Nehovoríme o desiatkach ani stovkách. Tapiet sú tisíce. Od rôznych vzorov cez materiály až po unikátne vlastnosti, ktoré poskytujú. Tapety sa stávajú hitom súčasných interiérov. Žiadne veľké úpravy, ani masívne investície a byt, či miestnosť sa môžu za pár hodín zmeniť na nepoznanie. Tapety už dávno prestali byť lacnou náhradou za stierky. V súčasnosti sú v moderných interiéroch voľbou číslo jedna.
Tapetu kupujte k miestnosti
Tisícky vzorov a materiálov vedia pohltiť každého návštevníka predajne s tapetami. Tapety zvyknú však vyzerať inak na vzorke, či veľkom showroome. Do malých miestností, teda štandardných panelákových izieb je dobré vyhnúť sa tapetám so zvislými pásikmi, ktoré izbu opticky zúžia.
Materiál je dôležitý rovnako ako motív
Tapety môžu byť na papierovej báze, ale aj vinylové, ktoré odporúča Mário Skorka zo spoločnosti Maris Stavby: „Ja odporúčam vinylové tapety, ale každý zákazník si určuje materiál sám. Stále obľúbenejšie sú aj fototapety.“ Výhodou vinylových tapiet je absencia papierového nosného materiálu. Je možné lepiť ich na rôzne podklady ako je omietka, umakart, betón alebo umývateľné nátery. Nemá problém so žiadnym materiálom a preto nie je nutná ani veľká predpríprava na tapetovanie. Dokonca dobre poslúži pri zakrytí prasklín a nerovností. „Sú elastické a priliehajú krásne k stenám,“ hovorí na margo vinylových tapiet Mário Skorka zo spoločnosti Maris Stavby.
Tapetu kupujte s rezervou
Rezervu materiálu je vhodné mať pri každom druhu renovácie. Výnimkou nie sú ani tapety, hoci by sa zdalo, že stačí kúpiť správny výrez. Pri stanovovaní množstva tapety odborníci radia brať do úvahy výšku steny a súčet šírok jednotlivých stien. Vo všeobecnosti odporúčajú zakúpiť o 10% tapety viac. Pozor! Pri kúpe tapety je nesmierne dôležité kupovať tapetu z rovnakej rolky a výrobnej šarže. Jednotlivé šarže sa môžu farebne odlišovať. To je dôvod, pre ktorý radšej počíta s rezervou a nespolieha sa na dokupovanie.
Otestujte povrch a použite správne lepidlo
Pred začatím tapetovania je vhodné spraviť test pevnosti podkladu. Najjednoduchší amatérsky spôsob je prejsť dlaňou po omietke. Ak ostanú na prstoch zrnká prachu, pevnosť podkladu nie je dostatočná na inštaláciu tapety. Test je možné spraviť aj pomocou lepiacej pásky. Pre stopercentnú istotu je však vhodné nechať test aj úpravu podkladu na odborníka. „Väčšinou si podklad pripravujeme sami,“ hovorí zo skúsenosti Mário Skorka zo spoločnosti Maris Stavby, keďže dodáva, že odborná firma nesie za inštaláciu tapety aj záruky. Preto je príprava povrchu dôležitá. Prísť o tapetu z dôvodu zlého povrchu je drahá a nepríjemná záležitosť. Výhod využiť profesionálneho odborníka je viacero. Každá tapeta vyžaduje iný prístup, iné lepidlo. Niektoré sú ťažšie iné ľahšie, aplikácia lepidla je alchýmia, na ktorú odborné firmy už majú grif. Navyše ak sa tapeta poškodí, alebo prestane držať, môžete využiť záruku. Aj podľa servisu spoznáte kvality firmy a je vhodné sa naň pýtať ešte pred tým, ako si vyberiete odborníka na tapetovanie. „Okamžite po dohode so zákazníkom prídeme a odstránime závadu,“ odpovedá na otázku, ako riešia reklamácie Mário Skorka zo spoločnosti Maris Stavby.
Odstraňovanie tapiet
Čarovné na práci s tapetami je možnosť nielen ich jednoduchej inštalácie, ale aj odstránenia. Ideálne na odstraňovanie sú vliesové tapety. Sú ľahko odstrániteľné aj v suchom stave. Spodná vrstva sa dá premaľovať, prípadne prelepiť novou tapetou. Budúca možnosť odstraňovania by však nemala určovať, pre akú tapetu sa rozhodnete. Ako hovorí Mário Skorka zo spoločnosti Maris Stavby, tapety sú pevne a poskytujeme návod aj na ich odstránenie.“ Odstrániť je možné každú, preto pri tapetách nie je dôvod na kompromisné riešenia.
foto: hdwallpapercollection.com, velvetcushion.com, top-interior-designs.com