Chystáte sa zmeniť vizuál vášho bývania? Plánujete zdvihnúť telefón a osloviť niektorého z našich dodávateľov? Čo budete potrebovať okrem telefónneho čísla, na to aby sa vám spolu s architektom podarilo stvoriť bývanie snov?
1. Aký máte rozpočet na zmeny v dome/byte?
Sny sú pekná vec, ale v prvom rade je dôležité poznať vlastné možnosti. Niektoré sny sú pre dizajnérov v malom byte, či pri takmer žiadnom rozpočte skrátka nezrealizovateľnou požiadavkou. „Potrebujem si daný priestor pozrieť, premerať, zistiť technické údaje k inštaláciám v byte, či dome, potrebujem vedieť, aké sú klientove očakávania, čo sa mu páči a samozrejme, koľko financií je schopný a ochotný do realizácie investovať,“ Ing. Lucia Trebatická . Je veľmi dobré ak viete architektovi dodať aj plány vedenia elektriny, či vody. Uľahčí to mnoho problémov pri konečnom riešení bývania. Majte ich dopredu pripravené.
2. Čo sú vaše priority a očakávania?
Máte konkrétne predstavy o bývaní, alebo iba plány? Je dobré vedie, čo chcete v byte určite zakomponovať, na čo sa ktoré izby budú využívať. Bez toho miniete svoj aj dizajnérov čas prakticky zbytočne. „Pre nás je dôležité vedieť, kde domáci trávia najviac času vo svojom dome, čo je pre nich najdôležitejšie, čo im je blízke, čo im urobí v dome radosť a podobne. To všetko sa snažíme do interiéru začleniť“ Hovoria architekti z Ivadesign.
3. Máte prehľad v cenách? Kto vám asistuje v tom, kde ušetriť a kde nie?
Ak si kúpite v obchode najlacnejší jogurt, nič vážne sa nestane, možno akurát utrpia vaše chuťové bunky. Za každú cenu však kresať rozpočet na stavbu nebýva to najšťastnejšie riešenie. Estetika bývania je totiž záležitosť na desiatky rokov. „Podľa našich skúseností majstri hľadajú čo najjednoduchšie, najrýchlejšie a najmenej pracné riešenia - no málokedy je ušetrených "50EUR" na realizácii z hľadiska dlhodobého používania tou správnou voľbou prístupu k riešeniu problému. Či už sa jedná o dispozičné rozmiestnenie, technické prevedenie, alebo dizajnový prvok,“ vysvetľujú architekti z Ivadesign.
4. Čo očakávate od bývania teraz? Bude vám to vyhovovať aj o rok, či dva?
„Pri prerábke domu aj bytu potrebuje zákazník zmeniť, čo mu nevyhovuje. Ako žijú, aké majú zvyky, či majú nijaké hoby, na čo potrebujú priestor, či zvyknú mať veľa hostí. Aké farby majú radi, na aký štýl mysleli - tu pomôžu často fotky,“ hovorí Bastrnák Sabina zo Sabyt. Myslite do budúcnosti. Dnes ste sami, ale plánujete o rok, či dva rodinu? Premyslite si situáciu dopredu a potom o vašich predstavách povedzte odborníkovi.
5. Čo všetko nachystať pre architekta pred začatím prác?
„Potrebujeme pôdorys bytu či domu, ktorý budeme navrhovať a základné požiadavky na jeho zariadenie. Koľko úložných priestorov klient potrebuje, v akom štýle si interiér predstavuje, aká farebnosť mu je sympatická, poprípade aj ďalšie - špeciálne požiadavky. Stalo sa nám napríklad, že náš klient natoľko obľuboval pivo, že jednou z jeho požiadaviek bolo umiestniť pípu priamo na kuchynskú linku. Iná klientka vyslovene nechcela v kúpeľni ružovú farbu, no nakoniec prišla sama s požiadavkou, že sa jej páčia ružové obklady. Dnes majú v dome ružovo-sivú kúpeľňu,“ Hovoria architektky z Kivvi architects. Máte aj vy predstavy, ktoré by v novom domove nemali chýbať? Potrebujete si ich ujasniť ešte pred prvým oslovením dizajnéra. Ten ich doladí a dotvorí v koncepte k celkovej spokojnosti.
Foto: kivvi.sk a youtube.com