Nádherný prírodný materiál vyhľadávaný pre svoje nenapodobiteľné vlastnosti. Drevo je krásny, teplý, estetický a ekologický materiál príjemný na dotyk a šetrný ku kĺbom. Dokáže vytvoriť domácku atmosféru a dať miestnosti charakter. Hodí sa ku každému zariadeniu a do každej miestnosti.
Drevená podlaha patrí medzi tie najkvalitnejšie podlahy s najdlhšou životnosťou, aj vďaka možnosti opakovanej renovácie. Ďalšími pozitívnymi vlastnoťami sú zvukovoizolačné vlastnosti, nízka tepelná prijímavosť, schopnosť regulovať vlhkostný režim a pohlcovať škodlivé látky.
Zároveň je táto nádherná podlaha veľmi citlivá na údržbu, mechanické a chemické poškodenie a vnútornú klímu miestnosti. Častými príčinami jej zničenia sú: prenikanie vlhkosti, hnitie, napadnutie drevokaznými hubami a hmyzom, vyšľapanosť, zdvihnuté podlahy, vŕzganie, ryhy a škrabance a našedlosť.
* Pri drevenej podlahe je dôležité uvedomiť si aká je vnútorná klíma budovy (tvorba škár a nerovností, rozmerové zmeny)- teplota v interiéri by sa mala pohybovať v rozpätí 18 až 23 °C a relatívna vzdušná vlhkosť okolo 55 až 65 % - pozor na panelové domy, kde nie sú zabezpečené konštantné podmienky v miestnosti.
* Dôležité je podlahu chrániť pred mechanickým poškodením nožičkami ťažkého nábytku (filcové náplasti na nohy), koliesok (polykarbonátové platne) alebo poškriabaním jemnými čiastočkami špiny a prachu, ktoré sa trú o podlahu pri chôdzi. Podlahu je preto dôležité vysávať alebo zametať a používať len čistiace a leštiace prostriedky, ktoré sú určené špeciálne na drevené podlahy s príslušnou povrchovou úpravou. Pri výbere podlahy nás na začiatku nás môže odradiť náročnejšia montáž, údržba, povrchová úprava (okrem typu plávajúcej podlahy) alebo drahšia cena. Veľkým plusom týchto podlách je, že investovaný čas a peniaze sa nám časom určite vrátia.
* V porovnaní s laminátovou podlahou je drevená zhruba dva až trikrát drahšia.
Dlhšia životnosť podlahy závisí od stupňa tvrdosti drevej podlahy a jej použitia v miestnosti s určitým stupňom zaťaženia.
* Brinellova stupnica udáva stupeň tvrdosti povrchu dreva alebo kovu. Na testovanie sa používa 10 mm oceľová gulička, ktorá je do dreva vtlačená určitý čas silou 100 kg. Tvrdosť sa prepočítava na Brinellovo číslo tvrdosti (BHN) N/mm2. Čím je hodnota tvrdosti dreva vyššia, tým je parketová podlaha odolnejšia. Parkety s hodnotou 1,6 sú vhodné do málo zaťažovaných priestorov (spálne, izby pre hostí). S hodnotou vyššou ako 3,0 do vysoko zaťažovaných priestorov.
Drevo podľa tvrdosti:
Veľmi tvrdé drevo: Jatoba (Brazília), Wenge (Kongo), Merbau (Malajzia, vhodné do kúpeľne a kuchyne), Bambus (Čína), ...
* Bambusové parkety sú mimoriadne odolné voči oderu a trojnásobne tvrdšie ako pri dubových parketách. Odolné proti vlhkosti, nenáročné na údržbu a vhodné aj na podlahové kúrenie. Cena sa pohybuje v medziach trojvrstvových drevených parkiet.
* Čím tmavšie exotické dreviny tým odolnejšie, preto sa môžu používať aj v kúpeľni.
Tvrdé drevo: Jaseň, Buk, Gaštan, Dub, Tík (Afrika, Ázia), ...
Polotvrdé drevo: Javor, …
* Tvrdosť javora je porovnateľná s dubom, ale je náchylnejšie na poškriabanie.
Mäkké drevo: Prímorská borovica (Francúzsko), borovica, smrek, ihličnaté stromy, ...
* Podlahy z mäkkého dreva je drevo lepšie lakovať, pretože ľahko vsakuje nečistoty, no ani vysoko tvrdý lak nezabráni mechanickému poškodeniu pri bežnom používaní. Po čase sa na ňom môžu objaviť odtlačky po stoličkách stole a pod..
* Pri kúpe by sme si mali všímať prirodzené nedostatky dreva (suky, nahromadené očká, dreňové lúče, beľ) a vady, ktoré by sa na nich vôbec nemali vyskytovať (trhliny, smolky, dreň, neprirodzené zafarbenie- zamodranie, zahnednutie, zašednuti).
Drevené podlahy nájdeme vo viacerých formách: Palubovky, vlysy, kazety, klasické parkety, viacvrstvové drevené podláhy (lamelové s nášľapnou vrstvou z prírodného dreva).
Palubové podlahy: sú z obyčajných hobľovaných a vybrúsených dosiek (paluboviek). Vyrábajú sa hlavne z dobre vysušeného borovicového dreva a z listových drevín, ktoré sú pre svoju vysokú cenu vhodné skôr pri rekonštrukciách historických domov. Skrutkujú sa alebo sa pribíjajú klincami do drevených roštov, ktoré sú k podkladu napevno pripevnené. Pod podlahu sa umiestňuje aj parotesná zábrana, ktorá bráni prenikaniu vlhkosti z podkladu.
Parketové podlahy: tvoria štvorcové dosky (14x385x385 mm), ktoré sú zložené z jednotlivých kusov dreva pospájaných do mozaiok. Pre urýchlenie pokládky sa vyrábajú sa v plávajúcom vyhotovení s perom a drážkou. Vďaka ýchlej pokládke nepodlieha zmenám teplôt a vlhkosti. Vylučuje sa aj pnutie dreva (ako pri viacvrstvových drevených podlahách). Vrchnú vrstvu tvorí 4mm lamela, ktorá umožňuje v prípade poškodenia niekoľkonásobnú renováciu. Stredná vrstva je tvorená z dosky HDF (odoláva zmenám vlhkosti a teploty) a spodná z protiťahovej fólie (zaisťuje stabilitu a zabraňuje prieniku vlhkosti z podkladu). Dodávané sú už s povrchovou úpravou, ktorú zvyčajne tvorí akrylový lak nanesených v piatich vrstvách a vytvrdený UV žiarením.
* UV laky sú laky vytvrdené UV žiarením, no to neznamená, že ochránia drevo proti pôsobeniu slnečného žiarenia, aj po takejto povrchovej úprave podlaha zmení na svetle farbu.
Masívne parkety:
Podlahy z lamparkiet (lamparkety): (10-14x250-500x40-65mm) lepia sa celoplošne tesne vedľa seba. Lacnejšie ako vlysované parkety. Výhodou je montáž na podlahové kúrenie.
Vlysované parkety: môžu byť už podlepené tkaninou. Vlysová podlaha je poskladaná z jednotlivých doštičiek z tvrdého dreva, ktoré nemajú žiaden spoj. Patria medzi veľmi kvalitné podlahy. Využívajú sa v ľubovoľných priestoroch, pri klasickom druhu vykurovania. Nemajú pero a drážku, lepia tesne vedľa seba, na betónový podklad, špeciálnym lepidlom.
Klasické parkety s perom a drážkou: (14-22x350-500x40-65(70)mm) jednotlivé parkety sa k sebe spájajú s perom a drážkou. Lepia sa celoplošne.
Priemyselné parkety: Ide o podlahovinu z masívu (18-22,8x160x8 mm). Sú to hranolčeky, lepené tesne vedľa seba. Nie sú účelovo vyrábené, sú skôr odpadom, ktorý vzniká pri výrobe mozaikových parkiet. Vzniká tak zaujímavá povrchová plocha. Radí sa medzi najmenej zosychavé a nenáročné na okolité klimatické podmienky.
* Môže sa brúsiť až 50x, čo predstavuje životnosť cca 750 rokov.
Viacvrstvové drevené parkety: v sebe spájajú výhody masívnej podlahy, jej vzhľad a kresbu, s výhodami preglejok, ako sú lepšia stabilita, menšia hrúbka a jednoduchosť montáže. Sú dodávané s niekoľkými vrstvami akrylového laku tvrdeného UV žiarením. Vyznačujú sa dobrou mechanickou odolnosťou. Sú ekonomicky a ekologicky výhodné a zachovávajú prirodzený vzhľad dreva. Pokladajú sa v bytoch i komerčných priestoroch s menšou záťažou. Sú citlivé na mechanické poškodenie a vyžadujú náročnejšiu údržbu. Jednotlivé parkety sú tvorené z troch vrstiev, najčastejšie tvorí vrchnú vrstvu listnatá drevina (hr 4 mm), stredná vrstva je z mäkkej ihličnatej dreviny (hr 8 mm) so spodnou protiťahovou dýhou (hr 2-3 mm) zo smreku, topoľa a pod..
Drevoštiepkové dosky OSB: sú lakované drevoštiepkové dosky (väčšinou v hr 10 a 12 mm). Sú pomerne málo využívané. K ich prednostiam patrí značná odolnosť, prírodný pôvod, možnosť renovácie, ľahká údržba, zaujímavá farebnosť a nízka cena. Pokladajú sa ako plávajúca podlaha (pero a drážka) a v spojoch sa lepia. Na podklad sa používa parozábrana a pre lepšiu izoláciu môžeme použiť aj podložky tlmiace zvuk. Povrchová úprava je lakovaná ako na drevených parketách, olej sa neodporúča (vyrábajú ako vodoodpudivé s vysokým koeficientom difúzneho odporu a olej by sa do nich ťažko vsakoval). Cenou sa približuje laminátom, je však 100 % drevená, lokálne opraviteľná (poškodené miesta sa môžu prebrúsiť šmirgľom a pretrieť lakom dostratena), teplejšia a lepšie tlmiaca krokový hluk.
