Čo zohľadniť pri výbere klimatizácie?

Dom a byt:Je Vám teplo

Marek 20.04.201514683

Čo zohľadniť pri výbere klimatizácie?

Klimatizáciu si kupujeme primárne kvôli funkčnosti a kvalitnému chladeniu. Na to treba pamätať aj pri výbere a neskončiť vo finálnej fáze len pri zvažovaní najnižšej ceny. Čo je dobré premyslieť radí Miroslav Bachratý , konateľ spoločnosti Klimac.

Objem miestnosti na výber výkonu nestačí

Pri výbere klimatizácie sa netreba orientovať len na veľkosť miestnosti. To je častý problém amatérskych výberov klímy. Vždy treba zohľadniť viac parametrov. „Určovať chladiaci výkon podľa plochy, alebo kubatúry  priestoru je neprofesionálne a v niektorých prípadoch aj zavádzajúce. Rovnaká miestnosť orientovaná s oknami na juh má inú potrebu chladiaceho výkonu ako rovnaká miestnosť orientovaná oknami na sever. Veľký vplyv na chladiaci výkon má aj vonkajšie tienenie okien. Chladiaci výkon podľa kubatúry alebo plochy miestnosti je možné stanoviť len orientačne,“ vysvetľuje Miroslav Bachratý a dodáva, že ak chceme , aby nám klimatizácia poskytovala komfort a dosiahla svoju energetickú účinnosť, je najlepšie voliť klimatizáciu každej miestnosti samostatne, teda inštalovať klimatizáciu do každej miestnosti. Na inštaláciu jednej vnútornej a jednej vonkajšej jednotky s chladiacim výkonom 2500 W je nutné počítať s investíciou od 800 až do 1500 € bez DPH komplet, no cena sa vždy určuje po obhliadke priestoru.

Chlaďte byt premyslene

Niektorí zákazníci sa mylne domnievajú, že keď inštalujú jednu silnejšiu jednotku do chodby bytu, alebo domu a nechajú pootvorené dvere, klimatizácia vychladí celý byt. Je to omyl, nakoľko chodba kde je vnútorná jednotka sa rýchlo podchladí, pričom klimatizácia vypne, lebo teplotné čidlo zaznamená, že priestor je vychladený. „Vo vedľajších miestnostiach sa teplota zníži len nepatrne,“ vysvetľuje Bachratý.

Ideálne nastavenie ovládania

Od klimatizácie predovšetkým očakávame, že bude ústretová k užívateľovi. Pri výbere preto smerujte svoj záujem aj smerom na užívateľské prostredie. Klimatizácia sa ovláda pomocou infračerveného, alebo káblového  ovládača, kde je možné nastaviť žiadanú teplotu, alebo časový program zapnutia a vypnutia vnútornej jednotky. Všetko záleží len na pohodlí užívateľa. Medzi novinky patrí aj senzorické ovládanie klimatizácie, ktoré predstavuje  Miroslav Bachratý, konateľ spoločnosti Klimac: „Klimatizácia   vybavená senzorom pohybu, ktorý zaznamená, že v miestnosti sa nepohybujú osoby a klimatizácia sa prepne do pohotovostného režimu. „ Existuje aj možnosť nastavenia klimatizácie na čas zapnutia a vypnutia  a nastavíme žiadanú teplotu. Je vhodné nastaviť režim ventilátora vnútornej jednotky do automatického režimu . Vtedy sa po dosiahnutí žiadanej teploty automaticky znížia otáčky ventilátora  a šetrí sa tým spotrebovaná energia a nevznikajú nežiaduce prievany.

 

Ak chcete o klimatizáciách, ich možnostiach aj profi inštalácii vedieť viac, neváhajte sa obrátiť na Miroslava Bachratého, ktorý vám vo všetkých ohľadoch odborne poradí. 

Komentáre Disqus.
(4.8/5) 16 referencií
Klimac

VZDUCHOTECHNIKA KLIMAC poskytuje svojim zákazníkom spoľahlivé služby už od roku 1990. Služby…

Montáž klimatizácie

Montáž klimatizačného zariadenia.

Kincek

1 426

Dodávka klimatizácie Daikin

Jediny "zadrhel" v celom procese od objednania po realizaciu bolo vypadok resp.…

K J

1 229

Klimatizácia

So spoločnosťou KLIMAC som bol nad mieru spokojný, musím vyzdvihnúť kvalitu,…

Klimac
4.8/5 16 hodnotení

Čítajte ďalej

Viete správne využívať klimatizáciu?

Dom a byt

Viete správne využívať klimatizáciu?


09.07.201414683

MarekDom a byt

Akú klimatizáciu si vybrať do domu, či bytu?

Dom a byt:Vyberáme klimatizáciu

Akú klimatizáciu si vybrať do domu, či bytu?


19.06.201414683

MarekDom a byt

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím