Staviame krov. V predchádzajúcich článkoch ste získali základné informácie pred stavbou krovu a ako vybrať overeného tesára a tiež ako vybrať drevo na váš krov. Teraz prechádzame k samotnej práci – k montáži krovov, kde sa pozrieme na to ako tesári postupujú pri práci aby ste vedeli ohodnotiť ich spoľahlivosť a kvalitu. Veď ako sa hovorí: „Dobrá práca sa chváli sama.“
Spájanie krovov
Pevnosť jednotlivých nosných konštrukcií je závislá od pevnosti spojov. Ak chcete pred tým, ako začnete so stavbou strechy, vedieť viac o spájaní jednotlivých krovov pri montáži, odpoveď má pre vás Ivan Julínek: „Známe a využívané sú tesárske spoje ako je osedlanie, plátavanie alebo čapovanie, ktoré využívame pri bežných viazaných krovoch z rasteného reziva. Tieto spoje sú overené niekoľko storočí a využívané budú aj do budúcna. Zmena ale nastala najmä pri ich fixovaní, kde sa drevené kliny, či kolíky postupne nahradili klincovými a svorníkovými spojmi alebo skrutkovými spojmi. Spoje musia spĺňať odolnosť proti korózii."
Náš tip: Dbajte na to, aby aj samotné spoje medzi krovmi boli zhotovené odborne, starostlivo a aby medzi nimi boli použité vhodné klince, skrutky, spojky a podobne.
Čas práce
Ani čas samotnej montáže nie je pri rôznych typoch striech pochopiteľne jednotný. „Záleží to od strechy. Obyčajná šindľová strecha potrebuje približne dva dni práce. Tu je tiež rozhodujúcim faktorom typ a veľkosť strechy," hovorí Matúš Bernát. Dopĺňa ho aj Attila Kálazi: „Dĺžka montáže drevenej konštrukcie záleží od veľkosti a náročnosti danej strechy. Tiež sa v poslednej dobe rozšírila montáž krovu s dreveným stropom, čo predlžuje čas zhotovenia. Šprecializume sa na klasické krovy, ale realizujeme krovy aj z priehradových väzníkov."
Cena montáže
Aká je približná cena, aby sme nepreplatili, ale ani nepodcenili kvalitu? „Všetko záleži od veľkosti strechy, typu strechy a kvality materiálov," tvrdí firma Dachmont. O niečo presnejšie v tejto otázke odpovedajú Strechy Košice: „Cena reziva je 200 eur bez DPH za meter kubický a cena práce za montáž krovov, záleží od toho, ako je zložitá. Čiže od 10-15 eur na meter štvorcový strechy."
Veríme, že si na Váš krov nájdete toho najlepšieho dodávateľa a určite nám dajte vedieť ako to dopadlo. Aj naším cieľom je, aby si nové zákazky našli dodávatelia s kladnými referenciami od Vás, našich zákazníkov. Vám tak ostane viac času na to, aby ste si ho ZARIADILI podľa seba.
Existuje viacero druhov spojov ktoré tesári používajú pri výrobe krovu. Pripájame vizuálny prehľad druhov spojov:
fotografie: www.techwood.sk, www.urobsisam.topky.sk, www.marastav.sk, www.drevenice-drevotes.sk, www.api.ning.com, MPL House