* V panelových domoch podložka pod podlahu z bežného materiálu (hr 2-3 mm) utlmí približne 5 dB, lepšie je nalepiť 3 mm korok, aj horšej kvality, ktorý utlmí 20 dB.
Po výbere vhodných parkiet by sme sa mali zamyslieť nad ich povrchovou úpravou. Existuje niekoľko možností ako upraviť povrch drevených parkiet:
Lakovanie: je najpoužívanejšou povrchovou úpravou. Laky sú tvrdšie, oteruvzdornejšie, dlhšie vydržia, nenáročné na čistenie a údržbu, s možnosťou rôznych stupňov lesku (matné, polomatné a lesklé). Nevýhodou je ich náročnosť na opravy, viditeľnosť škrabancov a šmúh. Odtieň laku môže zmeniť farbu, preto sa odporúča ho vyskúšať dopredu. Uprednostňujú sa jednozložkové laky a ekologické nátery.
* Lakované parkety sa nesmú voskovať.
Olejovanie: je tradičnou úpravou dreva. Zachováva jeho prírodný charakter s jeho povrchovou štruktúrou a leskom (opticky sa rozžiari) a chráni ho pred vplyvom vlhkosti a nečistôt. Používajú sa oleje na báze repky, kokosu a tungy. Dôležité je čistenie a údržba. Sú odolné proti chemikáliam a stopám po gumových podrážkach. Výhodou je, že sa dajú opraviť lokálne poškodenia, no nie sú vhodné na veľmi frekventované miesta. Časté čistenie s chemikáliami olej odstraňujú, preto ich treba častejšie olejovať. Oleje, ktoré sa vytvrdzujú UV žiarením, zvyšujú tvrdosť dreva a povrch podlahy sa stane rovnako odolný ako lakovaný.
* Ak chceme zmeniť olejovanú podlahu na lakovanú, bude to trvať šesť mesiacov, kedy sa parkety prebrúsia až na holé drevo, pretmelia a prelakujú.
Voskovanie: používajú sa tekuté vosky na báze včelieho vosku. Po trojnásobnom nátere je do po 24 hodinách vhodná na používanie. Výhodou je ľahko opraviteľné lokálne poškodenie. Odporúča sa 1 až 3- krat do roka podlahu prekefovať strojom s rotujúcimi kefami, znova naimpregnovať a preleštiť.
Pastovanie: zastaralý spôsob časovo náročný na prácu a údržbu.
Každý typ drevej podlahy má svoju typickú pokládku. Parkety môžu byť lepené na podklad (vlysy s perom a drážkou, lamparkety, mozaikové parkety, dvoj alebo trojvrstvové parkety) klincované alebo skrutkované k podkladu (masívne palubovky s perom a drážkou, klasické vlysy s perom a drážkou) alebo voľne uložené na podklad (plávajúce) (viacvrstvové drevené veľkoplošné parkety lepené v spoji pero- drážka, alebo suchým systémom click).
* Podlaha v hr do 14 mm sa pokladá ako plávajúca, väčšie hrúbky a skrytým uchytením pripájajú napr. klincami na drevený rošt.
* Desať dní pred pokládkou by sa drevo malo uložiť do miestnosti, aby sa prispôsobilo interiérovej vlhkosti.
Položená podlaha sa ďalej povrchovo upravuje a následne sa niekoľko dní necháva schnúť. Ak sme si nevybrali materiály povrchovo predpravené, môžeme počítať so štyrmi až piatimi dňami, kedy bude miestnosť mimo prevádzku.
* Pre ďalšie informácie sa obráťte na odborníkov, ktorí Vám radi poradia.
Ak hľadáte overeného dodávateľa drevených podláh skúste toho, s ktorým boli spokojní naši zákazníci:
dodávka podláh: Hakisto, s.r.o.
predaj a montáž parkiet: MALINOVSKY interiér , Fineparkett , Marek Sokolovský
Ak poznáte kvalitného dodávateľa zo sveta podláh, s ktorým máte dobrú skúsenosť, pochváľte ho. Pridaním referencie získate voľný kredit, ktorý môžete využiť napríklad na vytvorenie pracovného zadania.
Chcete mať krásnu podlahu od kvalitného dodávateľa? Napíšte Vaše požiadavky a my Vám nájdeme toho najlepšieho dodávateľa.
Inšpirujte sa aj ďalšími príbehmi zo sveta podláh:
Na trhu momentálne existuje toľko podlahových krytín, až si človek nevie vybrať. Ako postupovať pri výbere?...
Jedným z klasických podlahových materiálov je dlažba. Svoje prvenstvo v mnohých domácnostiach získala aj napriek tomu...
Teplejší pocit z miestnosti a príjemnú mäkkú podlahu, získate jedine s kobercom. Dnešné využitie kobercových krytín je...
Predstavte si perfeknú podlahu, krásnu na pohľad, pohodlnú na chôdzu a teplú na dotyk. Toto luxusné spojenie...
Autentické textúry v rozmanitých farbách a dizajne najrôznejších drevín, dlažby alebo kameňa. To sú len niektoré z podôb...