dobrého maliara treba aj počkať, ale ako hovorím, každý kto je vyučený v remesle, neštudoval tie roky zbytočne. Preto je odborníkom. Dá sa maľovať aj v domácich pomeroch, ale určite sa treba aspoň majstra spýtať na postupy a miešanie farieb, ktoré často nevedia ani v predajniach s farbami. Dobrý majster, zaručene aspoň dobre podarí, ja som v tomto ohľade nikdy nemal problém radiť aj tým, u ktorých som nemaľoval,“ hovorí Brezovský.
Ak si chcete overiť maliarov skúste niektorých maliarov z našej ponuky.
foto:contegrator.com, commons.wikimedia.org